کدخبر: ۳۴۵۰۳۴ لینک کوتاه

ثروتمندان ایرانی ۱۲۰۰ درصد بیشتر از فقرا خرج می‌کنند

اقتصادنیوز: ثروتمندان در سال ۹۸ در حدود ۱۳/۷ برابر فقرا هزینه کرده‌اند، یعنی ۱۲۷۰ درصد رفاه بیشتر.

به گزارش اقتصادنیوز، آخرین نتایج ارائه شده از سوی رئیس مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته، در مناطق شهری متوسط هزینه کل یک خانوار در دهک اول معادل ۱۰ میلیون و ۴۸۳ هزار تومان در سال بوده است. درحالی‌که این عدد برای دهک دهم معادل ۱۳۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان گزارش شده است.

داده‌های ارائه شده از سوی رئیس مرکز آمار حاکی از آن است که در سال ٩٧، سهم هزینه ۱۰ درصد ثروتمندترین به ۱۰ درصد فقیرترین معادل ۴۵/ ۱۴ بوده و در سال ٩٨ به ۶۹/ ۱۳ درصد کاهش یافته است که نشان‌دهنده‌ این است که ۱۰ درصد ثروتمند جامعه در سال گذشته ۶۹/ ۱۳ برابر ۱۰ درصد فقیرترین هزینه می‌کنند. این روند در سهم هزینه ۲۰ و ۴۰ درصد ثروتمندترین به ۲۰ و ۴۰ درصد فقیرترین نیز خود را نشان می‌دهد. سهم هزینه ۲۰ درصد ثروتمندترین به بیست درصد فقیرترین در سال ٩٧، برابر با ۳۶/ ۸ گزارش شده که در سال ۹۸ با کمی کاهش به ۹۷/ ۷ برابر رسیده است.

همچنین سهم هزینه ۴۰ درصد ثروتمندترین به ۴۰ درصد فقیرترین در سال ٩٧ معادل ۴۱/ ۴ بوده و با کاهش نسبی به ۲۵/ ۴ برابر در سال ٩٨ رسیده است. مشابه روند تغییرات ضریب جینی و سهم هزینه در دهک‌های بالا نسبت به دهک‌های پایین در کل کشور در مناطق شهری و روستایی نیز مشاهده می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند