کدخبر: ۳۳۱۵۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
خبرجدید درباره مذاکرات نفتی مسکو و ریاض

خبرجدید درباره مذاکرات نفتی مسکو و ریاض

اقتصادنیوز:نماینده بلندپایه روسیه در امور نفت روز دوشنبه گفت که کشورش و عربستان سعودی به دستیابی به توافقی در باره کاهش تولید نفت به منظور کاهش عرضه مازاد در جهان، بسیار نزدیک هستند.

به گزارش اقتصادنیوزکریل دمیتریف نماینده بلندپایه نفتی روسیه و رئیس صندوق توسعه ملی کشورش، به شبکه سی ان بی سی گفت: به نظر من، همه دست اندرکاران بازار نفت، اهمیت این توافق را درک می کنند، زیرا ثبات زیادی ایجاد خواهد کرد که برای بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است و ما به دستیابی به این توافق بسیار نزدیک هستیم.

دمیتریف نخستین مقام روس بود که ماه گذشته (مارس) در باره لزوم دستیابی به توافقی فراگیر و گسترده در باره عرضه،که به صورت بالقوه حتی تولیدکنندگان نفت خارج از گروه اوپک پلاس را دربرگیرد، آشکارا سخن گفت.

 با پایان یافتن دوره توافق عرضه میان اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، روسیه ودیگر تولیدکنندگان عمده موسوم به اوپک پلاس در ماه گذشته (آوریل) که موجب بالا رفتن بهای نفت در سه سال گذشته شده بود و همچنین همهگیری و گسترش ویروس کرونا، موجب کاسته شدن از تقاضای جهانی شد.

درگیری لفظی ریاض و مسکو که یکدیگر را در دست نیافتن به توافق دیگری در باره محدودیت عرضه نفت، متهم می کنند و آغاز نبرد این ۲ برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار نفت، موجب سقوط بهای این کالا به پائین ترین میزان در ۲۰ سال گذشته، فشار بر بودجه کشورهای تولید کننده نفت و زیان تولیدکنندگان نفت در ایالات متحده شد که هزینه بالاتری متحمل می شوند.

با اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش گفته بود که میان مسکو و ریاض، میانجیگری کرده است، اما برنامه اولیه برگزار نشست اوپک پلاس در روز دوشنبه به تاخیر افتاد، هر چند اکنون ۲ منبع اوپک گفته اند که قرار است نشست ویدیویی دیگری در روز پنجشنبه برگزار شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند