کدخبر: ۳۴۶۳۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

محاسبه حجم نقدینگی در انتهای بهار ۹۹

اقتصادنیوز: براساس محاسبات انجام‌شده توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی، حجم نقدینگی در هفته منتهی به ۲۹/ ۳/ ۱۳۹۹ به بیش از ۴/ ۲۶۵۱ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان سال قبل ۳/ ۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوزهمچنین حجم پایه پولی در پایان خرداد ۱۳۹۹ به ۴/ ۳۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با پایان سال قبل ۸/ ۸ درصد رشد نشان می‌دهد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال گذشته (۳/ ۵ درصد) حاکی از آن است که تحت‌تاثیر حمایت‌های صورت‌گرفته از خانوارها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه‌گردان دولت در سال‌جاری، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته ۲ واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

بانک مرکزی حسب وظایف قانونی و تخصصی خود روند تحولات متغیرهای پولی و اعتباری را مستمرا رصد و نظارت می‌کند و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های جدید ایجادشده در حوزه سیاست‌های پولی و عملیات بازار باز، نسبت به هدایت متغیرهای پولی و نرخ سود در مسیر مورد نظر در چارچوب هدف تورمی خود اقدام می‌کند. در این خصوص می‌توان به زمینه‌سازی مناسب بانک مرکزی برای عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی از طریق کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر بانک مرکزی درخصوص اعلام نرخ سپرده‌پذیری از بانک‌ها در سطح ۱۰ درصد و در ادامه افزایش آن به سطح ۱۲ درصد اشاره کرد. در مجموع با عنایت به افزایش رشد مورد انتظار نقدینگی در سه ماه اول سال‌جاری در پی اجرای برنامه‌های حمایتی، در ماه‌های آتی براساس چارچوب سیاست‌ پولی مدنظر بانک مرکزی، رشد نقدینگی به روند مورد نظر و متناسب با هدف تورمی باز خواهد گشت. در خاتمه تاکید می‌شود بانک مرکزی به‌عنوان مسوول نظام پولی کشور نسبت به انتشار ارقام پولی و اعتباری همچون گذشته اقدام خواهد کرد و از جراید و اصحاب رسانه انتظار می‌رود هرگونه اطلاع‌رسانی در این زمینه را بر اساس اطلاعات رسمی منتشرشده توسط این بانک صورت دهند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند