بررسی تغییرات جدید دستمزدها؛ کاهش حق سنوات و افزایش حداقل دستمزد چه تاثیری در دریافتی کارگران خواهد داشت؟+شیوه محاسبه

کدخبر: 341484
اقتصادنیوز: در نشست شنبه شب شورای‌عالی کار، دوتصمیم دیگر درخصوص اقلام مزد کارگران گرفته شد. نخست آنکه حق سنوات کارگری که پیش از این، ۱۷۵ هزار تومان در ماه تعیین شده بود، با ۴۲ درصد کاهش به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز بنابراین کارگری با حداقل یک‌سال سابقه کار، ۱۰۰ هزار تومان ماهانه حق سنوات دریافت خواهد کرد. حق سنوات با توجه به سابقه کارگران متفاوت خواهد بود و توسط جدولی از سوی وزارت کار تعیین می‌شود. مثلا بر اساس مصوبه قبلی، حق سنوات ماهانه کارگری با یک سال سابقه کار معادل ۱۷۵ هزار تومان و حق سنوات ماهانه کارگری با ۴ سال سابقه کار، ماهانه معادل ۳۹۵ هزار تومان محاسبه می‌شود. اکنون با توجه به رقم جدید حق سنوات، جدول جدیدی باید از سوی وزارت کار تهیه شود.

اما شورای‌عالی کار برای جبران این کاهش، به مزد پایه کارگران به میزان ۷۸ هزار تومان در ماه افزود. در واقع، با این تصمیم و جابه‌جایی، رقم پرداختی کارفرمایان تغییر چندانی نخواهد کرد اما در عوض، حداقل دستمزد کارگری با رشد مواجه می‌شود. این تصمیم بیشترین نفع را برای حداقلی‌بگیران بدون سابقه کار خواهد داشت. بر این اساس حداقل دستمزد کارگران که در سال گذشته معادل یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان بود، در سال‌‌جاری به یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان می‌رسد که معادل ۲۶ درصد رشد است.

ضمن اینکه، حداقل دستمزد مبنای محاسبه بسیاری از اقلام حقوقی در کشور است که از جمله آن می‌توان به مستمری بازنشستگان تامین‌اجتماعی اشاره کرد. براساس ماده ۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی، میزان مستمری بازنشستگی در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد و در صورتی که میزان مستمری کمتر از حداقل مذکور باشد، میزان مستمری بازنشستگی قابل پرداخت تا سطح حداقل مزد کارگر عادی افزایش می‌یابد. بر این اساس افزایش حداقل مزد کارگران به میزان ۵درصد نسبت به مصوبه قبلی شورای‌عالی کار، برای مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی نیز حائز اهمیت است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما