کدخبر: ۳۴۷۱۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات تغییرات جدید نوع تقسیم‌بندی کالاهای وارداتی توسط سازمان توسعه تجارت+جدول واردات سال ۹۹

​اقتصادنیوز: اگرچه کالاهای واردشده به ایران همواره به سه گروه سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مصرفی تقسیم‌بندی شده‌اند، اما در آخرین آمار سازمان توسعه تجارت، این گروه‌های کالایی به شش گروه افزایش یافته است؛ کالاهای سرمایه‌ای، کالاهای سرمایه‌ای ضروری، کالاهای واسطه‌ای، کالاهای واسطه‌ای ضروری، کالاهای مصرفی و کالاهای مصرفی ضروری.

به گزارش اقتصادنیوز، بمانجان ندیمی خبرنگار اقتصادی در گزارشی به بررسی آمار این سازمان پرداخت و نوشت:این آمار نشان می‌دهد، تنها واردات کالاهای واسطه‌ای است که هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است و در سایر گروه‌های کالایی یا از نظر وزنی یا از نظر ارزشی یا هر دو شاهد کاهش واردات هستیم. کالاهای سرمایه‌ای: در دو ماهه امسال کالاهای سرمایه‌ای وارد شده به ایران ۳۹ هزار تن (سهم ۶/ ۰ درصدی از کل وزن واردات) به ارزش ۴۵۳ میلیون دلار (سهم ۹ درصدی از کل ارزش واردات) بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۱۰ درصدی وزنی و کاهش ۳۴ درصدی ارزشی را تجربه کرده است.

کالاهای سرمایه‌ای ضروری: واردات ۱۳هزارتن از این گروه کالایی به ارزش ۱۵۴ میلیون دلار در دو ماهه امسال به ثبت رسیده است. سهم وزنی این گروه از کل وزن واردات ۲ درصد و سهم ارزشی این گروه از کل ارزش واردات نیز ۱/ ۳ درصد است. واردات این گروه کالایی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۳ درصدی وزنی و افت ۸ درصدی ارزشی داشته است. کالاهای واسطه‌ای: این گروه کالاها با سهم ارزشی ۷/ ۲۶ درصدی از کل ارزش واردات، یک میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار واردات را به خود اختصاص می‌دهد. وزن کالاهای واسطه‌ای وارد شده نیز ۲ میلیون و ۲۸۴ هزار تن بوده که سهمی معادل ۷/ ۳۵ درصدی را از کل وزن واردات به ثبت رسانده است. واردات این گروه کالایی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۹۵ درصدی وزنی و افزایش ۱۰ درصدی از نظر ارزشی داشته است.

کالاهای واسطه‌ای ضروری: در دو ماهه امسال، سه میلیون و ۸۲۴ هزار تن از این گروه کالایی به ارزش ۲ میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار به کشور وارد شده است. سهم وزنی کالاهای واسطه‌ای ضروری از کل وزن واردات ۷/ ۵۹ درصد و سهم ارزشی آنها ۴/ ۴۷ درصد است. واردات این گروه کالایی در دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۸ درصدی وزنی و کاهش ۲۶ درصدی ارزشی داشته است. کالاهای مصرفی: عملکرد واردکنندگان در دو ماهه امسال نشان می‌دهد، ۱۰۹ هزار تن کالاهای مصرفی به ارزش ۴۰۵ میلیون دلار وارد کشور شده است. سهم این گروه کالایی از کل ارزش واردات ۸ درصد و سهم آن از کل وزن واردات ۷/ ۱ درصد است. رشد ۳ درصدی ارزشی و افت ۶ درصدی وزنی حاصل واردات این گروه کالایی در دو ماه امسال نسبت به دو ماه سال گذشته است.

کالاهای مصرفی ضروری: در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال ۱۷۰ هزار تن کالای مصرفی ضروری به ارزش ۲۹۰ میلیون دلار به ایران وارد شده است. این گروه کالایی سهمی معادل ۷/ ۵ درصد از کل ارزش واردات و ۷/ ۲ درصد از کل وزن واردات را به خود اختصاص داده است. ارزش کالاهای مصرفی ضروری وارداتی در دو ماهه امسال افت ۷۲ درصدی را نسبت به دو ماهه سال گذشته تجربه کرده است. همچنین وزن این گروه کالایی با افت ۶۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه‌رو شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند