کدخبر: ۳۴۲۳۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حذف تدریجی پارامتر ترامپ از معادلات بورس آمریکا

اقتصادنیوز: بازارسهام آمریکا با وجود طوفانی از خبرهای بد درباره ی اقتصاد جهانی، وضعیت شگفت انگیزی دارد. خوشبینی در وال استریت در حالی رخ می دهد که جو بایدن در رای گیری ها پیشتاز است.

به گزارش اقتصادنیوز، سی ان ان در گزارشی به انتخابات امریکا و بازار سهام پرداخته است. سی ان ان در این باره می نویسد: یک عقیده ی متداول در مورد وال استریت این است که بازار تمایل دارد قدرت در اختیار جمهوری خواهان باشد. از طرفی، ترامپ هم چند سیاست به نفع سرمایه داران به تصویب رسانده است، مانند کاهش مالیات و یا به تاخیر انداختن برخی آئین نامه های دولتی در بخش های مراقبت های بهداشتی و بانکی. لوری کالوسینا، سیاست گذار آر بی سی در گزارشی نوشت: «اما این رابطه در اوائل ماه ژوئن با کاهش شانس ترامپ و افزایش سهام  S&P 500 کمی سست شده است».

سی ان ان در این رابطه می نویسد: اگرچه جو بایدن در بسیاری از رای گیری ها پیشتاز است، اما شاخص نزدک به قله 10000 دست یافت. همچنین رالی صعودی بی وقفه ی S&P 500 از ماه مارس باعث شد این سهام  دوباره به منطقه ی مثبت بازگردد. رشد اخیر در بازار می تواند نشانه ی خوبی برای شانس پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات باشد. اما کالواسینا اظهار کرد: «بازار سهام از ترامپ جدا شده است».

با افزایش قیمت سهام، اقتصاد همچنان ضعیف باقی می ماند

بازار سهام نماینده ی اقتصاد نیست. در حالی که میلیون ها نفر از مردم آمریکا به دلیل همه گیری کرونا شغل خود را از دست داه اند، سرمایه گذاران همچنان در حال ترقی هستند. این واقعیت قطعا به ترامپ ضربه می زند.

در زمانی که روسای جمهور دموکرات مانند بیل کلینتون و باراک اوباما در کاخ سفید حضور داشتند، بازار سهام بسیار خوب عمل کرد. بنابرین این تصور که وال استریت در زمان رئیس جمهوری دموکرات ها دچار ترقی نمی شود، اشتباه است. با این وجود، آنچه معمولا وال استریت ترجیح می دهد تقسیم متوازن و یکنواخت قدرت بین دو حزب در واشنگتن است. در حال حاضر، این توزان برقرار است چرا که دموکرات ها قدرت مجلس را در دست دارند و اکثریت سنا متعلق به جمهوری خواهان است.

برخی از کارشناسان مطمئن هستند که دموکرات ها می توانند در ماه نوامبر برنده باشند. همچنین براساس گزارشی که توسط گلدمن ساکس ارائه شده است، پیش بینی ها حاکی از این است که احتمال پیروزی دموکرات ها در اکثریت مجلس سنا نیز وجود دارد. اکنون، درحالی که کارزار انتخاباتی ترامپ با دست انداز رو به رو شده است و این مساله  شانس جمهوری خواهان را در مجلس سنا تهدید می کند، این سوال مطرح می شود که چرا بازار سهام همچنان در حال تجربه رالی صعودی است. کالواسینا در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: «احتمالا عوامل مختلفی در این زمینه نقش دارند. شاید بازار سهام آمریکا دیگر ترامپ را برای ادامه ی روند افزایشی خود ضروری نمی داند».

اما علیرغم افزایش نرخ بیکاری و رکود اقتصادی در آمریکا، باید این نکته را در نظر داشت که تا انتخابات آمریکا پنج ماه باقی مانده است. تا آن زمان ترامپ می تواند از بهبود اقتصادی اعتبار کسب کند. کالواسینا در این باره تصریح کرد: «شاید وال استریت تغییر شانس ترامپ را پیش بینی میکند و فکر می کند بهبودی های اقتصادی شانس تازه ای به ترامپ ببخشد ».

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند