کدخبر: ۳۲۹۲۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تعطیلات اجباری و نحوه صرف وقت

در شبکه های اجتماعی بسیاری افراد از این که مدت طولانی تری در منزل هستند ابراز دلتنگی کرده اند این حس دلتنگی با افزایش مدت این خانه نشینی به ناچار، افزایش خواهد یافت.

سال ها است روانشناسان بر روی آثار با هم بودن افراد در فضا های محدود مطالعه کرده اند. این مطالعات خصوصا در شرایطی که تحمل افراد در کنار آمدن با هم در فضای محدود، برای مطالعات مربوط به سفر های فضایی طولانی مورد نظر بوده است انجام شده. در این شرایط احتمال بروز اختلاف نظر، عصبانیت مکرر، انعکاس بی حوصلگی بر سایر افراد خانواده، تحلیل رفتن صمیمیت ها و ظهور و تشدید اختلافات قدیمی محتمل است. چه می باید کرد؟ شاید مفید باشد هر عضو خانواده ساعاتی را در انزوا به سرگرمی خاص خود مشغول شود و ساعات در گیر بودن با هم را در اطاق نشیمن یا هر فضای دیگر کم کنند. مردان و زنان به خواندن کتاب های مختلفی ممکن است علاقمند باشند یا به کار های هنری متفاوت و دیدن فیلم های مختلف و‌کودکان به نوع سرگرمی ها ی خودشان. اگر مدتی که برای ایجاد صمیمیت از کنار هم بودن سپری شد داوطلبانه ساعاتی را هر فرد به سرگرمی خود تخصیص دهد و از تحمیل حالت روحی به سایرین بپرهیزد، ممکن است مفید باشد. اینجانب چند پیشنهاد برای صرف وقت دارم که شاید غیر عادی باشد اما عرض می کنم و دلیل آن را خواهم گفت.
۱- تقریبا همه در منزل یا لپ تاپ یا پی سی دارند خصوصاً جوان ها. اگر مسن تر ها هنوز شروع نکرده اند تمرین تایپ ده انگشتی بر روی صفحه کلید و استفاده و آموزش به خود نرم افزار ورد را شروع یا تکمیل کنند. این مهارت خصوصا تایپ ده انگشتی مهارت لازمی است برای همه از رییس جمهور تا کارگر ساده.
۲- کسانی که تجربه بیشتری دارند آموزش و تمرین با نرم افزار اکسل را ادامه دهند. این نرم افزار کاری ظرفیت بی انتها برای یاد گیری و کاربرد دارد و تا هر سطح که دانش آن را دارید سطوح بالاتری هم وجود دارد. اینجانب این نرم افزار ها را شخصاً یاد گرفته ام و بیاد نمی آورم معلمی داشته بودم.
۳- جوان های تحصیل کرده اگر هنوز زبان python را یاد نگرفته اند زمان مناسب برای شروع است و اگر قبلا آمادگی دارند می توانند آن را تکمیل کنند. استودیو این ها قابل دانلود است و اگر فیلتر شکن دارید در یو تیوب کلیپ های آموزشی هم وجود دارد. این زبان برای صاحب تمام مهارت ها و تخصص ها مفید است.
۴- نرم افزار های حرفه ای مختلف دیگر و امکان یاد گیری فراوان از کار نجاری تا تعمیر اتومبیل یا نقاشی ساختمان، نواختن موسیقی... در یو تیوب موجود است. امید واریم وزیر مربوط که پیوسته ابراز حسن نیت کرده اند فیلتر ها را بر دارند چون مردم به هر حال با فیلتر شکن دسترسی دارند لیکن با زحمت و هزینه بیشتر.
۵- از اینترنت می توان برای آموزش زبان خارجی به خود و جوانتر ها نیز بهره برد.
این پیشنهاد ها و یا پیگیری اقدامات مشابه از جمله ورزش در داخل منزل سرگرمی های هنری...، بهترین راه برای مقابله با هزینه های اجتماعی و شخصی ویروس کرونا است. به این دلیل که ما اگر به آموزش و سلامت خود توجه کنیم، که در این دوران اینترنت و کامپیوتر مقدور است، پس از اتمام این مدت و شرایط، با مهارت ها و توانمندی های جدیدی وارد اجتماع خواهیم شد و بهتر می توانیم با مشکلات کاری، حرفه ای و اقتصادی هماوردی کنیم. خدا برکت.

آنچه مهم است در این ایام خانه نشینی اجباری این که وقتی این دوران تمام شد و به سلامتی بر سر فعالیت های متعارف برگشتیم احساس نکنیم وقتمان بیهوده تلف شده و اضافه بر آن با عزیزان و نزدیکان هم سابقه بحث و جدل جدیدی را در چنته داریم. هر فرد و خانواده می تواند تصمیم بگیرد بر روی چه مهارت های فکری و دستی خواه هنر یا علم تمرکز کند، محصلین می توانند با مرور مجدد کتاب ها به جبران عقب ماندگی های درسی بپردازند.. کلید واژه این است که اجازه ندهیم وقت بیهوده بگذرد و اجازه ندهیم همراه فامیل و خانواده بودن باب اختلاف نظر و تشنج اعصاب جدید فراهم کند.
عزیزی از قول همکار خود که خانمی بود تعریف می کرد که همسر آن خانم باز نشسته شد و خانه نشین پس از یکی دوهفته هر روز آن خانم و دخترشان اول صبح با هم زمزمه می کردند که ای خدا بازهم باید یک روز با او را تحمل کنیم!! به نظر می رسد که این از محکومیت های طبیعی مردان است در برخی فرهنگ ها که باید بیرون باشند و اسباب معاش فراهم کنند. لا اقل به بزرگتر های خانواده باید گفت اگر مدت طولانی باید در خانه باشیم متوجه آنچه در ذهن بقیه می گذرد هم باشیم.
یک پیشنهاد هم در این باب دارم کسانی که مثل بنده از نسل قبل هستند عنایت کنیم که اگر از نسل جوان در خانه داریم سعی نکنیم از این فرصت برای نصیحت و راهنمایی و درس دادن از تجربه ارزشمند به آن ها استفاده کنیم. بسیاری از نسل جوان، ما را نسلی شکست خورده و اسباب شکست خودشان هم می دانند و خیلی زود در مقابل نصحیت و توصیه بی حوصله می شوند. در این ایام با هم بودن، اگر جوانان داوطلب شنیدن نصحیت و راهنمایی نیستند مواظب باشیم که آن ها را آزرده نکنیم. ضمنا این فرصت برای نسل مسن تر مغتنم نیست که خاطرات تکراری را برای سایر اعضاء خانواده تکرار کنند. مناسب است که در این با هم بودن تحمیلی فضای خصوصی یکدیگر را در داخل منزل رعایت کنیم. قدیمی ها ضرب المثلی داشتند که زمستان می رود و روسیاهی به ذغال می ماند. این زمستان هم می گذرد و ما مجدد با ذغال رو سیاه در صحنه اجتماع رو برو خواهیم بود بهتر است با انرژی و دانش و مهارت بیشتر این مرحله جدید را شروع کنیم.
منبع: کانال تلگرامی نویسنده
این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند