کدخبر: ۳۶۰۰۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رویدا‌های مهم اقتصاد جهان در هفته جاری +جدول

شاخص خطرناک برای طلا/بانک اروپا «پا جای پای» فدرال رزور می‌گذارد؟

اقتصادنیوز : دیروز شاخص دلار با ۰.۱۰ درصد افزایش در محدوده ۹۳ واحد قرار گرفت. نفت خام با ۱.۷۵ درصد کاهش به ۳۹ دلار رسید و قیمت بیت‌کوین با به ۰.۷ درصد کاهش به ۱۰ هزار ۱۹۵ دلار رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز، دیروز در تعطیلی بازار بورس کالای نیویورک طلا نوسان چندانی نداشت. با بسته شدن بازار لندن قیمت اونس طلا 6 دلار کاهش داشت و قیمت آن به 1928 دلار رسید. به گفته تحلیلگران بازار، این هفته با توجه به این که رویداد‌های اقتصادی به اندازه دو هفته پیش از اهمیت برخوردار نیستند، حرکت صعودی دلار آمریکا مهمترین خطر را برای بازار طلا در هفته آینده نشان می دهد، زیرا قیمت اونس همچنان در الگوی تکرار نوسان قرار دارد. 

نمودار اونس طلا

پیش‌بینی‌های فنی برای روز آینده توصیه به فروش دارند:

تکنیکال طلا

ادامه مصاف دلار و طلا

هفته پیش اونس طلا مقاومت شدید در برابر عبور از 2000 دلار و 1900 دلار نشان داد. بازار طلا هفته گذشته با از دست دادن تقریباً 2 درصد ارزش خود به پایان رسید.این  بازار جمعه پس از اعلام وضعیت بازار کار ایالات متحده مبنی بر ایجاد نزدیک به 1.4 میلیون شغل در ماه اوت، فشار فروش کمی را شاهد بود. در همین زمان اعلام شد نرخ بیکاری به 8.4 درصد کاهش یافته است و در مقابل میزان دستمزدها 0.4 درصد افزایش داشته اند.با این خبر شاخص دلار تقویت شد و اونس روند نزولی گرفت. برای برخی از تحلیلگران ، افزایش اخیر دلار آمریکا جای تعجب چندانی ندارد. اگرچه احساسات در بازار کمی محتاطانه تر می شود زیرا قیمت طلا نمی تواند مقاومت در برابر 2000 دلار در هر اونس را بشکند ، اما برخی از تحلیلگران گفته اند که هر افت بعدی باید به عنوان یک فرصت خرید تلقی شود.

آدام باتون، استراتژیست ارشد ارز در فارکس‌لایو ، در نامهای الکترونیکی به کیتکو گفت که انتظار دارد قیمت طلا همچنان ادامه یابد زیرا بازارها منتظر اطلاعات بیشتر در مورد اقدامات محرک مالی احتمالی دولت آمریکا هستند. وی افزود که داده های اقتصادی بهتر از انتظار در هفته آتی در ایالات متحده می تواند بر این انتظارات تأثیر منفی بگذارد.

نمودار شاخص دلار

کریس وکیو ، استراتژیست ارشد بازار در دیلی اف‌اکس، گفت که انتظار دارد قیمت طلا همچنان در در وضعیت تکرار باقی بماند زیرا بازار با پایان کسل کننده تابستانی روبرو است اما با این حال ،افزود که سرمایه گذاران باید روی چشم انداز بلند مدت تمرکز کنند. وی گفت: در حال حاضر ، ما شاهد ریزش طلا هستیم و جای تعجب نیست زیرا این بازار شلوغ است. اما  من ممکن است الان طلا نخرم ، اما مطمئناً آن را نمی‌فروشم. 

>>>> بیشتر‌ بخوانید
 بازار در تعطیلی روز کارگر آمریکا آرام گرفته است؛
طلا یا دلار؛ برنده کدام‌یک خواهد بود؟

تصمیمات بانک مرکزی اروپا مهمترین رویداد هفته

در حالی که بهبود داده های اقتصادی تا حدی از تقویت دلار آمریکا پشتیبانی می کند ، اکثر تحلیل‌گران و سرمایه گذاران هشدار می دهند عوامل خارجی ، به ویژه جلسه سیاست پولی بانک مرکزی اروپا را که در 10 سپتامبر برگزار می شود  را باید به دقت تماشا کرد. بانک مرکزی اروپا ممکن است برای افزایش تورم به کاهش نرخ بهره روی آورد در این حالت ارزش یورو تنزل می یابد و در برابر آن شاخص دلار تقویت می شود.البته بانک مرکزی اروپا پیش از این نرخ بهره را به سمت مناطق منفی سوق داده است و ممکن است کاهش مجدد تصمیم دشواری باشد.  با این حال اوژن وینبرگ ، رئیس تحقیقات کالا در کامرزبنک ، گفت که انتظار دارد که اقدامات محرک بیشتری توسط بانک مرکزی اروپا انجام شود.

تقویم اقتصادی

در بازارهای آمریکای شمالی، یک هفته نسبتاً سبک برای داده های اقتصادی است سرمایه گذاران در این هفته بر روی رویداد‌های تورم در روز جمعه متمرکز هستند. بانک کانادا جلسه سیاست پولی خود را روز چهارشنبه برگزار خواهد کرد. برخی از اقتصاددانان گفته اند که احتمال فزاینده‌ای وجود دارد که بانک مرکزی این کشور ردپای فدرال رزرو را دنبال کند و سیاست خود را از هدف گذاری تورمی به کاهش نرخ بیکاری تغییر دهد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند