کدخبر: ۳۵۳۴۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بیزنس اینسایدر معرفی کرد؛ ۱۰ ثروتمند برتر خاورمیانه +عکس

اقتصادنیوز : بیزنس اینسایدر، ده نفر از ثروتمندترین افراد خاورمیانه را براساس رتبه بندی میلیاردرهای جهان فوربس و شاخص میلیاردهای بلومبرگ رده بندی کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز ، با این حال، به گفته  النا ایانچو ویچینا، اقتصاددان بانک جهانی، ثروت بسیاری از افراد خاورمیانه، به ویژه روسای دولت ها ناشناخته است. زیرا برخی از افراد در بسیاری از کشورهای خاورمیانه، ثروت خود را در پناهگاه های مالیاتی پنهان می کنند.

بیشتر بخوانید؛

جهت دلار در بازار امروز (دوشنبه 13مرداد99)

در این گزارش آمده است، خاورمیانه منطقه ای است که به ثروت حاصل از نفت شناخته شده است. برخی از ثروتمندترین افراد منطقه مانند محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی چهره های معروفی هستند. این فرد 34 ساله، تاکنون 500 میلیون دلار برای یک قایق بادبانی، 300 میلیون دلار برای یک قلعه فرانسوی و 450 میلیون دلار برای یک تقاشی داوینچی صرف کرده است. او کنترل بخشی از ثروت خانواده ی سلطنتی به ارزش 1.4 میلیارد تریلیون دلار را در دست دارد. شرکت آرامکو عربستان سعودی، یکی از با ارزش ترین شرکت های جهان نیز بخشی از دارایی های بن سلمان است.

علیرغم ثروت ظاهری بن سلمان، شاهزاده عربستان در هیچ کدام از رده بندی های فوربس دیده نمی شود، زیرا هیچ کس اطلاع دقیقی از ثروت او ندارد. فوربس در سال 2018، اسامی میلیاردرهای سعودی را به دلیل عدم شفافیت در مورد میزان ثروت از لیست های سال 2017 حذف کرد. در فهرست میلیاردرهای فوربس در سال 2020 هیچ شخصی از عربستان سعودی وجود ندارد، اما فهرست بلومبرگ شامل سه میلیاردر سعودی است.

النا ایانچو ویچینا، اقتصاددان بانک جهانی در سال 2015 اظهار کرد که این رتبه بندی ها، تمام داستان ثروت در خاورمیانه را روایت نمی کنند. در بسیاری از موارد، میزان ثروت انباشته شده توسط سران کشورهای منطقه ناچیز نیست. وی در ادامه افزود اتباع بسیاری از کشورهای منطقه، ثروت خود را در پناهگاه های مالیاتی پنهان میکنند. او با اشاره به مطالعه ای در سال 2017 تصریح کرد حکومت های غنی از منابع (از جمله نفت) مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه در مقایسه با سایر کشورها، سهم بسیار بیشتری در ثروت پنهان دارند.

بیزنس اینسایدر از تعریف دیکشنری کمبریج برای خاورمیانه استفاده کرده است که شامل 16 کشور سوریه، اردن، اسرائیل، لبنان، عربستان سعودی، ایران، عراق، ترکیه، یمن، اردن، عمان، امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین و مصر است. با توجه به این محدودیت ها، بیزنس اینسایدر ثروتمندترین افراد خاورمیانه را براساس رتبه بندی فوربس و شاخص میلیاردرهای بلومبرگ گرد هم آورده است:

 

10. مراد اولکر

اولکر مالک شرکت هولدینگ ییلدیز است که عمدتا در بخش مواد غذایی فعالیت می کند و طیف وسیعی از محصولات غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی تولید را تولید می کند.

هند

کشور: ترکیه

ثروت خالص: 5 میلیارد دلار

سن: 61

منبع ثروت: بخش مواد غذایی.

 

9. یوسف علی موصالیم

او رئیس و مدیرعامل شرکت بین المللی گروه لولو است که شامل سوپر مارک های زنجیره ای، مراکز خرید و هتل در خاورمیانه، آسیا، آفریقا و انگلیس است.

هایپر

کشور: امارت متحده عربی

ثروت خالص: 5.27 میلیارد دلار

سن: 64

منبع ثروت: مواد غذای و نوشیدنی، هتل

 

8. ناصف ساویریس

ساویریس سرمایه دار و مدیر عامل اجرایی شرکت اوراسکام است.

سایر

کشور: مصر

ثروت خالص: 5.58 میلیارد دلار

سن: 59

منبع ثروت: بخش صنعتی

 

7. ماجد الفطیم

شرکت هلدینک اماراتی ماجد الفطیم در زمینه هتل داری و خرده فروشی فعالیت می کند و مراکز خرید و هتل هایی در خاورمیانه، پاکستان گرجستان و ارمنستان دارد.

عظیم

کشور: امارات متحده عربی

ثروت خالص: 5.97 میلیارد دلار

سن: نامشخص

منبع ثروت: املاک

 

6. استفان ورتهایمر و خانواده

اراضی اشغالی فلسطین

اسرا

ثروت خالص: 6.2 میلیارد دلار

سن: 94

منبع ثروت: ابزارهای فلزکاری

 

5. محمد الجابر

الجابر موسس یک شرکت املاک، مواد غذایی و هتل داری در لندن است که دارای بیش از 50 ملک در انگلیس، فرانسه، مصر، اتریش و پرتغال است.

الجابر

کشور: عربستان سعودی

ثروت خالص: 7.19 میلیارد دلار

سن: نامشحص

منبع ثروت: خرده فروشی و هتل داری

 

4. جان فردریکسن

فردریکسن سهام دار شرکت های حمل و نقل است که ناوگان کشتی ها و نفتکش ها را اداره می کنند.

قبرس

کشور: قبرس

ثروت خالص: 7.65 میلیارد دلار

سن: 75

منبع ثروت: حمل و نقل دریایی

 

3. محمد العمودی

العمودی شرکت پریم، بزرگ ترین پالایشگاه نفت سوئد را اداره می کند.

العمودی

کشور: عربستان سعودی

ثروت خالصک 8.95 میلیارد دلار

سن: 74

منبع ثروت: انرژی

 

2. ایال اوفر

اوفر یک امپراطوری املاک و حمل و نقل را از طریق شرکت اوفر گلوبال کنترل می کند.

اوفر

 اراضی اشغالی فلسطین

ثروت خالص: 9.92 میلیارد دلار

سن: 70

منبع ثروت: املاک، حمل و نقل

 

1. ولید بن طلال بن عبدالعزیز آل سعود

شاهزاده سعودی رئیس شرکت کینگدام هولدینگ است که در املاک، هتل ها و بازار بورس دارای سهام است.

بن طلال

کشور: عربستان سعودی

ثروت خالص: 14.3 میلیارد دلار

سن: 65

منبع ثروت: متنوع

مترجم: گیسو جعفری

این مطلب برایم مفید است
206 نفر این پست را پسندیده اند