کدخبر: ۱۵۶۴۰۰ لینک کوتاه

اولین ایرباس قبل از نوروز در تهران

بزرگترین قرارداد تاریخ هوانوردی ایران امضا شد

سرانجام بزرگترین قرارداد خرید هواپیمای تاریخ هوانوردی ایران بین دو شرکت ایران ایر و ایرباس منعقد شد. قرارداد ایرباس که از ماه ها پیش مذاکرات اولیه آن انجام شده و تفاهم نامه آن امضا شده بود برای تبدیل شدن به قرارداد در انتظار چراغ سبز وزارت خزانه داری آمریکا بود. با عقد قرارداد ایران ایر و بوئینگ آمریکا، راه برای ورود ایرباس نیز به آسمان ایران هموار شد.

به گزارش اقتصادنیوز قرارداد خرید هواپیما از ایرباس را فرهاد پرورش مدیرعامل ایران ایر و فابریس برژیه مدیرعامل ایرباس امضا کردند. قرارداد ایرباس از نظر تعداد بزرگترین قرارداد تاریخ هوانوردی ایران به حساب می آید. پیش از این قرارداد خرید 80 فروند بوئینگ نیز به امضا رسیده بود.

در حالی که در ابتدا گفته می شد ایران 118 فروند ایرباس از فرانسه می خرد در قرارداد تعداد 100 فروند ایرباس نهایی شده است. به نظر می رسد مهمترین دلیل کاهش تعداد هواپیماها حذف مدل A380 از فهرست سفارش ایران باشد. این هواپیما به دلیل نیاز به زیرساخت های فرودگاهی خاص و همچنین خطوط پروازی پر مسافر محبوبیت چندانی بین ایرلاین ها ندارد.

فرهاد پرورش با اشاره به اینکه قرارداد هما و کمپانی سازنده هواپیما ایرباس برای خرید هواپیماها ساعت 5 بعدازظهر پنجشنبه امضا شد، گفت: اولین فروند از این قرارداد قبل از ایام نوروز 96 و اوایل سال میلادی 2017، تحویل ایران‌ایر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اولین فروند از این هواپیماها ایرباس 321 است که تحویل ایران‌ایر می‌شود، بیان کرد: فعلاً در گام اول هواپیما قبل از نوروز 96 (اوایل سال 2017 میلادی) تحویل هما می‌شود؛ کلاً در سال 2017 میلادی حدود 7 الی 8 فروند هواپیما از کمپانی ایرباس تحویل می‌گیریم.

مدیرعامل ایران‌ایر ادامه داد: پس از ایرباس 321، ایرباس 330 تحویل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. پرورش اظهار داشت: تفاهمات تأمین مالی برای این چند فروند هواپیما با کمپانی ایرباس انجام شده است و برای هواپیماهای بعدی نیز به مرور تفاهمات انجام می‌شود.

ایران‌ایر در قراردادی 100 فروند هواپیمای ایر‌باس شامل 46 فروند ایرباس‌ 320، تعداد 38 فروند ایرباس 330 و 16 فروند ایرباس 350 از کمپانی ایرباس خریداری می‌کند.

فابریس برژیه رئیس ایرباس بعد از امضای این قرارداد اعلام کرد این یک توافق تاریخی بود زیرا باعث نوسازی ناوگان هوایی ایران خواهد شد و این توافق تنها محدود به فروش هواپیما نیست بلکه آموزش خلبانان، تعمیرات و نگهداری هواپیما و مدیریت ترافیک هوایی را نیز در بر خواهد گرفت و این توافق یک گام بسیار مهم برای مدرن‌سازی تجارت هوایی ایران خواهد شد.

رئیس ایرباس گفت: این قرارداد براساس مجوز اوفک انجام می‌شود که در سپتامبر و نوامبر 2006 به ایرباس داده شد، این مجوزها شامل تولیداتی که 10 درصد یا بیشتر تکنولوژی آمریکا را دارد هم شامل می‌شود.

وی همچنین اعلام کرده است: ایرباس با تنظیم کنندگان قوانین در اروپا و آمریکا و هر جایی که برای اطمینان دهی و فهم اجرای کامل برجام لازم بود هماهنگی کامل را انجام داده است.ایرباس همچنین تلاش می‌کند تا شرایط مجوز اوفک را به درستی اجرا کند.

این قرارداد همچنین برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) را دنبال خواهد کرد و قوانین و راهنمایی‌هایی را که شامل سفارشات هواپیمای جدید و نیز بسته‌های هواپیمایی جامع غیرنظامی باشد را اجرا خواهد کرد. این بسته‌ها شامل آموزش خلبان، نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوگان هوایی، خلبانی و اقدامات هوایی و هماهنگ‌سازی قوانین را در بر می‌گیرد.