کدخبر: ۱۵۵۶۵۰ لینک کوتاه

تاجر نفتی گزینه وزارت خارجه آمریکا

دونالد ترامپ یک فعال اقتصادی دیگر را وارد کابینه خود کرد. براساس گزارش وال استریت ژورنال ، رکس تیلرسون مدیر عامل شرکت نفتی اکسون موبیل از سوی ترامپ به عنوان نامزد پست حساس وزارت خارجه انتخاب شده است. تیلرسون در حالی برای این پست نامزد شده که روابط بسیار نزدیکی با روسیه و ولادمیر پوتین رییس جمهوری این کشور دارد.

رکس تیلرسون 64 ساله اصلی ترین گزینه دونالد ترامپ برای وزارت خارجه ایالات متحده است. او که در حال حاضر ریاست غول نفتی اکسون موبیل را بر عهده داد، تا کنون دو بار با ترامپ برای بر عهده گرفتن مسئولیت امور خارجی دولت آتی ایالات متحده گفتگو کرده است.

او از جمله افرادی است که همواره کمک های مالی خود را به جمهوری خواهان عرضه کرده است، اما در کمپین انتخاباتی سال جاری، کمک های او نه به دونالد ترامپ، بلکه به رقیبش جب بوش رسید. این در حالی است که بر اساس فهرست سال 2015، دونالد ترامپ بین 50 هزار تا 100 هزار دلار از سهام این غول نفتی را در اختیار دارد.

اگرچه تیلرسون سابقه ای در وزارت خارجه و مسائل سیاسی ندارد، اما همواره به عنوان فردی مذاکره کننده فعال بوده است. از حق استفاده از زمین تا مسائل کارگری و توافق های حمل و نقل، او همیشه در حال مذاکره بوده است. ریاست او بر اکسون موبیل هم همواره با مذاکره با شرکت های خارجی و دولت آمریکا همراه بوده است. موضوعی که می تواند برای انتخاب او را به عنوان وزیر خارجه برای کشورهای خارجی، و به ویژه ایران مطلوب تر کند.

این مسئله با توجه به مخالفت او با اقدام یک جانبه ایالات متحده علیه توافق هسته ای ایران، بیشتر اهمیت پیدا می کند. آن گونه که بلومبرگ می نویسد، به باور تیلرسون، اقدام یک جانبه آمریکا بدون حمایت شریکان اروپایی یا چین بی اثر خواهد بود، ضمن این که باعث می شود تلاش های ایران برای توسعه سلاح های هسته ای از سر گرفته شود.