مرزشکنی جدید بازار نفت خام

کدخبر: 340808
اقتصادنیوز: قیمت نفت امروز (چهارشنبه)تحت تاثیر کاهش موجودی انبارهای آمریکا و انتظارات از تمدید توافق اوپک پلاس و همچنین نشانه‌ها مبنی بر بهبود تقاضا برای نخستین بار از ماه مارس تاکنون از بشکه‌ای ۴۰ دلار عبور کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، موسسه نفت آمریکا روز گذشته اعلام کرد که موجودی انبارهای نفت خام این کشور به اندازه ۴۸۳ هزار بشکه کاهش پیدا کرده است. معاملات آتی نفت خام برنت برای تحویل در آگوست با ۵۹ سنت یا ۱.۵ درصد افزایش هر بشکه ۴۰.۱۶ دلار معامله شد و معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت نیز برای تحویل در جولای با ۸۰ سنت یا ۲.۲ درصد افزایش بشکه ای ۳۷.۶۱ دلار دست به دست شد.

«استیفن برناک» تحلیل گر نفتی موسسه پی‌وی‌ام، در خصوص اوپک و متحدانش گفت: اجماعی در خصوص تمدید کاهش تولیدات توسط تولیدکنندگان در حال پدیدار شدن است. هر دو شاخص نفت خام در هفته های اخیر با افزایش مواجه شدند؛ برنت پس از آنکه در آوریل با بشکه ای ۱۶ دلار به پایین ترین سطح ۲۱ سال اخیر خود رسید، حالا تقریبا با قیمتی بیش از دوبرابر دست به دست می شود، این در حالی است که نفت خام آمریکا نیز در آن برهه منفی شد. احیای تدریجی اقتصاد چین و تسهیل مقررات قرنطینه در گوشه و کنار جهان به حمایت از قیمت ها کمک کرده است.

اوپک و متحدانش در قالب گروهی موسوم به اوپک پلاس، برای ماه های مه و ژوئن تولیدات را به اندازه ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دادند. اوپک پلاس تحت تاثیر نشانه ها احیای بازار، در حال بررسی تمدید توافق برای فراتر از ژوئن است، اما هنوز توافقی صورت نگرفته است.

یکی از نمایندگان اوپک در این خصوص گفت: وقتی برنت به ۴۰ دلار نزدیک می شود، نشانه خوبی است و ما در مسیر درستی هستیم. دورنمای تقاضا قوب تر به نظر می رسد؛ بخش خدمات چین یعنی دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان، برای نخستین بار از ژانویه روند صعودی به خود گرفته است. کپیتال اکونومیست در یادداشتی نوشت: قرنطینه مرتبط با کرونا همچنان در حال تسهیل شدن است و انتظار داریم تقاضا رفته رفته بهبود پیدا کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما