آخرین اخبار درباره افزایش حق مسکن کارگران

کدخبر: 339390
اقتصادنیوز:عضو کارگری شورای‌عالی کار با بیان اینکه هنوز زمان تشکیل شورای‌عالی کار اعلام نشده است، گفت: افزایش حق مسکن خوب است، اما باید یک نظام پایش برای لازم‌الاجرا کردن آن در همه بنگاه‌ها داشته باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد زمان برگزاری جلسه شورای‌عالی کار اظهار کرد: تا به این لحظه خبری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر زمان تشکیل جلسه شورای‌عالی کار به ما اعلام نشده است.

عضو کارگری شورای‌عالی کار افزود: در دعوت‌نامه‌ای که ارسال شده بود، موضوع حق مسکن مورد اشاره قرار گرفته بود اما در جلسه معمولا آیتم‌های دیگری نیز مطرح می‌شود. در بخشنامه مزد ۹۹، در دو بند ۸ و ۹ ذکر شد که شورای‌عالی کار برای تقسیم‌بندی افزایش آیتم‌های مزدی و حق مسکن می‌تواند مجدد تشکیل جلسه دهد که ما این دو مورد را در جلسه پیگیری خواهیم کرد. وی ادامه داد: افزایش حق مسکن خوب است اما به شرطی که یک سیستم پایش برای لازم‌الاجرا کردن آن در همه بنگاه‌ها داشته باشیم. مولفه‌های مزدی در همه بنگاه‌ها اجرا نمی‌شود کما اینکه یک بررسی میدانی انجام دادیم و مشخص شد در برخی بنگاه‌ها بن خواربار، بن کارگر و حتی حق اولاد هم پرداخت نمی‌شود چه برسد به حق مسکن. توفیقی تصریح کرد: از این‌رو اعتقاد داریم اگر قرار است بهبودی در معیشت کارگران ایجاد شود، باید روی پایه مزد اعمال شود که همه جا قابلیت اجرایی دارد. در بنگاه‌های متوسط گاهی و در بنگاه‌های کوچک عموما فقط حداقل مزد برای واریز حقوق مدنظر قرار می‌گیرد و سایر مولفه‌های مزدی مدنظر قرار نمی‌گیرند. عضو کارگری شورای‌عالی کار افزود: بنابراین وقتی مطالبه کارگران، افزایش حداقل دستمزد متناسب با نرخ تورم (طبق ماده ۴۱ قانون کار) است، نمی‌توان با افزایش حق مسکن، این مطالبه را نادیده گرفت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما