درخواست افزایش قیمت از سوی خودروسازان / داخلی سازی 30 درصدی پژو 2008

کدخبر: 172512
معاون وزیر صنعت در امور صنایع از درخواست خودروسازان برای افزایش قیمت برخی محصولات خبر داد.

صالحی نیا در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید آیا خودروسازان تقاضایی برای افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت ارایه کرده اند؟ گفت: در مورد برخی خودروها درخواست افزایش قیمت به شورای رقابت ارایه شده که در دست بررسی است.

وی تأکید کرد: این درخواست طبق روال معمول باید با توجه به آیتم‌هایی مانند کیفیت و نرخ تورم بخشی خودرو بررسی شود.

برنامه ای برای توقف تولید پراید و 405 وجود ندارد

صالحی‌نیا در پاسخ به سوال دیگر فارس که پرسید با توجه به صحبت های ضد و نقیضی که در مورد توقف تولید پراید مطرح شده است، چه برنامه ای در این مورد در وزارت صنعت وجود دارد؟ اظهار داشت: سیاست های اجرایی در این مورد در جلسات و با هماهنگی خودروسازان مشخص شده و طبق برنامه ریزی انجام شده خودروهای تولیدی باید از دی 97 مطابق استانداردهای 81گانه عرضه شوند.

معاون وزیر صنعت تأکید کرد: چگونگی به روز رسانی تولید خودروها با خودروسازان است اما در مورد تغییرات ساختاری یا مرحله ای برای توقف تولید پراید و پژو 405 هنوز برنامه ریزی نشده است.

وی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جدید در مورد تولید خودروهای قدیمی تصمیم گیری خواهد شد، افزود: اگر پراید و خودروهای دیگر نتوانند به لحاظ اقتصادی یا فنی اصلاح شوند، تولیدشان متوقف خواهد شد.

صالحی‌‌نیا در پاسخ به این سوال که چه شرایطی برای از رده خارج کردن خودروها وجود دارد؟ گفت: یکی از این شروط آن است که یک خودرو از مقبولیت در بین مشتریان بیفتد و شرط دیگر نیز به الزامات استانداردی مربوط می شود.

داخلی سازی 30 درصدی پژو 2008

صالحی نیا در ادامه در مورد میزان داخلی سازی پژو 2008 نیز گفت: تولید این خودرو با داخلی سازی 30 درصدی آغاز شده و در این مورد 80 قرارداد با قطعه سازان امضا شده و به مرحله ابلاغ رسیده است.
وی تصریح کرد: تولید پژو 2008 به تولید مستمر رسیده و ایران خودرو برنامه تولید 15 هزار دستگاه از این خودرو را طی یک سال در دستور کار خود دارد.

وی در مورد پیش فروش پژو 2008 بدون اعلام قیمت قطعی این خودرو و مغایرت این اقدام با قانون نیز گفت: قیمت این خودرو بر اساس زمانهای تحویل در قراردادها خواهد آمد.

وی در مورد تأخیر در اجرای وعده‌های داده شده برای امضای قراردادهای جدید خودرویی نیز اظهار داشت: باید همه شرایط را مد نظر داشته باشیم تا به توافق نهایی برسیم.

مرحله نهایی مذاکره با خودروسازان فرانسوی‌/ تولید هیوندایی در کرمان موتور

صالحی‌نیا توضیح داد: در مورد قرارداد رنو و ایدرو بعد از امضای قرارداد اولیه، امضای قراردادهای الحاقی در دست امضا است و به زودی نهایی خواهد شد. قرارداد سایپا و سیتروئن نیز در مرحله نهایی قرار دارد.

معاون وزیر صنعت همچنین با اشاره به آغاز همکاری شرکت هیوندایی با کرمان موتور گفت: تولید مشترک این دو شرکت با داخلی سازی 30 درصدی شروع خواهد شد.

الزام تولید خودروهای هیبریدی ابلاغ می‌شود

صالحی نیا در مورد برنامه تولید خودروهای هیبریدی و برقی نیز گفت:طبق آیین نامه ای که در دولت در دست بررسی است دستگاه های مختلف برای ایجاد زیرساختهای تولید و واردات خودروهای هیبریدی و برقی ملزم می شوند.

وی همچنین از جایگزینی 51 هزار دستگاه تاکسی فرسوده از خرداد سال گذشته تا امروز خبر داد.

معاون وزیر صنعت در مورد وضعیت شرکت ارج نیز خبر داد:مذاکره سهامداران اصلی ارج با خریداران ادامه دارد.

فعالیت وزارت صنعت بدون ساختار مصوب تشکیلاتی

به گزارش فارس، در این نشست خبری حق‌گو مشاور انجمن مدیران صنایع نیز با بیان اینکه این انجمن با تفکیک وزارتخانه‌ صنعت و بازرگانی مخالف است، اظهار داشت: 6 سال از ادغام این دو بخش می‌گذرد و در این مدت شاهد عدم اجرای دقیق قانون ادغام بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه قانون تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طی 6 ماه تهیه می‌شد، گفت: این اتفاق عملی نشد و در نتیجه وزارت صنعت بدون ساختار مصوب تشکیلاتی بوده است.

وی تصریح کرد: فعالیت وزارت صنعت در 6 سال اخیر در یک خلأ قانونی و حقوقی صورت گرفته است.

حق‌گو تأکید کرد: باید مکانیزم‌هایی طراحی شود که کارگروه‌ها و ستادها به نهادی برای حمایت از تولید تبدیل شوند، مکانیزم‌هایی که فساد در آن نباشد و به طور کلی مکانیزم‌های قدیمی جای خود را به مکانیزم‌های جدید بدهند.

وی ادامه داد: در اعطای تسهیلات باید نهادهای ضمانت بین بانک و دریافت‌کنندگان تسهیلات ایجاد شود تا استفاده از تسهیلات را در واحدهای تولیدی ضمانت کنند.

بخشی از تسهیلات رونق بابت تسویه بدهی معوق پرداخت شد

همچنین ابولفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی در این نشست خبری با اشاره به مخالفت این کمیسیون با تفکیک وزارت‌خانه صنعت، معدن و بازرگانی، گفت: در 75 کشور پیشرفته شاهد مدیریت یکپارچه و متمرکز در بخش صنعت و تجارت هستیم.

وی در مورد آمار ارائه شده از سوی دولت در خصوص پرداخت تسهیلات 17 هزار میلیارد تومانی بابت ایجاد رونق در واحدهای تولیدی نیز اظهار داشت: بخشی از این تسهیلات بابت تسویه بدهی‌های معوق پرداخت شده است.

تیتر یک
  • تنفر کلوپ روسای جمهوری سابق از سنت شکنِ حرفه‌ای؛

    روسای جمهور پیشین یالات متحده، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون پس از برگزاری مراسم آغاز به کار دولت جو…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید