جزئیات اخذ مالیات از خریداران خودرو

کدخبر: 350188
اقتصاد نیوز: با توجه به کسری بودجه یکی از راهکارهایی که می تواند به گسترش پایه‌های مالیاتی و در نتیجه افزایش درآمد دولت منتهی شود اخذ مالیات از خریداران خودرو است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از دنیای خودرو، در همین راستا نیز دولت مصوبه مربوط به اخذ مالیات از خریداران خودرو را به تصویب رسانده است.

سیاوش غیبی‌پور، کارشناس امور مالیاتی در این خصوص توضیح داد: «اخذ مالیات از خریداران خودرو زمانی محقق می‌شود که در مرحله نقل‌وانتقال، سند اخذ شود. اگر به مالکیت افرادی که هنوز خودرو در اختیار دارند، ورود کنیم در مرحله نخست تفکیک کالای مصرفی از احتکاری کار دشواری است. حتی اگر کیلومترکارکرد هم مبنای اخذ مالیات قرار بگیرد باز هم راه‌هایی برای دور زدن قانون وجود دارد.»

کارشناسان وزارت اقتصاد و صمت مدعی اند که مالیات از خریداران خودرو تاثیر چندانی بر درآمدهای مالیاتی دولت نداشته و تاکید وزیر اقتصاد بر اجرای این موضوع نیز به دلیل بار روانی آن بر بازار خودرو است چرا که این بخش نامه سبب کاهش التهابات بازار خواهد شد.

البته عده ای دیگر از کارشناسان نیز با این ادعا مخالف بوده و معتقدند اثر تورمی فعلی بیشتر از اثر مصوبه مذکور است. اگر در شرایط عادی و بدون کاهش یافتن ارزش پول ملی چنین بخشنامه اجرایی شود اثرات مثبتی رخ خواهد داد ولی در شرایط فعلی این بخشنامه موثر واقع نخواهد شد.

غیبی‌پور در خصوص قابلیت اجرایی مصوبه مذکور نیز گفت: «ازآن‌جا که خریدوفروش‌ها براساس کد ملی انجام می‌شود و اگر کدملی که معامله با آن انجام شده، استیجاری باشد جریمه‌ای برای آن تعیین خواهد شد، بنابراین به‌راحتی قابلیت دسترسی خواهد داشت »


 

تیتر یک
  • پیش بینی بورس امروز ۵ بهمن ۱۳۹۹؛

    روز گذشته تابلوی بورس سبزپوش شد و دو رکورد مهم را ثبت کرد. آیا روند حرکت شاخص‌های بازار سهام صعودی باقی می‌ماند؟

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید