کدخبر: ۱۵۶۳۸۱ لینک کوتاه

ترامپ نام روسیه را از لیست تهدیدات برای آمریکا خارج کرد

درونمای روابط روسیه و آمریکا در دوران ترامپ

یکی از جدی ترین انتقاداتی که مخالفان دونالد ترامپ به او وارد می کنند این است که با پشتیبانی روسیه در ماجرای هک کردن ایمیل هیلاری کلینتون بخشی از آرای خود را به دست آورده است. همچنین انتخاب مدیرعامل اکسون موبیل برای وزارت خارجه که روابط نزدیکی با ولادمیر پوتین دارد دیگر ایرادیست که این دسته به او وارد می کنند.

به گزارش اقتصادنیوز ، دونالد ترامپ از همان ابتدای انتخابش سعی کرده در مسیر تنش زدایی با روسیه گام بردارد. اتفاقی که به نظر می رسد پیش از ورود او به کاخ سفید در حال رخ دادن است. در این راستا راشا تودی، سایت نزدیک به کرملین به نقل از منابع نزدیک به ترامپ مدعی شد که ترامپ دستور داده است روسیه از لیست اولویت‌های تهدیدات آمریکا خارج شود.

به گزارش راشا تودی، سندی که از سوی مقام‌های دولت آینده آمریکا تنظیم و در رسانه‌های روسی منتشر شده است، نشان می‌دهد که مسکو در فهرست تهدیدهای اصلی قرار ندارد. همچنین روزنامه روسی کامرسانت روز چهارشنبه نوشت: در سند تازه انتشار یافته از سوی گروه کاری ترامپ، داعش و همچنین نامتوازن بودن بودجه آمریکا به‌عنوان تهدیدهای جدی علیه این کشور قلمداد شده که باید این مشکلات رفع شود. روزنامه روسی در ادامه نوشته است: در حالی مسکو از فهرست تهدیدهای دولت آینده آمریکا خارج شده است که وزارت دفاع این کشور، روسیه را همچنان تهدید شماره یک می‌داند.

اما از دیگر سو نیز ترامپ ژنرال جیمز ماتیس را به‌عنوان وزیر دفاع آینده آمریکا منصوب می‌کند که کارکشته است و به اتخاذ مواضع سرسختانه از جمله در قبال روسیه شهرت دارد.

واشنگتن پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 همواره مسکو را تهدیدی برای خود می‌داند و کاخ سفید نیز راهبرد تضعیف روسیه را پیگیری می‌کند، اما اوباما آشکارا این کشور را تهدید اصلی علیه آمریکا اعلام کرد که اعتراض مقام‌های روسی را در پی داشت. روابط واشنگتن و مسکو از سال 2014 در سه محور گسترش نفوذ نظامی ناتو به‌ویژه آمریکا تا نزدیکی و حتی هم مرز روسیه در شرق اروپا، دریای بالتیک و اوضاع سوریه تیره شده است.

در حالی که گزارش منتشر شده از سوی راشا تودی نشان می‌دهد که ترامپ قصد دوستی بیشتر با روسیه را دارد، روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی عملکرد وزیر احتمالی امور خارجه آمریکا را زیر ذره‌بین برده است.

به نوشته این روزنامه، رکس تیلرسون، نامزد مورد نظر برای وزارت امور خارجه ایالات‌متحده لحن خود را درخصوص روسیه عوض کرده است. در حالی که او پیش‌تر به‌عنوان یک دوست نزدیک پوتین معرفی شده بود، وی در تازه‌ترین اظهارنظر از روسیه انتقاد کرده است. به نوشته این روزنامه رکس تیلرسون می‌گوید: «به‌عنوان یکی از اعضای شورای اقتصادی روسیه و ایالات‌متحده و مدیر اجرایی شرکت اکسون موبیل بارها اعلام کرده‌ام که درخصوص سرمایه‌گذاری روسیه در آب و هوا شک و تردید داشته‌ام و در سال 2008 نیز از کارکرد سیستم قضایی روسیه انتقاد کردم.» او می‌افزاید: «هیچ احترامی برای قانون امروز روسیه قائل نیستم.»

این در حالی است که در فوریه گذشته تیلرسون، انتخاب اصلح‌ ترامپ برای وزارت امور خارجه در جمع دانشگاهیان تگزاس اظهارنظر متفاوتی درباره روسیه داشته و گفته بود که او و پوتین دوستان نزدیکی هستند.

در سال‌هایی که روسیه در تولید نفت به رشد عظیمی دست یافت، این نکته مشخص شده بود که پوتین روز به روز به کنترل خود در این کشور افزوده است از این روز تیلرسون متوجه یک نکته کلیدی و طلایی شده و آن این بود که اگر بخواهد اکسون موبیل سهم قابل‌توجهی در سرمایه‌گذاری‌های نفتی در روسیه به دست آورد، باید خود را به پوتین نزدیک کند. تیلرسون در راستای این هدف، ابتدا خود را به ایگور‌سچین، رئیس شرکت «روس-نفت» و دوست گرمابه و گلستان پوتین نزدیک کرد و از طریق وی توانست دوستی پوتین را به‌دست آورد.

تیلرسون نیز در این بازی همچون سایر مدیران اجرایی سعی کرد هدف خود را از سرمایه‌گذاری روی بخش خصوصی به بخش دولتی تغییر دهد. با این حال نتیجه به‌دست آمده برای اکسون موبیل وسیع بود: 500 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مشترک در سال 2011 به منظور اکتشاف و استخراج نفت از فلات قاره قطب شمال و دریای سیاه، همچنین توسعه ذخایر نفت شیل در سیبری.

البته این پروژه‌ها در سال 2014 به محاق رفتند، زیرا غرب، روسیه را به دلیل آنچه دخالت کرملین در اوکراین اعلام کرده بود، مورد تحریم قرار داد. روسیه در پی نا‌آرامی‌های داخلی در سال 2014، مجددا کریمه را به خاک خود الحاق کرد و همین امر با انتقاد کشورهای غربی مواجه شد. این در شرایطی است که برنارد سوچر مدیر سابق مریل لینچ درخصوص تیلرسون می‌گوید: این همان مردی بود که عمیقا به روسیه شک و تردید داشته و نسبت به لطمه خوردن شهرت شرکت خود حساس بود و مدیریت شرکتش را به دلیل سرمایه‌گذاری‌های منفعت‌طلبانه در محیط‌های هرج و مرج طلب به خطر نمی‌انداخت. اما با امضای قرارداد فلات قاره قطب شمال، وی 180 درجه فرق کرد.

انتظار می‌رود ارتباط بین تیلرسون و پوتین، همچنین ارتباط وی با ایگور سچین از سوی سنا تحت بررسی قرار بگیرد. احتمال دارد در گزارش ماه ژانویه درخصوص انتخاب تیلرسون یک گزارش نه‌چندان مطلوب خوانده شود.

سنای آمریکا منتقد انتخاب تیلرسون است. سناتورها قصد دارند بدانند که تیلرسون چگونه حافظ منافع ایالات‌متحده خواهد بود. زیرا اگر تحریم‌ها از سوی آمریکا برداشته شود، تیلرسون می‌تواند به‌طور شخصی به یک سود 300 میلیون دلاری برسد.