سکه به صدر جدول بازدهی بازگشت

دو راهی دلار؛ ماموریت اصلی بازار ساز ارزی در روز سه شنبه

کدخبر: 360069
اقتصادنیوز : تحلیل گران می‌گویند: مأموریت اصلی بازار ساز برای فردا مدیریت قیمت درهم است،اگر این اتفاق برای درهم رخ دهد امکان کانال شکنی دلار محدود می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز ریزش بورس، نوسان دلار به‌سوی کانال جدید و بازگشت سکه به صدر جدول بازدهی سه اتفاق مهم بازارها در روز دوشنبه بودند. سومین روز هفته با ریزش 40 هزار واحدی(معادل 2.46 درصد) شاخص کل بورس کلید خورد؛ پس از پایان کار بازار سهام، نوبت به بازار ارز رسید که قدرت به دست افزایشی‌ها افتاد و درنتیجه بالا رفتن خرید آن‌ها، قیمت دلار توانست تا آستانه 24 هزار و 800 تومان نیز رشد کند. جدا از این رشد، مخاطره جدیدی در مقابل بازار ارز قرار گرفت و آن، عبور نرخ حواله درهم از مرز 6 هزار و 800 تومانی بود. بعدازظهر امروز نرخ حواله درهم در محدوده 6 هزار و 815 تومانی معامله می‌شد که با این قیمت، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست در کانال 25 هزارتومانی قرار بگیرد. بازارساز برای جلوگیری از رفتن دلار به کانال جدید نیاز است که فردا، قیمت درهم را از کانال 6 هزار و 800 تومان، پایین بکشد.

جدول روند ارزش دلار 17 شهریور

سکه با مدد دلار بالا رفت

 درنتیجه رشد دلار، در روزی که طلای جهانی عمدتاً روند کاهشی آرامی داشت، سکه به کانال 11 میلیون و 400 هزارتومانی بازگشت. فلز گران‌بهای داخلی امروز حدوداً 130 هزار تومان افزایش را تجربه کرد و با 1.1درصد رشد، در صدر جدول بازدهی روزانه بازارها قرار گرفت. ساعت 5 بعدازظهر، فلز گران‌بهای داخلی به نزدیکی 11 میلیون و 450هزار تومان رسیده بود و درصورتی‌که بتواند بالای سطح 11 میلیون و 500 هزار تومان قرار بگیرد، خریدهای معامله گران فنی می‌تواند بیشتر شود. بااین‌حال، در هفته‌های اخیر هر زمان سکه به میانه کانال 11 میلیونی نزدیک شد، فشار فروش بیشتر شد.

جدول روند ارزش سکه 17 شهریور

بازدهی طلا 18 عیار در 17 شهریور

طلای 18 عیار هم در روز دوشنبه در واکنش به رشد دلار، وارد کانال یک‌میلیون و 100 هزار تومان شد و نزدیک به یک درصد رشد کرد و روی عدد یک‌میلیون و 108 هزار تومان قرار گرفت.

درهم در مسیر رکوردشکنی

رشد درهم که تحت تأثیر عرضه‌های زیاد، روز یک‌شنبه تا حدی تحت کنترل قرارگرفته بود، روز دوشنبه بار دیگر در مسیر افزایشی قرار گرفت. معاملات درهم در محدوده 6 هزار و 710 تومان آغاز شد، ولی از اواسط روز روند رشد بازار سرعت گرفت و در اواخر روز  وارد کانال 6 هزار و 800 تومانی شد. برخی از فعالان اعتقاد داشتند، سطح تقاضا در بازار درهم بالاست و عرضه را در خود می‌بلعد؛ این در حالی بود که عده‌ای اعتقاد داشتند، عرضه ارز باقیمت‌های پایین‌تر ولع خرید را زیاد کرده بود.

جدول روند ارزش درهم 17 شهریور

دوراهی قیمت دلار

بازار ساز ارزی در چند وقت اخیر همواره قیمت‌های مداخله‌ای را به قیمت بازار نزدیک کرده است.در بازار نیما تلاش داشته نرخ را به کانال بالای 20 هزار تومان هدایت کند.با این اتفاق علاوه بر کاهش فاصله قیمتی به دنبال آن است که جذابیت عرضه ارز در بازار نیز افزایش یابد.

اما مهم‌ترین اتفاقی که در روزهای اخیر رخ‌داده افزایش فاصله قیمت صرافی ملی باقیمت در بازار ارز است.به‌احتمال‌زیاد این فاصله قیمت به دلیل فشارهای برون‌سازمانی بر بازار ساز رخ‌داده است.فشارها موجب شده تا بازار ساز تلاش کند بافاصله قیمتی روش دیگری را امتحان کند.درروش قبلی با نزدیک شدن به نرخ بازار امکان آرابیتراژ نمی‌داد اما درروش کنونی سعی دارد بافاصله گیری از بازار علامت کاهشی بدهد.بازار ساز احتمالاً متصور است این علامت کاهشی موجب احتیاط بیشتر معامله گران در بازار ارز می‌شود.

جدول روند ارزش سکه وارز 17 شهریور

این تاکتیک بر اساس شواهد میدانی تاکنون جواب نداده است حتی برخی تحلیل‌گران از افزایش رانت ارزی به‌واسطه امکان نوسان گیری از قیمت در صرافی ملی و بازار خبر می‌دهند.

حمید عزیزی تحلیل‌گر بازار ارز در دنیای اقتصاد نوشته است:در روز گذشته فاصله حدوداً ۲ هزارتومانی بین این صرافی ملی و بازار این امکان را فراهم می‌آورد که یک فرد طی یک روز بتواند حداقل ۴ میلیون سود کسب کند. این اختلاف قیمتی در روزهای اخیر، موجب افزایش تقاضای دلار صرافی‌ها از سوی مردم شده است. هر فرد می‌تواند در سال یک‌بار سهمیه ۲۲۰۰ دلاری خود را از صرافی‌ها دریافت کند.

پس بازار ساز اگر به قیمت بازار نزدیک شود این رانت ارزی را می‌تواند از بین ببرد و حداقل زمینه جذاب سازی نوسان در بازار را به وجود نیاورد.البته اگر اجازه داد شود بازار ساز مستقل عمل کند امکان برگشت به راه قبلی بالا است فقط باید اجازه دهند بجای سطح قیمت،سطح نوسان کنترل شود.

نمودار بازدهی 17 شهریور

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما