کدخبر: ۳۴۰۳۵۳ لینک کوتاه

وراث چگونه می توانند سهام عدالت متوفیان را دریافت کنند؟

اقتصاد نیوز: دریافت سهام عدالت متوفیان نیازمند ارائه مدارکی است که وراث با ارائه آن‌ها می‌توانند نسبت به دریافت سهام اقدام کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان ـ با آزادسازی سهام عدالت از سوی دولت برخی از خانواده با توجه به فوت دارنده این سهام به دنبال دریافت این سهام هستند که با ارئه مدارک و داشت شرایطی می توانند سهام متوفی را دریافت کنند.

وراث قانونی مشمولان متوفی می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت (نشانی آن‌ها در اینجا قابل مشاهده است) و با ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آن اقدام نمایند.

تا زمانی که کلیه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت اقدام نکنند، درخواست تقسیم ترتیب اثر داده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان حضور یابند یا مدرک ارائه کنند انجام خدمات برای سایر وراث نیز امکان پذیر نیست.

مدارک لازم برای ارائه به دفاتر پیشخوان

وارث برای حضور تقسیم سهام عدالت متوفی در دفاتر پیشخوان باید مدارکی همانند: کدملی و تاریخ تولد متوفی، اصل کارت ملی وراث قانونی، اصل گواهی حصر وراثت شخص متوفی، شماره شبای بانکی وراث، نشانی و کدپستی محل اقامت یکی از وراث را ارئه کنند.

وراث قانونی می‌توانند قدرالسهم خود را تنها به کسانی که نام و مشخصات آن‌ها در گواهی حصر وراثت شخص متوفی به عنوان وارث ذکر شده انتقال دهند و انتقال یا هرنوع واگذاری آن به اشخاص دیگر امکان پذیر نیست.

همچنین وراث می‌توانند نسبت به تعیین وکیل قانونی اقدام کرده و وکلای قانونی وراث با ارائه وکالتنامه رسمی و محضری، امکان مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت را به جای شخص وارث خواهند داشت، همچنین این اقدام در مورد قیم یا، ولی و کفیل اشخاص نیز امکان‌پذیر است.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند