بازار سهام در روز سه‌شنبه مثبت می‌ماند؟

دلهره بورسی کمرنگ شد

کدخبر: 356388
اقتصاد نیوز : دیروز بورس تهران از امتحان سخت سربلند بیرون آمد و مرز یک میلیون و 800 هزار واحد حمایت شد. پیش‌گشایش بازار امروز نیز نشان می‌دهد که دلهره سهامداران کمرنگ شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، اتفاق دیروز موجب شد تا از جو دلهره‌آور بورس کاسته شود. چرا که در 2 روز ابتدایی هفته، شاخص کل بیش از 150 هزار اوحد ریزش را ثبت کرده بود. یا اینکه بازار هزار میلیارد تومان از ارزش خود را نسبت به نقطه اوج مرداد ماه، از دست داده بود. این اعداد برای سهامدارانی که ماه‌ها است جز سود، چیزی از بورس ندیده‌اند، می‌تواند رعب زیادی ایجاد کند. بورس این هفته روی دیگری هم از خود نشان داد. اما امروز وضعیت بورس چگونه است؟


>>>بیشتر بخوانید:

>>>خبر مهم رئیس سازمان بورس درباره عرضه اولیه شرکت ها

>>>معاملات سهام عدالت از تابلو عادی بورس جدا شد


 

تاثیرات دو نیمه ای شدن بازار سهام

برخی از تحلیلگران، بازگشت شاخص از سطح یک میلیون و 800 هزار واحد را نشانه‌ای از این می‌دانند که بازار در حال اصلاح بوده و ریزشی در کار نبوده است.

البته در روز گذشته 2 نیمه‌ای شدن بازار سهام، هم به نوعی کمک کرد تا حمایت از بازار با هزینه کمتری همراه باشد. در واقع حقوقی‌ها با حمایت خود در نیمه اول، شاخص را بالای سطح یک میلیون و 800 هزار واحد نگه داشتند و همین قوت قلب، کافی بود تا در نیمه دوم، جو بازار حتی به رشد نسبت به روز قبلش برسد و امیدها به سهامداران بازگردد.

شاخص بورس 3 میلیون واحد شدن را تجربه می کند؟

از نظر این گروه، شاخص پس از رشد شارپ تا فراز 2 میلیون واحد، نیاز به یک اصلاح تند و تیز داشت. به همین دلیل، این اصلاح تند و تیز می‌تواند شاخص را برای یک رشد قابل توجه دیگر آماده کند. پیش‌بینی برخی این است که شاخص بورس تهران 3 میلیون واحد را در پاییز خواهد دید. 

HbLT4zNT4vs7

اما گروه دوم فعالان بازار معتقدند که همچنان رفتار محتاطانه در بازار وجود خواهد داشت و نمی‌توان با یک روز مثبت به نتیجه قابل اطمینانی رسید. در واقع شدت منفی‌های این هفته بورس، برای بسیاری از معامله‌گران غیرحرفه‌ای حکم ضربه شست را داشت؛ این دسته از معامله‌گران زین پس با رسیک کمتری حاضر به معامله و خرید سهم خواهند شد.

از نظر این گروه، تعادل شاخص با حمایت حقوقی‌ها، اگرچه بازار را از جو منفی تا حدودی رهانیده است، اما نمی‌تواند دلیلی برای رشد شاخص باشد.

استراحت بورس پس از افت شدید

برخی از کارشناسان حتی اتفاق دیروز بورس را استراحتی پس از یک افت شدید می‌دانند. البته جو بازار چندان با این نظر موافق نیست. چرا که حفظ حمایت یک میلیون و 800 هزار واحد، بار روانی زیادی را از دوش سهامداران برداشت و به نوعی، به عنوان متری برای ریزش یا پایداری بورس در نظر گرفته شده بود. با اینحال، نظر گروه دوم بر این است که بازار احتمالا وارد فاز اصلاح زمانی خواهد شد. 

جو پیش‌گشایش در بازار امروز نشان می‌دهد که بورس تهران در 28 مرداد یک روز سبز دیگر را پیشرو دارد. 

تیتر یک
  • آخرین اختلاف‌ها و تفاهم‌ها در مذاکرات وین

    اقتصادنیوز: بی‌تردید روند مذاکرات وین برای احیای برجام با توجه به پیچیدگی‌ها و موانع موجود تا اینجای کار مثبت،…

از دست ندهید
بلیط هواپیما