عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تشریح کرد

آزادسازی سهام عدالت چه نقشی در بازار بورس خواهد داشت؟

کدخبر: 335486
اقتصادنیوز: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، آزاد سازی سهام عدالت را اقدامی راهگشا در اقتصاد و موجب تقویت و تعمیق بازار سرمایه دانست و گفت: شفافیت و توانمندی بازار بورس در نتیجه آزادسازی اقتصاد تا حدودی مشکلات اقتصادی ناشی از شرایط تحریم را برطرف می‌کند.

به گزارش اقتصادننیوز«محمد مهدی مفتح» در گفت وگو با  ایرنا، با اشاره به ابلاغیه رهبر معظم انقلاب، آزاد سازی سهام عدالت را اقدام موثر و خوبی ارزیابی کرد که در حوزه اقتصاد خرد و کلان آثار خوبی بر جا می گذارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به آثار آزاد سازی سهام عدالت در حوزه اقتصاد خرد اشاره کرد و افزود: از این طریق صاحبان سهام عدالت این اختیار را پیدا می‌کنند که دارایی خود را به اشکال دیگر سرمایه تبدیل کنند.

مفتح ادامه داد: از آنجا که سهامداران عدالت ممکن است گرفتاری‌ها و مشکلاتی داشته باشند که بخواهند به شکل دیگر از این دارایی در زندگی روزمره و یا در کارهای تولیدی استفاده کنند؛ با توجه به مجموعه نیازمندی که یک فرد یا خانواده دارد بلوکه و محدود کردن دارایی آنها به‌شکل سهام عدالت، قدرت مانور را از این افراد می‌گیرد.

نماینده تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آزاد سازی سهام عدالت در حوزه اقتصاد خرد تصمیم راهگشایی است و دارندگان سهام می‌توانند یا به همین شکل دارایی خود را نگه دارند یا در بازار بورس آن را به اشکال دیگر دارایی تبدیل کنند.

مفتح، آزاد سازی سهام عدالت در حوزه اقتصاد کلان را بسیار موثر دانست و گفت: این اقدام راهی برای گسترش بازار سرمایه است، بازار سرمایه را هم در سطح فعالیت‌ها و هم در عمق بهبود می‌بخشد؛ کار خیلی شایسته و برای اقتصاد کشور بسیار لازم و مناسب بوده است که با دستور مقام معظم رهبری انجام و با طی مقدمات لازم ان شاء الله عملیاتی می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: یکی از الزامات اقتصاد ما تقویت و تعمیق بازار سرمایه است که این کار با شیوه‌های مختلف انجام می‌شود که یکی از این اقدامات، سهام عدالت است که با ترتیب اتخاذ شده کمک بسیاری به رونق و تعمیق این بازار می کند.

وی درباره سازوکارهای اجرای این اقدام اضافه کرد: سازوکارهای عملیاتی بیشتر به شیوه‌های اجرایی و اقداماتی باز می‌گردد که مسئولان اجرایی باید انجام دهند. بنابراین سازوکارهایی باید پیش بینی شود که سهل، روان و اطمینان بخش باشد؛ مقدار زیادی از این سازوکارها از بازار بورس و سرمایه متاثر می‌شود که هماهنگ‌سازی متناسب با این روش‌ها و دستورالعمل‌ها باید انجام شود.

مفتح افزود: نکته مهمی و قابل توجه در این باره شفافیت، سلامت و سرعت تسهیل این کار است به این ترتیب فردی که می خواهد سهام خود را در بازار بورس عرضه کند با شفافیت و سهل و روان بتواند این کار را انجام دهد.

نماینده تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت: آزاد سازی اقتصاد یا به عبارت بهتر روان شدن اقتصاد و فعال شدن این حوزه به ویژه در حوزه فعالیت‌های بازار بورس و تامین نقدینگی آثار قابل توجهی دارد؛ زمانی که بازار بورس ما شفاف، قوی، روان و توانمند باشد در ابعاد مختلف تاثیرات مثبت دارد و مشکلاتی که تحریم برای اقتصاد ما ایجاد کرده است با این اقدام و تصمیم تا حدود زیادی مرتفع می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما