کدخبر: ۳۴۹۴۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آخرین تحولات بازار طلا و ارز پایتخت؛ خیز سکه و دلار برای ورود به کانال جدید/گذر بهای گرم طلا از مرز یک میلیون تومان

دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، پیشروی دلار در بازار آزاد ادامه یافت و این ارز حتی از سطح ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز عبور کرد.

به گزارش اقتصادنیوز امروز شاخص ارزی معاملات خود را در حوالی 23 هزار و 300 تومان آغاز کرد که 100 تومان بالاتر از روز دوشنبه بود. در ادامه روز این ارز با سرعت بیشتر حرکت افزایشی خود را ادامه داد و حدود ساعت 4 بعدازظهر روی عدد 23هزار و 700 تومان قرار گرفت. این قیمت 500 تومان بیشتر از روز سوم هفته بود و انتظار معامله گران برای ورود این ارز به کانال 24 هزار تومانی را بالا برد. سطح قیمت دلار در روز سه شنبه تقریبا با سطح قیمتی نرخ حواله درهم همسان بود که در حوالی محدوده 6 هزار و 490 تومان نوسان می کرد. این موضوع موجب شد که گروهی از فعالان از احتمال اصلاح قیمت دلار در روز چهارشنبه خبر دهند. از نگاه آن ها، در روزهای پیشین قیمت دلار فاصله بیشتری با سطح نرخ حواله درهم داشت و همین موضوع چنین انتظاری را در بازار ایجاد می کند که دلار به دلیل بالاتر بودن نرخ درهم، با افزایش قیمت در پی جبران برآید. با این حال، در پایان امروز چنین موقعیتی برای دلار وجود ندارد، چرا که تقریبا با سطح قیمتی حواله درهم تطابق داشت. به این ترتیب، دلار فردا در شرایطی می تواند وارد کانال 24 هزار تومانی شود که درهم با اقتدار از سد محدوده 6 هزار و 500 تومانی عبور کند.

در این میان عده ای از معامله گران اعتقاد دارند، بازار پیش از آزمون کانال بعدی نیاز به یک اصلاح قیمتی دارد. به باور آن ها، دلار در 2 روز کاری آخر خود نزدیک به هزار تومان رشد قیمت را تجربه کره است و به همین دلیل ممکن است با افزایش فروش دسته ای از  نوسان گیران مواجه شود که به دنبال سودگیری از خریدهای پیشین خود هستند. با این حال، گروه ای از فعالان، عنوان میکنند نوسان گیران تنها در صورتی اقدام به فروش خریدهای پیشین یا خالی فروشی می کنند که دو اتفاق در بازار رخ داده باشد: یکی اینکه نرخ حواله درهم سیگنال افزایشی نداده باشد و دیگر آنکه بازار با تقاضای نقدی اسکناس قابل توجهی رو به رو نشود. البته بالا رفتن حجم اسکناس آبی آمریکایی در بازار هم می تواند انتظارات نوسان گیران را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع به باور آن ها، نوسان گیران تا تغییری واقعی در سمت عرضه و تقاضا را احساس نکنند، خود در پی پایین بردن قیمت ها نخواهند بود.

امروز  صرافی های منتخب بازارساز نیز برای دومین روز متوالی از پذیرش کانال 23 هزار تومانی سرباز زدند و قیمت خود را در همان کانال 22 هزار تومانی قرار دادند. امروز، نرخ فروش دلار بر تابلوی صرافی ملی، 22 هزار و 750 تومان بود که تفاوتی با نرخ روز دوشنبه نداشت. این قیمت که حدود هزار تومان با نرخ بازار فاصله داشت، فاصله آربیتراژی را ایجاد می کرد که می توانست زمینه ساز ورود تقاضای کاذب به بازار شود. به نظر می رسد در صورتی که روند افزایشی دلار در روزهای آتی ادامه پیدا کند، بازارساز نیز نرخ کانال بالاتر را بپذیرد.

در روزی که دلار به سوی کانال جدید حرکت کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز از حرکت نیاستاد و به سوی مرز 11 میلیونی حرکت کرد. امروز سکه 100 هزار تومان رشد را تجربه کرد و به بهای 10 میلیون و 800 هزار تومان رسید. این رشد در شرایطی رقم خورد که بهای طلا در بازارهای جهانی سیگنال کاهشی به معامله گران بازار داخلی داد. دیروز طلای جهانی حدود ساعت 4 بعدازظهر زیر مرز هزار و 800 دلاری نوسان می کرد؛ همین عامل به احتمال زیاد موجب شد که سکه بازان در مقایسه با معامله گران دلار با احتیاط بیشتری رفتار کنند. دیروز گرم طلای 18 عیار نیز به مرز یک میلیون تومان  رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
60 نفر این پست را پسندیده اند