کدخبر: ۳۳۵۸۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ احتیاط دلار در مرز روانی/ کلافگی نوسان‌گیران در آرامش بازار

اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ بازار ارز با حفظ آرامش خود یک ریزش جزئی را تجربه کرد اما همچنان بالای مرز روانی ۱۶هزار تومانی باقی ماند. اتفاقی که حکایت از حتیاط معامله‌گران ارزی دارد و منجر به کلافگی نوسان‌گیران شده است. از سوی دیگر در بازار طلا قیمت سکه با افزایش ناچیز مواجه شد و در مرز ۶.۴ میلیون تومانی به کار خود پایان داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، دلار یک روز آرام دیگر را با چاشنی کاهش قیمت به پایان برد تا کلافگی نوسان گیران بیشتر از پیش شود. روز یک شنبه، شاخص بازار ارز 20 تومان از ارزش خود را از دست داد و بهای 16 هزار و 10 تومان رسید. دلار در ابتدای هفته نیز با افت 70 تومانی مواجه شده بود.

به گفته فعالان، درست است که در روزهای اخیر خریداران، دست بالا را در معاملات ندارند، ولی فروشندگان نیز در مرز 16 هزار تومانی احتیاط بیشتری می کنند و بی گدار به آب نمی زنند. این مساله موجب شده است که در روزهای اخیر دامنه نوسانات محدودتر از قبل شود و هیجان خاصی در بازار به چشم نیاید. کاهش بیشتر حجم نوسانات و عدم توان عبور از دامنه 15 هزار و 500 تا 16 هزار و 500 تومانی موجب کلافگی بسیاری از بازیگران بازار ارز شده است.

بر اساس گفته های یکی از فعالان بازار، زمان هایی در بازار است که نوسانات محدودی وجود دارد و معامله گر سعی می کند از همان نوسانات محدود به سود خویش استفاده کند. به گفته او، این موضوع اتفاقا بیشتر در زمانهایی رخ می دهد که بازارساز با رفتار خود در بازار سیگنالی به معامله گران ارسال می کند که با نوسان قیمت در یک دامنه مشخص مشکلی ندارد.

در آن هنگام نوسان گیران تمام تلاش خود را می کنند که از طریق رفت و برگشت های قیمتی در آن دامنه خاص اقدام به سودگیری می کنند. در سال جاری نیز که بازار تقریبا چنین روندی داشته است و در یک دامنه مشخص نوسان می کند، بسیاری از فعالان انتظار داشتند که نوسان گیران از همان تاکتیک قدیمی برای کسب سود استفاده کنند: نوسان گیری در دامنه مجاز با ریسک و سود کم.

پیوند و همبستگی بازارها

با این حال، وضعیت بازار ارز در سال جاری تفاوتی با  دوره های قبل دارد و آن این است که معامله گران و نوسان گیران، هم زمان با نوسانات محدود بازار ارز، سودهای شگفت انگیز بازار سهام را می بینند. این مساله موجب شده که حتی برخی از بازیگران سنتی ارز تصور کنند که در حال ضرر هستند و بهتر است که سرمایه خود را به بازار سهام منتقل کنند. از طرفی چنین هراسی هم در میان آن ها وجود دارد که ممکن است بازار سهام با تغییر مسیر مواجه شود و انها را متضررکند.

در واقع بر اساس  صحبت های فعالان به نظر می رسد بازار ارز در وضعیتی قرار دارد که برخی از معامله گران سرمایه های خود را به سوی بورس سوق داده اند، ولی معامله گران محتاط تر به دنبال آن  هستند که به شیوه های قدیمی از وضعیت فعلی بازار ارز سودهای محدودی کسب و به آن قناعت کنند؛ نوسان گیری با سود کم در بازاری که برای آن ها شناخته شده است، کم خطرتراز ورود به بازاریست که از آن شناخت دقیقی ندارند.

اگر بپذیریم که چنین شرایطی بر بازار ارز حاکم است، باید این مساله را در نظر قرار دهیم که در شرایط کنونی، وضعیتی بازارها بیش از هر زمان دیگری به هم گره خورده است و تغییر در روند یک بازار می تواند دیگری را هم حتی تحت تاثیر قرار دهد.

به بیان دیگر، اگر وضعیت فعلی بازار سهام ادامه یابد، به احتمال زیاد در بازار ارز نیز اتفاق قابل توجه خاصی رخ نخواهد داد؛ ولی اگر وضعیت در بازار سهام تغییر کند، به احتمال زیاد موقعیت معامله گران ارزی نیز تا حدی دچار دگرگونی خواهد شد. در این مساله، مسلما خواست بازارساز نیز اهمیت زیادی دارد. بازارساز ممکن است تصمیم بگیرد که در شرایط کمبود تقاضا، قیمت را در معرض عرضه زیاد قرار دهد، ولی با توجه به ماندگاری تحریم ها و ریسک هایی که در اقتصاد کشور وجود دارد، به نظرمی رسد، چنین ریسکی توسط سیاست گذار صورت نخواهد گرفت. به نظر نمی رسد بازارساز در بازاری دست ببرد که به خودی خود در شرایط فعلی آرام است.

در روزی که دلار کاهشی شد، سکه یک افزایش جزیی را تجربه کرد. روز یک شنبه فلز گران بهای داخلی 5 هزار تومان افزایش یافت و به بهای 6 میلیون و 400 هزار تومان رسید. به گفته برخی فعالان، انتظار معامله گران برای افزایشی شدن طلای جهانی منجر به خرید احتیاطی سکه امامی شد.

این مطلب برایم مفید است
60 نفر این پست را پسندیده اند