گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ سکه رکورد تاریخی خود را شکست/شیب صعودی دلار تندتر شد

کدخبر: 336815
اقتصادنیوز؛ روز شنبه، شاخص ارزی 150 تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 16 هزار و 450 تومان رسید. این بالاترین قیمتی بود که پس از ده فروردین در بازار ارز به ثبت رسید. در بازار سکه، میزان نوسانات کمی بیشتر بود و این فلز گران بها توانست با 125 هزار تومان افزایش از کانال 6 میلیون و 600 و 6 میلیون و 700 هزار تومان عبور کند و روی قیمت 6 میلیون و 800 هزار تومانی قرار بگیرد. فلز گران بهای داخلی در تمام ادوار تاریخی خود چنین سطح قیمتی را تجربه نکرده بود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، سرعت رشد سکه و دلار تندتر شد؛ سکه بازان توانستند قیمت این فلز گران بها را دو کانال بالاتر ببرند و دلار نیز به بالاترین قیمت پس از تعطیلات نوروز رسید. 

به گفته فعالان، روز شنبه جنب و جوش در میان سکه بازان بیشتر از روزهای قبل و تمایل به خرید در بازار بیشتر شده بود. در این میان، عده ای از تحلیل گران و مسوولان اعتقاد دارند که رشد قیمت سکه به صورت حبابی بوده است؛ از یک زاویه صحبت این گروه درست است؛‌ در شرایط کنونی در صورتی که مساله مالیات ارزش افزوده را در نظر نگیریم، ارزش ذاتی سکه در حدود 6 میلیون و 600 هزار تومان است که 200 هزار تومان کمتر از قیمت بازار است و در واقع حکایت از حباب 200 هزار تومانی در بازار این فلز گران بها می دهد.

با این حال، دسته دیگری از تحلیل گران باور دارند در محاسبه حباب سکه باید مالیات ارزش افزوده را نیز لحاظ کنیم، چرا که بانک مرکزی این مالیات را برای اولین خریدار لحاظ می کرد. اگر مالیات ارزش افزوده را در محاسبه حباب در نظر بگیریم، ارزش ذاتی سکه به حدود 7 میلیون و 150 هزار تومان می رسد که هم چنان از قیمت بازار 300 هزار تومان کمتر است. در هر صورت اگر حتی قبول کنیم، قیمت سکه حباب دارد، باز هم در کمترین حالت 6 میلیون و 600 هزار تومان ارزش دارد. در صورتی که طلای جهانی از مرز هزار و 700 دلاری، فاصله بیشتری بگیرد، امکان رشد قیمت سکه وجود خواهد داشت. 

اگر از مساله حباب عبور کنیم، نکته دیگری که در حال حاضر انتظارات بازیگران بازار سکه را تحت تاثیر قرار می دهد،‌ قیمت سکه رفاه در بورس کالا است؛‌ به گفته فعالان، رسیدن قیمت سکه تمام بهارتحویلی یک روزه رفاه به حوالی مرز 7 میلیون و 500 هزار تومانی چشم های نوسان گیران را به خود جلب کرد. البته هم چنان گروهی از معامله گران باور دارند، گذر سکه از مرز مقاومتی مهم 6 میلیون و 500 هزار تومانی موجب شده است که خریدها در بازار افزایش پیدا کند. 

البته عده ای عنوان می کنند، برخی معامله گران بازار سکه باور دارند، شاخص کل بورس به سقف خود رسیده است و در روزهای بعدی تغییر مسیر دهد. این عده اعتقاد دارند در آن زمان بخشی از سرمایه داران،‌ پول خود را از بازار سهام خارج خواهند کرد و به سوی بازاری می روند که احساس کنند جذاب تر است؛‌ تفسیر گروهی از فعالان این است که سکه بازان در روزهای اخیر به دنبال آن هستند که با بالا بردن قیمت ها، ‌جذابیت بازار را برای افرادی که قصد ورود به بازار جدیدی دارند را بالاتر ببرند. البته این دیدگاه در حالی مطرح می شود که دیروز شاخص کل بورس رکورد جدیدی را ثبت کرد و به بالای مرز یک میلیون واحدی رفت. در چنین شرایطی، برخی از فعالان باور دارند، دلیل رشد سکه،‌ افزایش قیمت دلار بوده است. دلیل اصلی رشد قیمت شاخص بازار ارز افزایش نرخ حواله درهم بود. نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و افزایش یکی منجر به رشد دیگری می شود. یکی از فعالان با تجربه بازار اعتقاد داشت در صورتی که دلار از مرز مقاومتی 16 هزار و 500 تومانی عبور کند،‌ انتظارات معامله گران فنی افزایشی تر خواهد شد. دلار در سال 99 گرفتار یک حبس بازه ای بوده است و در دامنه 15 هزار و 500 تا 16 هزار و 500 تومانی نوسان کرده است. 

تیتر یک
  • آیا دوره ارزهای دیجیتالی تمام شده است؟

    یک تحلیلگر برجسته رمزنگاری که با پیش بینی دقیق زمان سقوط بازار ۲۰۱۹ به محبوبیت رسیده است ، به معامله گران هشدار می دهد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما