نوبخت درباره فروش سهام دولتی در بورس: قرار نیست تا آخر عمر تحریم بمانیم

کدخبر: 356621
اقتصادنیوز : رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درآمدهای نفتی مورد انتظار دولت در سال ۹۹ چندان محقق نشده است گفت: تا آخر عمر که قرار نیست تحریم باشیم؛ ما این امکان را داریم که از سهام واحدهای مربوط به دولت، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدباقر نوبخت در برنامه نگاه یک تصریح کرد:  یکی از مصائبی که سازمان برنامه و بودجه کشور با آن دست و پنجه نرم می کند و جزو سختی های کار این سازمان محسوب می شود، پرداخت یارانه نقدی، کمک معیشتی و حقوق ها است.

محمدباقر نوبخت

او ادامه داد: البته همه پرداخت ها زمان بندی منظم دارد. دهم هر ماه یارانه معیشتی ۲۰ هر ماه هم یارانه نقدی و  آخر ماه هم حقوق ها  پرداخت می شود.

نوبخت گفت: شرایط اقتصادی جامعه طوری نیست که برخی یارانه های کمک معیشتی را حذف کنیم اما ما به هیچ وجه در طول سال جاری استقراضی از بانک مرکزی نداشته ایم.

وی افزود: این روزها همه می دانند که روز دهم هر ماه یارانه معیشتی و ۲۰ هر ماه یارانه نقدی پرداخت می شود. زمان پرداخت ها را به نظمی رساندیم تا شرایط اجتماعی افراد را درک کنیم.

نوبخت در خصوص این نکته که طبق ماده ۴ هدفمندی یارانه ها دولت باید نسبت به شناسایی ۳ دهک اول جامعه و حذف یارانه آن ها اقدام کند گفت: دولت این ماموریت را به وزارت رفاه داد که بر اساس بانک اطلاعاتی خود، دهک های بالای جامعه را شناسایی و یارانه آن‌ها را قطع کند که این کار در یک مقطعی انجام شد و ۳ تا ۴ میلیون نفر شناسایی و یارانه آن ها حذف شد اما آنقدر فضاسازی  در جامعه انجام گرفت که وزارت رفاه مجبور به بازگشت یارانه برخی افراد شد.

او افزود: نیازمندیم که اگر قرار است اقدامی در این خصوص صورت بگیرد مشارکت بین دستگاه ها  ایجاد شود تا بتوانیم یارانه را به آن هایی که استحقاق دارند پرداخت کنیم.

نوبخت ادامه داد: در قانون هدفمندی یارانه ها تصریح شده که  اگر قرار است  پرداخت یارانه را محدود کنیم  می بایست گروه هایی که  باید به آن ها یارانه پرداخت شود را مشخص کرد. اگر فقط گفته شود یارانه  ۲۴ میلیون نفر  باید حذف شود این کار به طور  ناقص اجرا خواهد شد.

فروش سهام دولتی در بورس، منجر به ایجاد بدهی برای دولت بعد می شود؟

نوبخت با اشاره به اینکه درآمدهای نفتی مورد انتظار دولت در سال ۹۹ چندان محقق نشده است، بیان کرد: تا آخر عمر که قرار نیست تحریم باشیم، این یک فشاری است که باید تحمل کنیم. در بودجه ۹۹ پیش بینی شده بود که از محل واگذاری سهام‌ شرکت‌های دولتی ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شود که تا الان بیش از ۱۷ تا ۱۸ هزار میلیارد تومان محقق شده  که این امر باعث تقویت بورس شده است.

او تاکید کرد: نگرانی ایجاد بدهی برای دولت بعد هم درست نیست. اولا این دولت و آن دولت ندارد، الان وضعیت خاص تحریم است و باید به اولویت‌ها توجه کنیم. ثانیا هر یک سالی که از تکمیل طرح‌های عمرانی عقب بیفتیم هزینه‌های آن بیشتر می‌شود، لذا با تکمیل آن‌ها میزان دارایی که برای آیندگان گذاشته می‌شود، ارزش افزوده بسیاری دارد.

نوبخت افزود: این امکان را داریم که از سهام واحدهای مربوط به دولت، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد کنیم.

بورس

 

اصلاح ساختار بودجه، یک جراحی بزرگ است

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص بحث اصلاح ساختار بودجه تصریح کرد: بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را در دستور کار داریم. بودجه ۳ ماه اول دستگاه ها به عنوان تنخواه پرداخت می شود و بودجه را برمبنای عمکرد هر دستگاه محاسبه می کنیم. در همه دستگاه ها این اقدام را انجام دادیم.

او بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه در زمان مقرر اصلاح ساختار بودجه را در ۴ محور و ۱۰ بسته در قالب ۲ جلد کتاب  آماده کرد که جزئیات دقیق در آن ذکر شده و تغییرات لازم در فرایند نهادسازی بودجه هم انجام شده است. مقام معظم رهبری تاکید داشتند این در شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه شود که ما ارائه دادیم.

نوبخت گفت: در این شورا ما در خصوص بحث های اصلاح ساختار توضیح دادیم و اولین بحث هم  مسئله مالیات ها بود. باید هر سه قوه در این خصوص اجماع می کردند که نشد.

سازمان برنامه و بودجه

او ادامه داد: در مجلس جدید همه این موضوع را مطالبه کردند و ما برنامه اصلاح ساختار بودجه را تقدم مجلس کردیم. کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این خصوص جلساتی برگزار کرد و سازمان برنامه و بودجه هم همکاری لازم با مجلس دارد که این اصلاح ساختار تبدیل به قانون شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا ساختار بودجه هنوز اصلاح نشده است گفت: این اصلاح یک جراحی بزرگ است. امیدوارم با توجه به اینکه مجلس هم در این موضوع مصمم است، اصلاح ساختار بودجه، قانونی و اجرایی شود ما هم در دولت کمک می کنیم و  حتی اگر مجلس این طرح اصلاح ساختار را برای بودجه۱۴۰۰ هم به عنوان قانون به ما بدهد ما آن را اجرا خواهیم کرد.

نوبخت گفت: در حوزه‌های مختلف چندین دستگاه مشابه اداری داریم. این عزم جدی در مسئولین نظام را می‌طلبد که آن‌ها را تجمیع کنیم. اما این کار ساده‌ای نیست. مثلا در حال حاضر هم وزارت بهداشت، هم آموزش عالی و هم نیروهای مسلح، کارهای بهداشتی و درمانی می‌کنند، اما سیاست‌ها را چه کسی در این حوزه باید تدوین کند؟ ما گفتیم که وزارت بهداشت این کار را بکند، اما دعوایی به پا شد.

وی افزود: درباره سیاست‌های فرهنگی هم همین است. یک جا باید این محوریت را بر عهده داشته باشد حالا هر دستگاهی که باشد.

دولت، ریالی از بانک مرکزی استقراض نکرده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشریح اینکه درآمدهای نفتی، مالیاتی و اوراق، سه محل تامین درآمدهای دولت هستند، گفت: هیچ یک از این اقلام منجر به استقراض مستقیم و غیرمستقیم از بانک مرکزی نمی‌شود.

نوبخت  در پاسخ به سوالی مربوط به استقراض دولت از بانک مرکزی اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه بودجه، سالانه ۳۲ درصد از درآمد نفتی باید به محل صندوق واریز شود. البته این امر، برای شرایط غیرتحریمی است. اما در شرایط تحریمی، از مقام معظم رهبری اجازه خواسته شد که ۲۰ درصد از درآمدها به صندوق برود و ۱۲ درصد برای مقابله با شرایط در اختیار دولت باشد که ایشان هم پذیرفتند.

او ادامه داد: سال ۹۷ از این محل استفاده نشد، اما در سال ۹۸ از منابع صندوق که نزد بانک مرکزی بود استفاده کردیم. این مبلغ، ۵.۴ میلیون دلار بود و از سوی بانک مرکزی به نرخ روز ارز در اختیار دولت قرار گرفت که معادل ۷۳ تا ۷۴ هزار میلیارد تومان بود.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: استقراض از بانک مرکزی برای دولت ممنوع است و قطعا دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ورود پیدا خواهند کرد. مضاف بر اینکه سازمان برنامه و بودجه، یک دستگاه نظارتی است و چنین کاری نکرده است.

او تاکید کرد: نه سال گذشته و  نه امسال ریالی استقراض از بانک مرکزی نداشتیم و تلاش هم این است تا پایان امسال استقراضی انجام نشود.

تورم ماه گذشته ناشی از افزایش نرخ ارز بود

نرخ تورم

او در خصوص گرانی های اخیر تصریح کرد: برخی از افزایش قیمت ها ناشی از انتظارات تورمی و سوءاستفاده هایی که برخی افراد در بازار انجام داده اند، بوده است.

نوبخت بیان کرد: تورمی که ماه گذشته صورت گرفت،  از نقدینگی موجود در جامعه نبوده و  ناشی از افزایش نرخ ارز بوده است. افزایش نرخ ارز امر پسندیده‌ای نیست و تبعاتی هم بر وضعیت تورم دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما