کدخبر: ۳۵۳۷۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سکه بیشتر از دلار خط می‌گیرد یا قیمت جهانی طلا+جدول بازدهی سال ۹۸

اقتصادنیوز: قیمت سکه بیشتر وابسته به دلار است یا طلای جهانی؟ مقایسه روند سکه با دو متغیر اثرگذار اونس و دلار، داده‌های جالبی را در اختیار قرار می‌دهد.

 به گزارش اقتصادنیوز حمید عزیزی (فرزین) خبرنگار اقتصادی در گزارشی در این باره نوشت:  سکه تمام‌بهار آزادی اکنون بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی معامله می‌شود و نسبت به ابتدای سال بالای ۸۵ درصد افزایش یافته است. در همین بازه زمانی، قیمت دلار کمی بیشتر از ۴۵ درصد رشد کرده و طلای جهانی نیز مقداری بیشتر از ۳۰ درصد تقویت شده است.در واقع بررسی بازدهی دو عامل اثرگذار بر قیمت سکه نشان می‌دهد که سهم دلار در رشد فلز گرانبهای داخلی بیشتر از طلای جهانی بوده است در نتیجه طبیعی‌تر است که متقاضیان سکه نسبت به قیمت دلار حساس‌تر از طلا باشند؛ حتی اگر بازه زمانی بازدهی را طولانی‌تر کنیم و به ابتدای سال ۹۸ ببریم، باز هم مشاهده می‌شود که بازدهی دلار نزدیک به۸۰ درصد است و رشد طلای جهانی در حدود ۵۰ درصد. بازدهی سکه تحت تاثیر اثرگذاری این دو و البته جذابیت بیشتر سرمایه‌گذاری در این بازار از ابتدای سال ۹۸ تا میانه تابستان ۹۹ به حدود ۱۴۰ درصد می‌رسد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در کنار این بررسی روند روزانه قیمت سکه هم نشان می‌دهد که این فلز گرانبها با حرکت دلار هماهنگی بیشتری داشته است. در واقع سکه در سال ۹۹ تنها ۱۲ بار با دلار حرکتی مشابه نداشته است، حال آنکه مسیر قیمت فلز گرانبهای داخلی و طلای جهانی ۲۹ بار در مقابل هم قرار داشته است. چنین داده‌هایی تا حدی ادعای بخشی از معامله‌گران بازار داخلی را اثبات می‌کند که اعتقاد دارند، قیمت سکه از رفتار دلار در معاملات روزمره تبعیت بیشتری به عمل می‌آورد. با این حال این نکته را نباید از خاطر برد که اثر افزایش طلا هم به تدریج در قیمت سکه نمایان می‌شود. در واقع این‌گونه نیست که افزایش اونس بر قیمت سکه اثری نداشته باشد، بلکه ممکن است این اثر با تاخیر تخلیه شود. معامله‌گران سکه نسبت به روند طلای جهانی صبورترند تا نسبت به تغییرات قیمت دلار. بخشی از این مساله به خاطر احتیاط سکه‌بازان است؛ در واقع وضعیت در بازارهای جهانی پیچیده‌تر از بازارهای داخلی است و سکه‌بازان بعضا ترجیح می‌دهند تا از روند قیمتی طلا اطمینان پیدا نکرده‌اند، سریع در موقعیت خرید و فروش قرار نگیرند. این در حالی است که سکه‌بازان روند دلار را با راحتی بیشتری می‌توانند رصد کنند و در صورتی که این روند مطابق میل آنها نبود، قادر هستند که به بازار موازی رفته و با خرید و فروش دلار، روند قیمتی را تا حدی به خواست خود عوض کنند. این در حالی است که در بازارهای جهانی چنین قدرتی را ندارند. در بازار داخلی البته قدرت جا‌به‌جایی قیمت‌ها در بازار موازی به‌صورت میان‌مدت نیست، بلکه رفتارهای هیجانی مقطعی و کوتاه‌مدت است و بازارها پس از یک انحراف به مسیر عادی خود بازخواهند گشت.

این مطلب برایم مفید است
33 نفر این پست را پسندیده اند