کدخبر: ۳۴۲۰۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فایننشال تایمز خبرداد؛ شوک بی‌سابقه در بازار گاز جهان

اقتصاد نیوز: طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی، گسترش ویروس کرونا منجر به شوک بی‌سابقه‌ای در تقاضا شده است، به گونه ای که مصرف گاز دچار یک افت تاریخی شد.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از فایننشال تایمز، آژانس بین المللی انرژی در روز چهارشنبه اعلام کرد اثرات همه گیری ویروس به همراه یک زمستان معتدل در نیمکره ی شمالی در سال 2020 منجر به کاهش مصرف گاز طبیعی به میزان 4% یا 150 میلیارد متر مکعب شد. این سقوط دو برابر شدیدتر از کاهش دو درصدی تقاضا پس از بحران مالی جهانی در سال 2009 است.

اگرچه گاز طبیعی در مقایسه با نفت و زغال سنگ، ضربه ی کمتری تجربه کرده است اما بازار گاز نیز از همه گیری کرونا مصون نبوده است. صنایع در سال های اخیر گاز طبیعی را به دلیل قیمت پایین تر و سیاست های هوای پاک جایگزین زغال سنگ کرده اند. گاز طبیعی از این تعویض سود بسیاری برده است به گونه ای که در سال 2019 تقاضا برای گاز طبیعی  1.8 درصد افزایش یافت.

رئیس آژانس بین المللی انرژی در این رابطه می گوید: « برای صنعتی که شاهد افزایش شدید در تقاضا بود، کاهش مصرف در سال جاری نمایان گر تغییر چشمگیر شرایط است». افزایش سود در طی چند سال باعث سرمایه گذاری های زیادی در گاز طبیعی مایع شده است. اما امسال، گاز مورد استفاده در نیروگاه های برق با بزرگترین ضربه، نیمی از کل کاهش تقاضا را به خود اختصاص خواهد داد. طبق اعلام آژانس بین المللی تولیدات گازسوز با افت شدیدی در اروپا رو به رو خواهند شد، زیرا کاهش تقاضای برق با افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر همزمان شده است.

انتظار می رود پس از نیروگاه های برق، بیشترین کاهش تقاضا در بخش های مسکونی و فروشگاه های تجاری اتفاق بیفتد. زمستان ملایم نیازهای گرمایشی را در ابتدای سال کاهش داد و همچنین قرنطینه باعث کاهش مصرف در بخش مشاغل شد. در عین حال، زمانی که صنعت انرژی شاهد کاهش چشمگیر مصرف سوخت بود، تقاضا برای بنزین صنعتی نیز بر اثر همه گیری کرونا کاهش یافت.

انتظار می رود صنعت گاز طی دو سال آینده تدریجا بهبود یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند