گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا وارز پایتخت؛ کاهش تدریجی نوسانات دلار و سکه/تخلیه انرژی دلار در بازار

کدخبر: 346052
اقتصادنیوز: امروز بهای دلار در بازار آزاد به سطح 20 هزار و 100 تومان رسید، تا افزایش 110 تومانی را در یک روز تجربه کند. در روزهای اخیر، شدت نوسانات ارزی کاهش یافته است و در نتیجه از میزان تقاضای غیرمعمول بازار نیز کاسته شده است. به نظر می رسد یکی از عوامل آرام گرفتن نوسانات بازارز، مدیریت بازارساز با عرضه های قابل توجه و علامت دهی به فعالان بازار است.

به گزارش اقتصادنیوز در ادامه اخبار منتشر شده از عرضه ارز، صبح امروز گزارش شد که بازارساز به میزان 120 میلیون دلار در بازار عرضه کرده که تنها  600 هزار دلار آن با تقاضا روبرو بوده است. این رقم به این معنی است، که از میزان عرضه روزانه رقمی حدود نیم درصد به فروش رفته است.  

الگوی تکراری دلار

 نوسانات امروز دلار نشان می دهد که رمقی برای جهش قیمتی در بازار وجود ندارد. بهای دلار در معاملات ابتدایی بازار کمی افزایش را به خود گرفت و تا سطح 20 هزار و 300 تومان افزایش یافت، اما به نظر می رسد که دیگر این افزایش با استقبال معامله گران روبرو نشد و به آرامی از سطح قیمت دلار کاسته شد. این الگو روز قبل از آن نیز تکرار شده بود و در ابتدای روز، دلار تلاش هایی را برای افزایش و کانال شکنی آغاز می کند، اما فضای این بازار به شکلی نیست که دلار به سمت کانال های بالاتر هدایت کند. البته درخصوص این روند دلار دو نگاه وجود دارد، برخی معتقدند که دلار دیگر کشش قیمت های بالاتر از سطح کنونی را ندارد، به همین دلیل تلاش ها برای افزایش آن بی ثمر بوده است. از نگاه این گروه، عرضه دلار از سوی بازارساز نیز به مدیریت قیمت دلار، کمک کرده است. در مقابل برخی نیز معتقدند که دلار شرایط رشد قیمتی را در هفته های آینده دارد و در حال حاضر، در شرایط استراحت به سر می برد. البته قیمت گذاری دلار فردایی این موضوع را تایید نمی کند، زیرا برخی گزارش ها نشان می دهد که قیمت دلار فردایی، در نزدیکی قیمت نرخ کنونی بازار معامله می شود و در نتیجه شاخص های بازار، نشان از یک جهش قیمتی دیگر را نشان می دهد. در روزی که دلار افزایش 110 تومانی را ثبت کرد، نوسان قیمت سکه نیز کم دامنه تر از روز های قبل گزارش شد. بر اساس آمارهای منتشر شده قیمت سکه امامی به سطح 8 میلیون و 780 هزار تومان رسید، تا نسبت به روز گذشته افزایش 80 هزار تومانی را ثبت کند. این در حالی است که نوسان روز قبل از آن در سطح 200 هزار تومان گزارش شده بود. این موضوع نشان می دهد که همسو با کاهش نوسانات دلار، از شدت نوسانات قیمتی سکه نیز در بازار کاسته شده است.

حضور تعیین کننده بازار ساز

به نظر می رسد که بازارساز سعی می کند با سیاست عرضه و اطلاع رسانی آن، انتظارت قیمتی آن را مدیریت کند. امروز، در خبرگزاری ها اعلام کردند که بازارساز طی روز به میزان 120 میلیون دلار وارد بازار کرده است، اما تنها 600 هزار دلار آن به فروش رفته است. به بیان دیگر، از میان دلارهای عرضه شده در بازار تنها برای نیم درصد مشتری وجود داشته است. این دلارها با قیمت 18 هزار و 950 تومان در بازار عرضه شده است که پایین تر از قیمت های اعلامی در بازار است. همچنین بر اساس اطلاعات دریافتی، در روز جاری 5/2 میلیون یورو نیز عرضه شده که از این میزان 25 هزار یورو با قیمت 21 هزار و 100 تومان معامله شده است. بر اساس این آمارها، در مجموع طی یک هفته بازارساز به میزان 500 میلیون دلار در بازار عرضه کرده است، در مقابل کمتر از یک درصد این عرضه با استقبال روبرو شده است. یکی از موضوعاتی که بازارساز می تواند شفاف شدن عرضه ها کمک کند این است که این عرضه با چه مکانیزمی از سوی بانک مرکزی صورت می گیرد و متقاضیان این ارزها چه کسانی هستند؟ در این صورت فعالان بازار نیز از جزییات این عرضه ها بیشتر مطلع می شوند و مدیریت انتظارات در بازار ارز شکل بهتری به خود خواهد گرفت. نکته دیگر، که می توان به آن اشاره کرد این است که در روزهای گذشته موانع دسترسی واردکنندگان به سامانه نیما، فشار را در بازار آزاد بیشتر از حد نرمال آن کرده بود. بنابراین در صورتی که موانع دسترسی به سامانه نیما از سوی واردکنندگان کاهش یابد، در نتیجه می توان این انتظار را داشت که فشارهای ایجاد شده در بازار نیز کاهش یابد. البته حرکت دلار در روزهای اخیر، تا حدودی رفع موانع را در فرآیند تامین ارز تایید می کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما