کدخبر: ۳۳۶۹۸۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت| تاخت‌وتاز سکه با ثبت رکورد جدید/ عبور دلار از مرز مقاومتی

اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت نه تنها تب بازار طلا و ارز تهران فروکش نکرد، بلکه دلار در بازار آزاد از مرز مقاومتی میانه کانال ۱۶هزار تومانی عبور کرد و سکه در ادامه رکوردهای تاریخی خود با فتح آخرین سنگر کانال ۶ میلیون تومانی در آستانه تسخیر مرز روانی ۷ میلیون تومانی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، سکه سقف تاریخی تازه ای را ثبت کرد و دلار توانست از سد مقاومت 16 هزار و 500 تومانی عبور کند. روز یک شنبه، سکه تمام بهار آزادی 100 هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 6 میلیون و 900 هزار تومان رسید. چنین قیمتی در گذشته در بازار سکه هرگز رویت نشده بود.

اکنون فلز گران بهای داخلی، تنها یک کانال برای تسخیر مرز 7 میلیونی فاصله دارد. شکست این مرز از نظر برخی فعالان، صعود سکه به سوی محدوده 7 میلیون و 400 هزار تومانی را فراهم تر خواهد کرد. به باور آن ها، شکست این مرز تاریخی، تقاضای بیشتری را به سوی بازار سکه روانه خواهد کرد؛ مخصوصا اگر شرایط در بازار سهام تغییر کند. با این حال، دیروز نیز شاخص کل بورس صعودی بود و حداقل از این ناحیه، بازار سکه تحریک خاصی نشد.

در حالی که بیشتر سکه بازان بر طبل شکستن کانال 7میلیون تومانی می کوبند، عده ای دیگر باور دارند، در روزهای اخیر سودهای خوبی نصیب بازیگران بزرگ بازار سکه شده است و بعید نیست که در آستانه مرز 7 میلیون تومانی اقدام به سودگیری کنند. سکه شنبه گذشته در محدوده 6 میلیون و 390 هزار تومان قرار داشت و ظرف 8 روز توانسته است خود را به یکی از مهم ترین مقاومت های قیمتی برساند و نزدیک به 8 درصد رشد را در این فاصله به ثبت برساند. از نظر برخی فعالان، چنین میزان رشدی کافی است که حداقل انتظار اصلاح کوتاه مدتی را داشته باشیم. با این حال، همه چیز به واکنش و رفتار معامله گران نسبت به مرز 7 میلیونی بستگی خواهد داشت. اگر قیمت به سرعت و قدرت از این مرز عبور کند، طبیعی است که سودگیری از افزایش قیمت اخیر هم به تاخیر بیافتد، ولی مقاومتی محدود در این مرز، می تواند فروش  ها را به یکباره افزایش دهد. در این مسیر، مسلما رفتار دلار نیز از اهمیت حیاتی برخوردار است. دیروز سوخت اصلی رشد قیمت سکه از سمت افزایش قیمت دلار تامین شد. شاخص ارزی در دومین روز هفته توانست با قدرتی نسبی مرز 16 هزار و 500 تومانی را بشکند و با 60 تومان افزایش به بهای 16 هزار و 510 تومان برسد. این سطح قیمتی تنها در دوران نوروز که بازار نیمه تعطیل بود، توسط دلالان شکسته شده بود و پس از آن بازار همواره در برابر شکست آن از خود اکراه نشان داده بود. مسلما بازار با شکست این مرز می تواند وارد دوران تازه ای شود، ولی مساله این است که بازارساز نیز شکست این مرز را کم اهمیت تلقی نکرده  و سعی کرده با تغییر استراتژی از ورود تقاضای کاذب به بازار جلوگیری کند.

دیروز صرافی های منتخب بازارساز در اقدامی جسورانه قیمت فروش دلار خود را از مرز 16 هزار  تومانی عبور دادند و به 16 هزار و 200 تومان رساندند. این در حالی بود که یک روز قبل نرخ فروش ارز بر تابلوی این صرافی ها 15هزار و 800 تومان بود. بازار ساز از طریق این اقدام قصد داشت ورود تقاضای کاذبی که به دنبال خرید ارز ارزان است را به تعویق بیاندازد و از طرف دیگر، دلالان آربیتراژکار را از میدان خارج کند. روش قدیمی این دلالان به این صورت است که در معاملات فردایی بازار را داغ کنند، در معاملات نقدی از صرافی ها با قیمت ارزان تر ارز بخرند و آن را به مردمی بفروشند که به واسطه هیجانات ایجاد شده به بازار مراجعه کرده اند. بالا رفتن قیمت صرافی های دولتی راه ورود تقاضای کاذب به بازار را تا حدی سد می کند.

با وجود این اقدام، دیروز قیمت دلار به صعود خود ادامه داد، هر چند سرعت افزایش آن کاهش یافته بود. دلار دو روز قبل 150 تومان افزایش را به ثبت رسانده بود و  روز یک شنبه به افزایش 60 تومانی اکتفا کرد. همین رشد 60 تومانی هم بیشتر از افزایش خرید حواله درهم بود. حواله درهم دیروز حرکت خود به سوی محدوده 4 هزارو 600 تومانی را کلید زد. اگر قیمت درهم به این نقطه برسد، دلار در بازار داخلی توانایی صعود به بالای نقطه 16 هزار و 850 تومان را خواهد داشت.

این مطلب برایم مفید است
65 نفر این پست را پسندیده اند