عبور آمریکا از سیاست 30 ساله در ضیافت مجازی جکسون هول

فدرال رزرو کیش داد،طلا مات شد+ نمودار

کدخبر: 358206
اقتصاد نیوز : در روزی که اقتصاد آمریکا یک سیاست 30 ساله را تغییر داد،قیمت طلا در حین نطق جروم پاول نزدیک به 70 دلار نوسان داشت و در نهایت حدود 25 دلار در 24 ساعت گذشته کاهش ارزش ثبت کرد .

به گزارش اقتصاد نیوز،روز پنج شنبه در ساعت 17:40 دقیقه عصر به محض آغاز سخنرانی جروم پاول قیمت اونس طلا با 40 دلار افزایش به 1975 دلار رسید. اما بعد از این صعود و در ادامه نطق پاول قیمت اونس به همان شدت و سرعت افزایش، سقوط کرد و مجدداً به زیر 1920 دلار رسید.

این تغییرات ناگهانی و عجیب بسیاری از تحلیل‌گران را سردرگم کرد به‌طوری که آن‌ها ابتدا افزایش قیمت و سپس کاهش قیمت را به سخن جروم پاول مبنی بر افزایش نرخ تورم مرتبط دانستند.

 اشتغال جایگزین ترس از تورم 

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، امروز از تغییراتی جدید در روند سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی آمریکا خبر داد. وی اعلام کرد که دیگر نرخ بهره را برای جلوگیری از افت بیش از حد نرخ بیکاری بالا نمیبرد. درنتیجه این سیاست فدرال رزرو اجازه می‌دهد تورم کمی بالاتر و آزاد تر حرکت کند.

گرچه پاول تاکید کرد که بر اساس دیدگاه فدرال رزرو بهبود وضعیت بازار کار بدون ایجاد تورم هم ممکن است.

پاول در این سخنرانی از اهمیت بازار کار قوی‌تر و نگرانی کمتر از تورم در چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو خبر داد.  این سیاست‌ها میتواند به ازدیاد و ارزان شدن وام ها و در نتیجه به تقاضا و بازارهای شغلی قوی‌تر‌ منجر شود.

جروم پاول

در ادامه پاول  گفت: "بیانیه اصلاح شده ما تأکید می کند که حداکثر اشتغال یک هدف گسترده و فراگیر است. این تغییر بیانگر قدردانی ما از مزایای یک بازار کار قوی است، به ویژه یک بازار قوی برای اقشاری با درآمد کم و متوسط.

این تغییرات درحالی است که طبق  نوشته وال‌استریت جورنال سیاست فدرال رزرو در 30 سال گذشته بالا نگه داشتن نرخ بهره جهت نگه داشتن تورم زیر 2 درصد بوده است

با اعلام این تغییر روند، علاوه بر تغییرات بازار طلا، وضعیت بازار بورس به طور کلی بهبود یافت و شاخص دلار به 92.60 سقوط کرد.

دلیل نوسان عجیب اونس

با وجود این که نرخ بهره پایین‌تر، تورم بالاتر و کاهش شاخص دلار  عموماً موجب افزایش قیمت طلا می‌شود، کاهش قیمت اونس بعد از افزایش اولیه آن بسیار غیر منتظره است.

یک دلیل جهت این کاهش قیمت انتشار آمار و ارقام اقتصادی نسبتاً مثبت امروز است. این آمار و ارقام با این که نسبت به ماه گذشته کاهش و رشد منفی داشته‌اند، نسبت به پیش‌بینی‌ها مثبت‌تر بودند.

به عنوان مثال، گزارش خانه‌های در انتظار فروش از 15.8 درصد به 5.9 درصد کاهش یافت، در حالی که انتظار می‌رفت به 3 درصد سقوط کند.

نمودار اونس

این آمار وقتی منتشر شد که قیمت اونس پس از افزایش تا 1975 به حد 1940 بازگشته بود، اما با این حال قیمت اونس را سریعاً به 1914 رساند.

به‌نظر می‌رسد که سیاست‌های جدید اقتصادی اعلام شده فدرال رزرو همزمان با افزایش تورم، کاهش شاخص دلار موجب افزایش رونق اقتصادی می‌شود که هضم دقیق تاثیر آن بر طلا را نزد سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران دشوار می‌کند.

 >>>بیشتر بخوانید

طوفان جسکون هول در بازار طلا؛ وقت خرید است؟

۲۴ ساعت پرتعلیق برای بازارهای جهانی

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما