کدخبر: ۳۴۵۶۳۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حضور نام دو استان خشک در صدر فهرست پربارش‌ترین استان‌های ایران!

اقتصادنیوز: بررسی داده‌های دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران در مورد آمار بارش‌ها در ۳۱ استان کشور از ابتدای مهرماه تا ۳۱ خرداد‌ماه جاری نشان می‌دهد، رکورددار بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، استان «هرمزگان» با ثبت ۹/ ۳۷۷ میلی‌متر بوده که ۲/ ۵۴ درصد رشد را تجربه کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز پس از هرمزگان، استان «سیستان و بلوچستان» با ثبت ۹/ ۱۸۵ میلی‌متر بارندگی تا ۳۱ خرداد‌ماه جاری، نسبت به بازه زمانی سال آبی گذشته، رشد ۷/ ۴۸ درصدی را تجربه کرده و عنوان دومین استان با بالاترین رشد بارش را از آن خود کرده است. «کرمان» هم با رشد ۸/ ۳۸ درصد بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل، سومین استان با بالاترین رشد بارش کشور به‌شمار می‌رود.

در این میان استان «ایلام» با افت ۴/ ۴۳ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت‌مشابه سال آبی گذشته، در صدر استان‌های با بیشترین افت ریزش‌های جوی قرار گرفته است. پس از آن استان‌های «خوزستان» و «چهار محال و بختیاری» با ثبت افت ۴/ ۴۰ درصد و ۶/ ۳۷ درصد نسبت به آخرین ماه بهار سال قبل، قرار دارند. همچنین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ۲۰ استان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت بارندگی‌ها را تجربه کرده‌ و ۱۱ استان هم رشد ریزش‌های جوی را به ثبت رسانده‌اند. از سوی دیگر، بررسی‌ها نشان می‌دهد سه استان کشور شامل «اردبیل»، «چهار محال و بختیاری» و «خوزستان» در مدت زمان مورد بررسی، نسبت به میانگین بلندمدت افت بارش‌ها را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند