کدخبر: ۳۵۹۲۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تاکتیک صرافی ملی، فردوسی را شلوغ کرد

آربیتراژ در بازار دلار+جدول ونمودار

اقتصادنیوز : مهم ترین اتفاق امروز بازار، افزایش حضور دلالان و افراد عادی پشت درب دو صرافی بانکی در خیابان فردوسی بود. حجم قابل توجهی از افراد به خیابان فردوسی آمده بودند تا از اختلاف بین قیمت این صرافی‌ها با بازار آزاد بهره ببرند.

 به گزارش اقتصادنیوز امروز در حالی که دلار در بازار آزاد در حوالی 24 هزار و 500 تومان آغاز به کار کرد، صرافی ملی قیمت فروش خود را 200 تومان دیگر نسبت به روز سه شنبه پایین آورد و روی عدد 22 هزار و 700 تومان قرار داد. به این ترتیب، در ابتدای روز هزار و 800 تومان اختلاف بین قیمت بازار آزاد و صرافی بانکی به وجود آمد. به کسب سود از این فاصله قیمتی در علم اقتصاد «آربیتراژ»می گویند.

نمودار نوسانات ارزش دلاردر 12 شهریور 99

چقدر سود در خرید دلار از صرافی ملی و ملت بود؟

گفته می شود که صرافی‌های بانکی به هر فرد 2 هزار و 200 دلار پرداخت می‌کنند. به این ترتیب، امروز هر فرد با یک کد ملی منحصر به فرد می‌توانست به ازای خرید هر دلار در ابتدای روز هزار و 800 تومان سود کند. این مقدار سود برای یک خرید 2 هزار و 200 دلاری به حدود 4 میلیون تومان سود می‌رسید. طبیعی است که این میزان سود که تنها حاصل اختلاف قیمت بازارهاست، برای دلالان و حتی افراد عادی جذاب است و به خاطر آن حاضر هستند که در جمع‌های شلوغ حتی در شرایط کرونایی بیاستند.

نمودار نوسانات ارزش درهم در 12 شهریور 99

چرا بازدهی سکه به نزدیکی صفر رسید؟

سکه در ابتدای روز تمایل زیادی به افزایش قیمت داشت و حتی به بالای محدوده 11 میلیون و 400 هزار تومانی رفت. با این حال در ادامه روز میل بیشتری به افت قیمت نشان داد و در نهایت روی عدد 11 میلیون و 310 هزار تومان قرار گرفت که تنها یک دهم درصد بیشتر از روز سه شنبه بود. دلیل کاهشی شدن روند سکه در طول روز و فاصله گرفتن از سقف قیمتی، نزول بهای طلای جهانی بود. در واقع دیروز فشار زیادی از سمت طلا به سکه وارد شد.

نمودار نوسانات ارزش سکه در 12 شهریور 99

صعود آرام دلار، ریزش بورس

در پنجمین روز هفته، ریزش بورس ادامه یافت، دلار در کانال 24 هزار تومانی پیشروی کرد و سکه و طلای 18 عیار بازدهی نزدیک به صفر را تجربه کردند. روز چهارشنبه، دلار که معاملات خود را در کانال 24 هزار و 500 تومان شروع کرده بود، تا سطح 24 هزار و 600 تومانی رشد کرد، ولی در ادامه روز با فروش شماری از معامله گرانی مواجه شد که به دنبال بستن خریدهای خود و کسب سود از رشد روزهای اخیر بودند.

نمودار بازدهی بازارها در12 شهریور 99

این اتفاق موجب شد که دلار روی عدد 24 هزار و 450 تومان قرار بگیرد. این قیمت حدود یک درصد بیشتر از روز قبل بود و موجب شد که بار دیگر این ارز در صدر بازدهی جدول روزانه قرار بگیرد. در این میان، شاخص کل بورس 52 هزار واحد دیگر ریخت و بیش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داد تا در قعر جدول بازدهی قرار بگیرد.

جدول ارزش ارز وطلا 12 شهریور 99

 

این مطلب برایم مفید است
84 نفر این پست را پسندیده اند