اویل‌پرایس گزارش داد؛

اختلاف روسیه و عربستان درباره بازار نفت

کدخبر: 350741
اقتصادنیوز: عربستان سعودی در تلاش است تا توافق کاهش تولید نفت اوپک را تا سال 2022 تمدید کند. اما روسیه نگاه متفاوتی به بازار نفت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اویل پرایس، اظهارات رسمی اوپک پلاس در چند روز گذشته بیانگر این نکته ی مثبت است که کاهش تولید نفت در ماه آگوست به دلیل افزایش تقاضا محدود شده است. 

با این حال، وزیر انرژی عربستان سعودی به العربیه اعلام کرد توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس ممکن است تا اواخر سال 2021 و یا حتی تا اوایل سال 2022 تمدید شود. این خبر نشان دهنده ی شکاف احتمالی در بین اعضای اوپک پلاس است.

عبدالعزیز، وزیر عربستان سعودی همچنان تصریح کرد: «ما هنوز راه طولانی ای در پیش داریم و اقدامات ادامه خواهند یافت. بخشی از بهبود و همزیستی با این وضعیت تا پایان همه گیری کرونا، برگزاری جلسات ماهانه برای نظارت بر بازار است، تا از تعهدات خود اطمینان حاصل کنیم».

اظهارات وزیر انرژی عربستان با دیدگاه وزیر انرژی روسیه در مورد بازار متفاوت است. نواک در روز چهارشنبه اعلام کرد کاهش تولید 7.7 میلیون بشکه نفت در روز در ماه اگوست قابل قبول و مطابق با مسیر بازار است. به نظر می رسد دیدگاه روسیه در مورد افزایش تقاضای نفت و فرآورده های نفتی در سطح جهان بسیار خوش بینانه است.

عربستان سعودی در تلاش است تا از بهبود اقتصادیWشکل و اثرات موج دوم ویروس کرونا دوری کند. از همین رو، انتظار می رود دیدگاه عربستان در رابطه با کاهش تولید نفت به بحث داخلی در اوپک پلاس منجر شود. در حال حاضر، عربستان با روند نزولی صادرات رو به رو است.

داده های رسمی ارائه شده توسط ریاض نشان می دهد که کل صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی عربستان از 11.34 میلیون بشکه در روز در ماه آوریل به 7.48 میلیون بشکه در ماه می کاهش پیدا کرده است. ممکن است صادرات ماه ژوئن و ژوئیه به پایین تر از این مقدار برسد.

محدود کردن فعلی کاهش تولید از سوی اوپک پلاس نشانه ای از اعتماد کامل به بهبود اقتصاد جهانی در ماه های آینده است، در حالی که موج دوم همه گیری کرونا در برخی از نقاط جهان اتفاق افتاده است. با این حال، اوپک، روسیه و متحدانش رسما اعلام کرده اند که استراتژی کاهش تولید را در ماه آگوست تغییر خواهند داد.

تاکنون، تولید نفت به میزان 9.6 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است، در حالی که کاهش تولید نفت در ماه آگوست 7.7 میلیون بشکه در روز خواهد بود. در حال حاضر انتظار می رود بازارهای نفت با کسری رو به رو شوند و این امر باعث کاهش دخایر نفت خام در انبارها می شود. اوپک قصد دارد تولید نفت در سال 2021 را به میزان 6 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

اقدامات اوپک پلاس در جهت افزایش قیمت نفت موفقیت آمیز بوده است، اما توازن شکننده میان عرضه و تقاضا می تواند منجر به افزایش ذخایر نفت شود. رویکرد فعلی اوپک پلاس پایدار نیست و جایی برای انعطاف پذیری وجود ندارد. تا زمانی که ذخایر نفتی افزایش یابند و تقاضا خنثی باقی بماند، بازار نفت شاهد بهبودی کامل نخواهد بود. بهبود واقعی نفت زمانی اتفاق می فاتد که مسکو و ریاض راه حل بلند مدتی پیدا کنند. اگر این اتفاق نیفتد، احتمال جدایی عربستان و روسیه بیشتر خواهد شد.

مترجم: گیسو جعفری

پوتین و بن سلمان

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما