کدخبر: ۳۴۳۹۷۹ لینک کوتاه

شانس افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار، بالاتر از سه ماه قبل است

اقتصادنیوز: در ماه مارس شرکت جی پی مورگان در گزراشی هشدار داد بازار نفت در اوج یک «سوپرچرخش» قرار دارد که می تواند قیمت نفت برنت را تا سال ۲۰۲۵ به ۱۹۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از سی ان ان، چند هفته پس از این ادعا، همه گیری کرونا و کاهش تقاضا منجر به سقوط تاریخی در قیمت نفت شد. قیمت نفت خام برنت با قیمت 15.98 دلار در هر بشکه به کمترین مقدار خود در دو دهه اخیر رسید. نفت خام آمریکا نیز برای اولین بار در تاریخ، به زیر صفر سقوط کرد و به منفی 40 دلار در هر بشکه رسید. سه تولیدکننده بزرگ نفت، روسیه، آمریکا و عربستان سعودی در واکنش به سقوط قیمت نفت، تولید را به طرز چشمگیری کاهش دادند. کاهش شدید تولید منجر به بهبود قیمت های نفت شد.

کریستین ملک، رئیس تحقیقات نفت و گاز اروپا، آفریقا و خاورمیانه در جی پی مورگان، اظهار کرد: «واقعیت این است که در این مقطع  شانس افزایش قیمت نفت به 100 دلار، بالاتر از سه ماه قبل است». سال ها است که جهان بیش تر از نیاز خود نفت تولید کرده است. این امر سبب افزایش مخازن ذخیره سازی نفت شد و منجر به وارد شدن قیمت نفت به محدوده ی منفی  شد. به همین دلیل تولیدکنندگان نفت، عرضه ی نفت را کاهش دادند. براساس گزارش شرکت مورگان در 12 ژوئن، بازارهای نفت در آغاز سال 2020 دچار کمبود اساسی عرضه خواهند شد. طبق این گزارش، برای تحریک تولید بیشتر، قیمت نفت برنت به 60 دلار در هر بشکه خواهد رسید. در این گزارش به نفت 190 دلاری اشاره نشده است اما ملک در گفت و گو با سی ان ان تصریح کرد که در وضعیت فعلی، افزایش قیمت نفت به 190 دلار در هر بشکه بسیار محتمل است.

البته هم اکنون تصور قیمت سه رقمی نفت دشوار است. برخی تحلیل‌گران باور دارند که رشد مجدد نفت آمریکا به 40 دلار در هر بشکه در عرض چند هفته بیش از حد انتظار است. موارد ابتلا به ویروس کرونا در برخی مناطق آمریکا و آمریکای لاتین رو به افزایش است. تقاضا برای بنزین بهبود یافته است اما همچنان به سطح تقاضای قبل از همه گیری نرسیده است. همچنین برای بهبود صنعت هواپیمایی به سال ها زمان نیاز است. شرکت نفت و گاز بریتانیا در این هفته اعلام کرد که بحران همه گیری می تواند اثرات دائمی بر روی اقتصاد جهانی باقی بگذارد و منجر به کاهش تقاضای سوخت برای مدت زمانی طولانی شود. این غول نفتی بریتانیا، قیمت نفت خام برنت در سه دهه پیش رو را، 55 دلار در هر بشکه پیش بینی کرده است.

بنابر اظهارات شرکت مورگان، بین سال های 2015 تا 2020، بیش از 50 پروژه جدید نفتی در جهان به تصویب رسیده است. اما پیش بینی‌ها حاکی از این است که تنها پنج پروژه در طی پنج سال آینده به کار خواهند افتاد. همچنین برخی شرکت های بزرگ نفت تصمیم های نهایی در مورد سرمایه گذاری را به تعویق انداخته اند. گزارش ها نشان می دهد که سرمایه گذاری های جهانی در سال 2020 با رقم 383 میلیارد دلار به پایین ترین میزان خود در 15 سال اخیر برسد. کاهش سرمایه گذاری تولید را با چالش رو به رو می کند و ثبات عرضه را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی به دلیل افزایش نگرانی ها در مورد تغییرات اقلیمی، سرمایه گذاری بر روی سهام نفت محدود خواهد شد. در نتیجه، ترکیبی از سقوط قیمت، تغییرات آب و هوایی و محدود شدن سرمایه گذاری می تواند صنعت نفت را برای جذب پول بیشتر با مشکل رو به رو کند. چند ماه گذشته نشان داده است که پیش بینی بازار نفت بسیار دشوار است. همانطور که قیمت 190 دلار برای هر بشکه دور از انتظار است، قیمت منفی 40 دلار نیز قابل پیش بینی نبود.

مترجم: گیسو جعفری

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند