کدخبر: ۳۴۵۵۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای تهران؛ تداوم حضور دلار وسکه در مدار صعودی

اقتصادنیوز:‌ در ابتدای امروز، تردید در فضای بازار ارز وجود داشت. اگرچه که قیمت دلار در آخرین معاملات پنج شنبه گذشته به سطح ۱۸ هزار تومان نیز رسید و پس از آن در سطح ۱۹ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت، اما امروز ، یک دو راهی در میان معامله گران قرار گرفته بود.

به گزارش اقتصادنیوزبرخی معتقد بودند که با توجه به روند نزولی بهای دلار در دو روز پایانی انتهای هفته گذشته، احتمال تداوم روند کاهشی و ریزش قیمت دلار وجود دارد، بنابراین این گمان وجود داشت که کانال 19 هزار تومانی برای دلار، شکننده شود.

 این موضوع باعث شد که در ابتدای معاملات، قیمت دلار در سطوح نزدیک به پنجشنبه معامله شود. در مقابل، برخی دیگر از فعالان بازار معتقد بودند که روند دلار در شرایط کنونی پتانسیل افزایشی را دارد. در میان این فضای تردید، برخی تحلیل های تکنیکال در بازار وجود داشت، مبنی بر این که اگر قیمت دلار در سطح بالای 19 هزار و  400 تومان تثبیت شود، دلار در مسیر افزایش قیمت قرار خواهد گرفت. در واقع این سیگنال افزایشی، باعث شد که تا حدودی برخی از فعالان، موقعیت خرید به خود بگیرند و از فضای تردید خارج شوند. در نتیجه در فضای تردید ایجاد شده، بهای دلار تا بعد از ظهر تا سطح 19 هزار و 700 تومان نیز افزایش یافت، تا نسبت به روز پنج شنبه افزایش 550 تومانی را به خود بگیرد. همسو با قیمت دلار، بهای سکه بهار آزادی نیز افزایش یافت. قیمت سکه که در پایان هفته قبل در سطح 8 میلیون و 350 هزار تومان رسیده بود، با افزایش 150 هزار تومانی امروز به رقم 8 میلیون و 500 هزار تومان رسید. امروز قیمت هر گرم طلا 830 هزار تومان عنوان شد که افزایش 20 هزار تومانی را نسبت به پنج شنبه ثبت کرد.

شکاف دلار حواله و نقدی

امروز، حواله درهم نیز کار خود را در سطح 5 هزار و 400 تومان کارش شروع به کار کرد و تا بعد از ظهر به سطح 5 هزار و 540 تومان افزایش یافت، این موضوع باعث شد که قیمت معادل، دلار حواله درهم به سطح بالای 20 هزار تومان نیز برسد، اما پایین بودن قیمت نقدی دلار نسبت به حواله درهم به دو دلیل بوده است. موضوع نخست درخصوص اقدامات بازارساز و علامت هایی است که از کنترل نقدینگی در سال جاری خبر می دهد. امروز، رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرد که رشد نقدینگی تا نیمه خرداد در سطح 2/6 درصد رشد کرده، و حتی در سناریوی بدبینانه نیز رشد نقدینگی کمتر از سال قبل خواهد بود. همچنین همتی تاکید کرد که بانک مرکزی به «ارزپاشی» روی نیاورده است و قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله می کند.

موضوع دوم، انتشار خبرهایی مبنی بر عرضه سنگین دلاری در بازار است، که با تقاضای کمی روبرو می شود.

درساعات میانی روز خبرگزاری تسنیم، اعلام کرد که عرضه سنگین حدود 71 میلیون دلاری با نرخ 18 هزار و 450 تومان صورت گرفته، که تنها برای 5/1 میلیون دلار از این عرضه، تقاضا وجود داشته است. علاوه بر این، در روز جمعه، رییس جمهوری در تماس تلفنی از رییس کل بانک مرکزی درخواست کرد که این نهاد علاوه بر تامین ارزی واردکنندگان در سامانه نیما، مداخلات هدفمند و علمی خود را در بازار با قدرت ادامه دهد و از سوی دیگر، تلاش ها برای آزادسازی و بازگرداندن منابع ارزی بلوکه شده را با جدیت پیگیری کند. این دو موضوع نشان می دهد که موضع سیاستگذار در روزهای اخیر، پیگیری تقویت سمت عرضه است. در نتیجه معامله گران دلار نیز این رفتار سیاستگذار را برای ورود به بازار مورد توجه قرار دادند.   

هدف گذاری سیاستگذار ارزی

میزان نوسانات روزانه قیمت دلار امروز  به رقم 350 تومان رسید، این میزان نوسان در روز پنج شنبه نیز در این سطح قرار داشت و نسبت به روز قبل از آن نوسان روزانه بهای دلار  به 350 تومان می رسید. در حالی که برخی معتقدند که باید در شرایط کنونی، برای ثبات اقتصادی بر کاهش نرخ قیمت دلار تاکید شود، اما از نظر کارشناسان، موضوعی که باید مورد هدف گذاری سیاستگذار قرار گیرد، کنترل نوسانات قیمت دلار به جای کنترل قیمت است. در حقیقت، بازارساز باید نوسان دلار را در یک بازه مشخص حبس کند و به دنبال تثبیت نرخ، در قیمت مشخصی نباشد. این نگاه برای تثبیت، نرخ باعث عجله برای اصلاح قیمت خواهد داشت و ممکن است، حتی نتیجه عکس دهد. البته رییس کل بانک مرکزی نیز در صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که سیاستگذار به دنبال ارزپاشی نیست و در نظر دارد که مداخلات را برای کنترل نوسانات ارزی پیگیری کند.

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند