انتشار شامخ کل اقتصاد در تیرماه؛ تداوم نگاه بدبینانه به تحولات آتی اقتصاد ایران+جدول

کدخبر: 354199
​اقتصادنیوز : شاخص مدیران خرید (شامخ) کل اقتصاد مربوط به تیر ۹۹ در حالی منتشر شده است که همچون چهار ماه گذشته هشدار نسبت به کمبود و افزایش قیمت خرید مواد اولیه و لوازم موردنیاز تولید وجود دارد.

شامخ کل اقتصاد در تیر ماه به ۴۷/ ۴۵ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل از آن ۹۳/ ۲ واحد معادل ۴۲/ ۶ درصد افت کرده است و بیشتر بنگاه‌های اقتصادی، وضعیت فعالیت خود را نسبت به خرداد ۹۹ تا حدودی بدتر گزارش کرده‌اند. در تیرماه، کل زیرشاخص‌های اصلی محاسبه‌شده زیر ۵۰ بوده‌اند و این روند نشان می‌دهد با وجود ادامه وضعیت نسبی رونق در بخش صنعت، بخش خدمات در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد.

مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران، دهمین دوره شامخ کل اقتصاد مربوط به تیرماه ۱۳۹۹ را منتشر کرد. طبق نظرسنجی انجام شده از بنگاه‌های اقتصادی کشور، شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد ایران در تیر ماه، ۴۷/ ۴۵به دست آمده که نسبت به خردادماه (۴۱/ ۴۸) کمتر شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه کل زیرشاخص‌های اصلی محاسبه شده زیر ۵۰ بوده‌اند، این روند نشان می‌دهد به‌رغم ادامه وضعیت نسبی رونق در بخش صنعت، بخش خدمات کماکان در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد و با توجه به سهم آن در کل اقتصاد، منجر به کاهش شامخ کل اقتصاد شده‌ است. نتایج نشان می‌دهد بیش از نیمی از کسب‌وکارها در بخش صنعت، وضعیت کسب‌وکار خود را بهتر از خردادماه ارزیابی کرده‌اند. با این همه محدودیت‌های ناشی از کرونا در تیرماه نتوانست مانع ادامه فعالیت‌ها در بخش صنعت باشد و این کاهش نیز به دلیل کم شدن مواد اولیه در بسیاری از بنگاه‌های تولیدی است که باعث شده با ظرفیت‌های پایین‌تر از توان تولیدی خود کار کنند. هر چند کمبود مواد اولیه و نوسان قیمت‌ها، شرایط را تا حدودی شکننده کرده است. از میان شاخص‌های متنوع و گوناگون اقتصادی که توسط کشورها و سازمان‌های بین‌المللی انتشار می‌یابند، شاخص مدیران خرید یا PMI (Purchasing Manager’s (Index که در فارسی به ‌اختصار شامخ نام‌گذاری شده است، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که مورد پذیرش اکثر کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد. در حال حاضر این شاخص توسط موسسات معتبر بین‌المللی برای حدود ۲۹هزار بنگاه بخش خصوصی در بیش از ۴۰ کشور دنیا محاسبه و منتشر می‌شود. این شاخص که بر اساس پایش پرسش‌نامه‌ای به دست می‌آید، بینش آنی و تصویر سریعی از شرایط اقتصاد کلان به‌ویژه وضعیت رونق و رکود در بخش‌های مختلف ارائه می‌دهد. در طرح شامخ، از پاسخ‌دهندگان خواسته می‌شود به ۱۲ پرسش مطرح شده در قالب سه معیار وضعیت نسبت به ماه پیش (بهتر شده، بدتر شده یا تغییری نکرده است)، پاسخ دهند. در صورت انتخاب گزینه بیشتر از ماه قبل: عدد یک، گزینه بدون تغییر: عدد ۵/ ۰ و گزینه کمتر از ماه قبل: عدد صفر برای آن پرسش ثبت می‌شود. مجموع حاصل‌ضرب درصد پاسخگویان به هریک از گزینه‌ها در عدد همان گزینه، مبین عدد شامخ در آن پرسش است. درنهایت معیار سنجش این شاخص عددی بین صفر تا ۱۰۰ است. اتاق ایران از مهرماه ۱۳۹۷ شاخص کل صنعت و از مهرماه ۱۳۹۸ شاخص کل اقتصاد را محاسبه و منتشر کرده است.

شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ از مهرماه ۱۳۹۷ توسط مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران محاسبه و منتشر می‌شود و در تیرماه امسال، دهمین دوره شامخ کل اقتصاد و بیست و دومین دوره شامخ بخش صنعت از سوی این مرکز منتشر شده است. در گزارش شامخ تیرماه ۱۳۹۹، رقم شامخ کل اقتصاد ۴۸/ ۴۵ واحد و شامخ بخش صنعت ۲۵/ ۵۵ واحد محاسبه شده است. بررسی گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) ایران در تیرماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد عدد شامخ کل اقتصاد به ۴۷/ ۴۵ واحد رسیده و اکثر بنگاه‌های اقتصادی، وضعیت فعالیت خود را نسبت به خرداد ۱۳۹۹ تا حدودی بدتر گزارش داده‌اند.

06210

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما