در خواست یارانه‌ای جمهوری اسلامی از مجلس!

کدخبر: 356372
اقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله خود خواهان حذف یارانه مستقیم توسط مجلس شد.

 به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفته در طرح جدید مجلس درباره یارانه بنزین، افراد فاقد خودرو هم از یارانه انرژی استفاده می‌کنند و عدالت بیشتری رعایت خواهد شد. وی افزود: «اگر طرح جدید سهمیه‌بندی بنزین به تصویب نمایندگان مجلس برسد و شورای نگهبان هم آن را تایید کند، سهمیه‌بندی بنزین از هر خودرو به هر فرد و کدملی هر ایرانی تغییر خواهد کرد.» براساس این طرح، هرکس سهمیه بنزین خود را مصرف نکند، می‌تواند آن را بفروشد.
نکته مهمی که نمایندگان مجلس به‌ویژه تهیه‌کنندگان طرح جدید یارانه بنزین باید مورد توجه قرار دهند اینست که اصولاً شیوه‌ یارانه مستقیم دادن یک شیوه غلط است که باید منسوخ شود. پرداخت یارانه از دولت نهم شروع شد، کاری که در آن زمان برای توجیه کردن افزایش قیمت‌ها با تبلیغات فراوان و تحت عنوان طرح هدفمندی یارانه‌ها اجرائی شد و یارانه غیرمستقیم که دولت بابت انرژی می‌داد به یارانه مستقیم تبدیل شد و با اینکه قرار بود فقط افراد نیازمند آن را دریافت کنند، بیش از 90 درصد مردم برای دریافت آن ثبت‌نام کردند و حتی بسیاری از افراد متمکن و صاحبان ثروت‌های کلان نیز آن را دریافت نمودند. در آن زمان، رئیس دولت از یارانه استفاده تبلیغاتی کرد و حتی تحت عنوان «پول امام زمان» علیه‌السلام برای آن تقدسی ساختگی ایجاد کرد بطوری که عده‌ای با اعتقاد به این تقدس در عین حال که نیازی به چنین پولی نداشتند اقدام به دریافت آن کردند و عده‌ای نیز با اغراض خاص و بدون آنکه اعتقادی به امام زمان یا تعلق این پول به امام زمان داشته باشند در زمره دریافت‌کنندگان آن قرار گرفتند.
اجرای این طرح، عوارض منفی زیادی داشت که ثابت ماندن قیمت انرژی تا 10 سال یکی از آنها بود درحالی که اگر طرح هدفمندی اجرا نمی‌شد، قیمت‌ انرژی به صورت سالانه 10 درصد افزایش می‌یافت و تا امروز به قیمت واقعی خود می‌رسید. یکی دیگر از عوارض منفی اجرای این طرح، حوادث تلخ سال 98 بود که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین صورت گرفت. ایجاد تورم و مشکلات مالی برای دولت نیز از دیگر عوارض منفی این طرح بود.
در جریان افزایش قیمت بنزین در سال 1398 نیز یارانه جدیدی وضع شد که گفتند به 60 میلیون نفر تعلق می‌گیرد. این اقدام، عوارض منفی یارانه دادن را افزایش داد و این اعتراض را نیز برانگیخت که چرا کشوری با اینهمه امکانات و ثروت باید 60 میلیون نفر صدقه‌بگیر داشته باشد؟ با شیوع ویروس کرونا، یارانه دیگری هم ایجاد شد که آنهم مشکلات خاص خود را به همراه داشته و دارد.
اگر بانیان طرح جدید مجلس درباره یارانه بنزین، از این نکته بسیار مهم خبر ندارند، لازم است بدانند که اصل پرداخت یارانه مستقیم یک اقدام غلط است و اگر واقعاً درصدد خدمت به مردم هستند، این شیوه پرداخت یارانه را از اقتصاد کشور حذف کنند و اجرای عدالت را از مجرای دیگری دنبال نمایند. تغییر شیوه پرداخت یارانه، مثل بند زدن قوری شکسته است. شما به جای بند زدن قوری شکسته، آن را کنار بگذارید و همگان را از عوارض منفی و زیانبار آن نجات دهید. پرداخت یارانه به افرادی که خودرو ندارند، علاوه بر اینکه وجهی ندارد، مفاسد زیادی دارد. به جای این اقدام غیرمنطقی، فکری برای متعادل نمودن قیمت بنزین کنید و بطور کلی یارانه بنزین را حذف نمائید تا هرکس خودرو دارد هزینه واقعی بنزین آن را هم بپردازد.
کشور، باید به سوی حذف یارانه‌های مستقیم حرکت کند و از این طریق یکی از عوامل بحران اقتصادی از بین برود. بانیان طرح جدید یارانه بنزین با اضافه کردن کسانی که خودرو ندارند به یارانه‌بگیران نه‌تنها عدالت برقرار نخواهند کرد، بلکه عامل جدیدی بر عوامل موجود بحران اقتصادی خواهند افزود. اوضاع اقتصادی کشور به اندازه کافی خراب است لطفاً آن را خراب‌تر نکنید. زبان حال ما این ضرب‌المثل است که:
از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم
مرحمت فرموده ما را مس کنید.

تیتر یک
  • روسیه جای چین در تولید طلا را می گیرد

    بنابر اظهارات ایلان ماسک تسلا قصد فروش بیت کوین‌های خود را ندارد و به محض دسترسی به منابع انرژی پایدار برای استخراج…

از دست ندهید
بلیط هواپیما