کدخبر: ۳۴۲۱۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حذف ‌پرس‌تی‌وی به دلیل مشکلات مالی

معاون برون مرزی صداوسیما گفت: به دلیل ادامه مشکل تامین بودجه ارزی، در هفته‌های آینده شبکه‌های مهم ما مثل پرس تی وی، العالم،‌ای فیلم انگلیسی و عربی از روی ماهواره حذف خواهند شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، پیمان جبلی با تاکید بر لزوم توجه مسئولان کشور برای تامین بودجه ارزی مورد نیاز شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی در شرایط جنگ رسانه ای، افزود: فکر می‌کردیم که بعد از عملی شدن قطع شبکه الکوثر و توضیح درمورد اهمیت تبلیغات بین‌المللی جمهوری اسلامی، توجهی به این مشکل بشود، اما متاسفانه مسئولان تا الان هیچ توجهی نداشته‌اند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه در طول دو هفته اخیر کارشناسان بسیاری در این باره اظهار نظر داشته‌اند و تاسف خورده‌اند از اینکه چرا باید شبکه‌های برون مرزی ایران قطع بشود، اما باز هم این روند ادامه پیدا کرده و هیچ اتفاق خاصی نیافتاده است. معاون برون مرزی صداوسیما با بیان اینکه اگر مسئولان با همین روند و سهل انگاری، سیاسی کاری و تعمد بخواهند کار پشتیبانی از شبکه‌های برون مرزی صداوسیما را پیش ببرند، ما در آینده نزدیک هیچ سهمی از تبلیغات بین‌المللی در جهان نخواهیم داشت، گفت: با این شیوه روز به روز بی دفاع‌تر خواهیم شد و ظرفیت‌های موجود را هم از دست خواهیم داد و باید قضاوت آن را بر محکمه افکار عمومی بگذاریم.

وی درباره اظهارات رئیس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه که گفته است ارز موجود در صندوق توسعه ملی ین ژاپن، یا یوان چین و روپیه هند یا امثال آن باشد، اما صدا و سیما مثلا دلار و یا یورو می‌خواهد که شاید نباشد و بانک مرکزی باید آن را تبدیل کند و در اختیارشان بگذارد، گفت: علی رغم پیگیری‌های بسیار جدی که سازمان صداوسیما برای دریافت سهمیه ارزی خود در طول این ۵ ماه اخیر انجام داده، متاسفانه حتی یک دلار، یک یورو، یک درهم، یک دینار و... ارز بابت آن سهمیه و بابت گردش کاری که تمام مراحل قانونی آن هم انجام شده، به صداوسیما داده نشده است.

جبلی درباره قطع رادیو دری ایران در افغانستان، گفت: رله‌های رادیو دری ما که در افغانستان پخش می‌شد، قطع شده و علت آن هم انباشت بدهی است که به ایستگاه‌های پخش رله داریم و مدت طولانی بود که درخواست پرداخت از ما داشتند، اما به دلیل اینکه در مدت اخیر تخصیص ارزی به ما تعلق نگرفته، قادر به پرداخت بدهی هایشان نبودیم و در نتیجه رادیو دری پس از حدود ۴۰ سال فعالیت در کابل و برخی ایالت‌های دیگر افغانستان قطع شد. وی ادامه داد: رادیو دری ما سابقه بسیار طولانی در افغانستان دارد و به ویژه رادیو دری ایران روی موج اف‌ام افغانستان یک امتیاز ویژه است که این امکان را به مخاطبان می‌دهد که صدای رادیو دری ایران را در افغانستان به خوبی بشنوند. این رادیو یکی از مهمترین رادیو‌های افغانستان است. عمدتا رادیو‌ها یا رسانه‌هایی که در افغانستان هستند به دلیل فقر محتوایی و یا دلایل دیگر خیلی مورد استقبال قرار نمی‌گیرند، اما رادیو دری ایران به دلیل فعالیت‌های متنوع در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به شدت مورد استقبال مردم افغانستان است و مخاطبان بسیاری هم دارد و کاملا برای مردم افغانستان شناخته شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند