کدخبر: ۳۴۵۳۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وعده یک نماینده مجلس درباره دلار

اقتصادنیوز: عضو کمسیون اقتصادی مجلس گفت: بالا رفتن این گونه قیمت ارز یک بحران مقطعی است، مطمئن باشید که فروکش می‌کند و قیمت ارز پایین می‌آیدچرا که معتقدم اگر مردم همکاری کنند مشکل حل خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سید غنی نظری با اشاره به اثرات و تبعات اجتماعی و اقتصادی افزیش قیمت ارز در بازار افزود: شرایط امروزی بازار ارز غیر عادی است و امروز بازار ارز همانند شهریور سال ۹۷ یک شرایط غیر عادی و غیرمعمولی پیدا کرده و علل و عوامل مختلفی پشت آن قرار دارد. 

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با بیان اینکه  امروز حدود ۲۰ میلیارد دلار در دست مردم ارز وجود دارد که می‌توان با ایجاد مشوق‌ها، آنها را راضی به سرمایه‌گذاری کرد،افزود: بالا رفتن ارز علت  مختلفی داشته و  شرایط کشور باعث شده ارزی که باید از طریق صادرات وارد کشور شود به کشور نرسیده  و پشت مرزها بماند.

وی گفت:نمونه ای از این امر و  بطور مثال ما امروز در کره جنوبی حدود ۷ میلیارد دلار ارز داریم که هنوز برنگشته است. 
 
او اظهار داشت: بخش دیگر از این نوسانات به دلیل ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است که باید داده می‌شد اما به سیستم بانکی و بازار تزریق نشده است، البته در کنار این عوامل عده‌ای هستند که ارز خریداری می‌کنند تا زمانی که قیمت آن  بالا رفت بفروشند. 
 
نظری با بیان اینکه  چگونه میتوان ارزهایی که حاصل از صادرات هستند به کشور بازگرداند، گفت: می‌توانیم معاملاتمان را از طریق سوئیفت کشورهایی که از آمریکا جدا شده‌اند و با ما ارتباط دارند انجام دهیم و در صادراتی که انجام می‌دهیم، ارزهای سریع‌الوصول دریافت کنیم.
 
 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به  طرح عمومی موضوع احتمال ثبات قیمت ارز و دلار در ۲۰ هزار تومان و بعید بودن کاهش قیمت آن در اینده گفت: قیمت دلار هر زمان تابع شرایط خاصی در نوسان بوده و زمانی هم قیمت ارز تا ۱۹ هزار تومان رفت ولی پایین آمد،

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تاثیرات اقتصادی آن بیان کرد: بیماری کرونا در کشور شایع شد و ما هیچ صادراتی نداشتیم و مرزها بسته شدند. ما همسایگان بسیاری داریم اما برای بازار صادراتمان  کار نکردیم.

وی بیان کرد: اگر ما  ۲۰ درصد اقلام مورد نیاز همسایگان را  تامین کنیم  ارز بسیاری  وارد کشور می‌شود  اما از این کار غافل هستیم.

نماینده خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی درباره مصوبه اخیر شورای عالی اقتصادی که به تأیید مقام معظم رهبری هم رسید مبنی بر این که افراد هرچقدر که بخواهند می‌توانند ارز به صورت اسکانس وارد کشور کنند، گفت: واردات طلا و ارز به کشور راهکار خوبی است، امروز کمبود ارز باعث بالا رفتن قیمت شده زیرا هر چقدر ما فراوانی داشته باشیم قیمت کاهش پیدا می‌کند. 
 
نظری گفت: قانون عرضه و تقاضا یک قانون قدیمی است که می‌گوید هرچه عرضه بیشتر باشد، قیمت هم به طبع کمتر خواهد بود قطعا پشت این تأیید رهبری یک راهبرد وجود دارد که ایشان اجازه داده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند