کدخبر: ۳۶۱۳۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

صادرات ۳ میلیون بشکه نفت به بزرگترین ذخایر نفتی جهان؛

ونزوئلا برای اولین بار از ایران نفت خام خرید

علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، یکشنبه یک تانکر در حال تخلیه بار نفتی از پارس جنوبی برای ونزوئلا بود. واردات نفت خام از طرف ونزوئلا که خود بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان را دارد برای اولین صورت می‌گیرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از بلومبرگ بر اساس یک گزارش و شخصی که از اوضاع آگاه است، این کشتی با نام «هانی» (عسل)، سیگنال ماهواره‌ای خود را خاموش کرده و در روز شنبه  آغاز به تخلیه حدود 2 میلیون بشکه نفت از پارس جنوبی در بندر خوزه ونزوئلا کرد.

عسل از پارس جنوبی، ترکیب با نفت ونزوئلا و تولید مری 16

به نقل از این سایت خبری، این محموله به احتمال زیاد توسط شرکت دولتی نفت PDVSA برای ترکیب با نفت تار مانند ونزوئلا جهت کمک به تقویت تولید نفت در کمربند روغن اورینوکو استفاده خواهد شد.

عضو بنیان‌گذار اوپک، ونزوئلا، صاحب بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان، پس از قطع دسترسی  به تجهیزات و خریداران نفت خود در نتیجه تحریم‌های ایالات متحده، در تلاش است تا از کاهش تولید خود جلوگیری کند. بر اساس داده های اوپک و دولت که توسط بلومبرگ جمع آوری شده، میزان تولید در ژوئیه به 339 هزار بشکه در روز کاهش یافته است که کمترین میزان تولید از دهه 1910 است.

صنعت نفت ونزوئلا

 

اگرچه سابقاً ونزوئلا از ایران بنزین خریداری کرده، این اولین بار است که ونزوئلا از ایران نفت خام وارد می کند،  این همچنین اولین واردات نفت این کشور از آوریل 2019 است. آخرین با در سال 2019 محموله‌ای از نفت نیجریه «آگبامی» را برای مخلوط کردن با نفت سنگین خود و تولید Merey 16 (ترکیب صادراتی مخصوص کشور ونزوئلا) وارد کرده بود.

به نوشته بلومبرگ این واردات نفت جهت جبران کاهش تولید نفت سبک ونزوئلا استفاده می شود و همچنین مانند سال 2019  برای تولید Merey 16 استفاده می شود، یا به عنوان ماده رقیق کننده با انواع چسبناک نفت خام ونزوئلا مخلوط می‌شود تا باعث سبک‌تر شدن و بازاریابی بهتر شود.

گسترش تجارت تهران و کاراکاس در نتیجه تحریم‌های ترامپ

در چند هفته گذشته ایالات متحده تحریم‌ها را با شتاب آغاز کرده و فرصت کمی برای همکاری شرکت‌ها با دولت رئیس جمهور نیکولاس مادورو باقی گذاشته است. ماه گذشته، ایالات متحده در اقدامی بی سابقه از سوی دولت ترامپ چهار تانکر حامل بنزین ایرانی را که به ونزوئلا می رفتند، توقیف کرد. وزارت دادگستری آمریکا در آن زمان گفت: این نفت‌کش‌ها 1.1 میلیون بشکه نفت را حمل می کردند که پس از کمک «شرکای خارجی» توقیف شد.

56

 به گزارش بلومبرگ، پس از قطع ارتباط شرکت‌های روسی  و مکزیکی، دولت کاراکاس تجارت خود را با ایران گسترش داده است. تاکنون امسال تهران 1.5 میلیون بشکه بنزین به PDVSA و مواد غذایی برای اولین سوپرمارکت ایرانی در کشور آمریکای جنوبی عرضه کرده است.

این مطلب برایم مفید است
73 نفر این پست را پسندیده اند