کدخبر: ۱۵۶۹۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سه عامل رشد قیمت خودرو

افزایش قیمت خودرو در شرایط کمبود تقاضا

قیمت برخی خودروها تکان خورد و برخی خودروهای داخلی و وارداتی افزایش قیمت پیدا کردند. نکته مهم این است که قیمت خودروها در حالی افزایش یافته که بازار با تغییر قابل ملاحظه ای در تقاضا مواجه نشده و حتی به گفته برخی نمایشگاه داران با رکود نیز همراه است.

به گزارش اقتصادنیوز ، افزایش قیمت خودرو در حالی اتفاق افتاده که قیمت ها از طرف کارخانه نیز بالا نرفته اند. چرا که به گفته رضا شیوا ، رئیس شورای رقابت ، قیمت کارخانه ای خودرو دست کم تا اردیبهشت ماه تغییر نخواهد کرد.

بررسی ها نشان می دهد که سه عامل موجب افزایش قیمت خودرو را فراهم کرده است. نخستین عامل افزایش نرخ ارز به ویژه قیمت دلار است که سرانجام صدای آن در بازار خودرو شنیده شد. خودروهای وارداتی از این ناحیه افزایش قیمت داشته اند. در بازار خودروهای وارداتی قیمت ها به طور مستقیم با قیمت دلار مطابقت داده می شوند.

عامل دیگری که بازار خودروهای وارداتی را تحت تاثیر قرار داد و تا حدی هم سردرگم کرد، محدودیت‌ های موجود بر سر راه ثبت‌سفارش و شماره‌گذاری برخی خودروها بود. محدودیت شماره گذاری از آنجا روی قیمت خودرو اثر افزایشی می گذارد که بازار می داند بالاخره برای این خودروها راه حلی پیدا شده و شماره گذاری انجام می شود، اما این محدودیت می تواند مقدمه محدودیت اصلی یعنی محدودیت واردات باشد. برای همین قیمت موجودی فعلی را که شاید آخرین موجودی باشد افزایش می دهد.

سومین عاملی که قیمت برخی خودروها را بالا برد، افزایش دلالی در بازار است. این بخش به طور مستقیم خودروهای داخلی را هدف قرار داد. و به طور ویژه خودروهایی که سرعت نقد شوندگی بالاتری به دلیل پر تقاضا بودن در بازار دارند، مورد توجه دلالان قرار گرفتند. به گفته برخی از فعالان بازار، خودروسازان به‌منظور جذب نقدینگی تعداد زیادی خودرو خارج از سیستم فروش خود به نمایندگی‌ها می‌دهند که این امر شرایط شکل‌گیری دلالی نوین در بازار را رقم زده است؛ بنابراین برخی از نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز نقش جدی در تعیین قیمت خودروها در بازار دارند.