برای حل مشکل کمال گرایی چه کتابی بخونم ؟

کدخبر: ۶۴۳۶۶۷
برای ترک افکار و رفتارهایی که نشات‌گرفته از کمال‌گرایی افراطی هستند، بهترین روش مطالعه کتاب‌های است که در این مطلب آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.
برای حل مشکل کمال گرایی چه کتابی بخونم ؟

در میان کتاب‌هایی که برای اصلاح رفتارهای غلط و ترک عادت‌های کمال‌گرایی منتشر شده، انتخاب بهترین و موثرترین کتاب کار دشواری است.‌ نویسندگان زیادی، آثار متعددی در این زمینه نوشته‌اند که مخاطبان با مطالعه آن‌ها، در تغییر رفتارها و افکارهای کمال‌گرایی خود موفق بوده‌اند‌. در این مطلب کتاب‌های معروف و معتبری با محتوای مفید و جذابی برای غلبه بر کمال‌گرایی به شما معرفی شده است‌.

چه راه‌ هایی برای غلبه بر کمال گرایی وجود دارد؟

اگر شما هم مدام در زندگی با بایدها و نبایدهای زیادی خود را درگیر کرده‌اید، یا اینکه فکر می‌کنید همیشه باید بهترین باشید و شکست یا کوچک‌ترین نقصی شما را حسابی آزار می‌دهد، بهتر است روحیه و احساسات کمال‌گرانه افراطی خود را با کمک روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، اصلاح کنید. این روش‌ها براساس تحقیقات و تجربیات افراد تحصیل‌کرده در این زمینه ارائه داده شده‌اند:

  • شناسایی افکار کمال‌گرایانه: در اولین قدم باید تمام افکاری را که به شما حس ناکافی‌بودن می‌دهند، شناسایی و باورهایتان در برابر موفقیت و هدف‌هایتان را فهرست کنید.

  • چالش با افکار کمال‌گرایانه: افکار و باورهای خود را مدام به چالش بکشید و همیشه در هر قدم به‌خودتان یادآوری کنید که اگر بهترین نباشم، چیزی را از دست نخواهم داد. البته که نباید تلاش و روحیه جنگنده در مسیر پیشرفت‌تان را از دست بدهید.

  • کنارگذاشتن بایدها: بایدها و محدودیت‌هایی که ترس و اضطراب در شما ایجاد می‌کنند را کنار بگذارید و به‌جای آن به‌خودتان بقبولانید که هیچ اجباری برای انجام کار مد نظرتان نیست.

  • اولویت‌بندی خواسته‌ها: افراد کمال‌گرا خواسته‌ها و اهداف زیادی دارند که برای رسیدن به آن‌ها باید اولویت‌بندی را بیاموزند. با این‌کار از سردرگمی و پریشانی در مسیر دستیابی به اهداف در امان می‌مانند.

  • خواندن کتاب: هیچ روشی مانند خواند کتاب‌های مرتبط با تغییر عادات و رفتارهای غلط و کمال‌گرایانه منفی، نمی‌تواند به شما کمک کند که این عادت فکری و رفتاری را اصلاح کنید. البته برای خواندن کتاب باید تحقیق و پرس‌وجو کنید که چه کتابی برایتان مفید است.

معرفی کتاب چگونه کمال گرا نباشیم ؟

معرفی کتاب چگونه کمال گرا نباشیم ؟

اگر ترس از موفق‌نشدن و محدودیت‌‌های غلطی که برای خودتان به‌وجود آورده‌اید، اجازه نمی‌دهد زندگی شادی داشته باشید، بهتر است به توصیه استیفان گایز اهداف ایده‌آل را به هدف‌های معمولی‌تری تقسیم‌بندی کنید.

استیفان گایز نویسنده توانمند و وبلاگ‌نویس مشهور آمریکایی در کتاب چگونه کمال‌ گرا نباشیم از تجربیات خود در این زمینه نوشته‌ است. این نویسنده اعتقاد دارد که خرده‌عادت‌های معمولی می‌توانند جایگزین توقعات ایده‌آل شوند و به‌مرور رفتارهایی که نشات گرفته از روحیه کمال‌گرایانه شما هستند را کم‌رنگ‌تر کنند.

گایز در بخشی از کتاب نوشته، هرچقدر هم که آرام پیش بروید، باز هم از افرادی که روی مبل دراز کشیده‌اند جلوتر هستید.‌ این جمله شاید کمی طنز و ساده باشد، اما به شما می‌فهماند که در مسیر رسیدن به اهداف‌تان، همیشه عده‌ای از شما موفق‌تر و عده‌ای از شما عقب‌تر هستند.

این نویسنده در بخش دیگری از کتاب در تحسین نقص می‌گوید که زیبایی را در اتفاقات و چیزهای ناقص و ناکامل جست‌وجو کنید، چراکه بسیار حیرت‌انگیز هستند. همچنین باور دارد که ترس از موفق‌شدن و نقص در تجهیزات یک بهانه خوبی برای تنبلی و شروع‌نکردن یک کار است.

مطالعه این کتاب که توسط نرگس محمدی و در انتشارات شمشاد چاپ شده، به کسانی پیشنهاد می‌شود که دائم در حال درگیری فکری با خودشان هستند و هیچ‌وقت از شرایط فعلی رضایت ندارند.

معرفی کتاب قدرت شروع ناقص

 

معرفی کتاب قدرت شروع ناقص

تابه‌حال چندبار برایتان پیش آمده که ایده‌ای را به‌دلیل ناکافی‌بودن تجهیزات و ایده‌آل نبودن شرایط اولیه رها کرده باشید؟ یا اینکه دائم خودتان را با افراد موفق مقایسه کنید و از طی‌کردن مسیر پیشرفت دلسرد شوید؟ اگر چنین رفتار و احساساتی آزارتان می دهد، شما یک فرد کمال‌گرا افراطی هستید که حتی بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها هم برایتان کافی نیست و نمی‌توانید از چیزهای کوچک و اتفاقات معمولی در زندگی لذت ببرید.

مطالعه کتاب قدرت شروع ناقص نوشته جیمز کلییر، نویسنده و سخنران مطرح در حوزه‌های موفقیت، می‌تواند عادت‌های اشتباه و افکار کمال‌گرایانه را در شما اصلاح کند‌. کلییر در این کتاب سعی کرده تجربیاتش را همراه با تحقیقات و دانش مبتنی بر روان‌شناختی به مخاطبان عرضه کند.

این نویسنده توصیه می‌کند زمانی که قصد شروع کاری را دارید، خودتان را با بزرگان آن حرفه مقایسه نکنید، چراکه از موقعیت فعلی خودتان دلسرد می‌شوید. الگوبرداری به‌جای تقلید از افراد موفق روش تضمینی برای پیشرفت شما خواهد بود.

جیمز کلییر باور دارد که افراد باید در شروع هر کاری، انرژی و سرمایه خود را تنها برای چیزهایی که به آن نیاز دارند، صرف کنند‌. جمع‌آوری حریصانه و بیهوده تجهیزات و کسب مهارت‌های غیرضروری فقط شما را از مسیر اصلی دورتر می‌کند.

به‌طور مثال، زمانی که می‌خواهید کوهنوردی را شروع کنید، به مهارت و تجهیزات در سطح ابتدایی نیاز دارید، اما افکار کمال‌گرایی به شما خرید تجهیزات پیشرفته‌ای که یک کوهنورد ماهر استفاده می‌کند را تحمیل می‌کنند‌. در واقع این افکار به شما این باور غلط را می‌دهند که برای بهترین بودن، باید به تقلید از بهترین کوهنورد، بهترین تجهیزات را داشته باشید.

در این کتاب که با نام جستارهایی برای بهتر انجام‌دادن کارها نیز شناخته می‌شود، راه‌کارهای نوآورانه و ایده‌های خلاق، روشی کارآمد برای اصلاح رفتارهای کمال‌گرایانه بیان شده است.

خرید کتاب‌های غلبه بر کمال‌گرایی از دیجی‌کالا

اگر شما هم حوصله و وقت کافی برای رفتن به کتاب‌فروشی‌ها را ندارید، خرید آنلاین کتاب به شما پیشنهاد می‌شود‌. کتاب‌های معرفی‌شده در این مقاله را می‌توانید از دیجی‌کالا تهیه کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، بدون دردسر و اتلاف وقت به دست شما برسند.

در این مجموعه سلامت فیزیکی کالا تضمین می‌شود و شما نگران این نیستید که کتاب‌های خریداری‌شده‌تان طی ارسال آسیب ببیند. همچنین از درگاه پرداخت مطمئنی برای پرداخت هزینه کتاب پشتیبانی می‌کند که با استفاده از آن، خریداران دغدغه لو رفتن و امنیت اطلاعات حساب بانکی‌شان را نخواهند داشت.

جمع‌بندی

یکی از راه‌های اصلاح رفتارهای کمال‌گرایانه، خواندن کتاب‌هایی است که در این‌باره تالیف و منتشر شده‌اند. کتاب‌های که در این مقاله معرفی شدند، برای افرادی که رفتارهای آزاردهنده کمال‌گرایی دارند و نمی‌توانند آن‌ را ترک و اصلاح کنند، بسیار مفید هستند. اگر باز هم سوال یا ابهامی درباره خرید این کتاب‌ها و قیمت‌شان دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت دیجی‌کالا، با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید