کدخبر: ۱۵۴۷۱۶ لینک کوتاه

کاهش قیمت دلار به دنبال تزریق ارز به بازار

به دنبال افزایش قیمت دلار در روز سه شنبه و رسیدن آن تا سطح ۳۹۳۰ تومان، امروز و پس از تعطیلی رو چهارشنبه، قیمت ارز کاهش یافته و به کانال ۳۸۰۰ تومان بازگشت. حتی برای ساعتی قیمت در حدود ۳۷۹۵ تومان نیز روی تابلو ها رفت. قیمت ارز در حالی کاهش یافت که فعالان بازار تزریق ارز از طرف صرافی های دولتی را مهمترین عامل کاهش قیمت می دانند. با این حال دلار روز پرنوسانی را تجربه کرد.

این افزایش قیمت در حدود یکی دوماه گذشته موجب ایجاد بیشتر فاصله بین نرخ بازار آزاد و نرخ دولتی (۳۲۱۰ تومان) شد. با این تغییر قیمت فاصله دلار در دو نرخ تا بیش از ۷۰۰ تومان افزایش یافت و دلار بازار آزاد به تنهایی طی حدود یک ماه تا ۳۰۰ تومان گران شد و از حدود ۳۵۶۰ به نزدیک ۳۹۵۰ تومان رسید.

از دلایل متفاوتی که برای این افزایش قیمت دلار از سوی کارشناسان وتحلیل‌گران بازار ارز مطرح می‌شد می‌توان به افزایش تقاضای ارز اربعین، تعطیلات ژانویه، تعیین قیمت ارز در بودجه ۹۶، کاهش منابع ارزی و حتی کسری بودجه دولت در نیمه دوم سال اشاره کرد.

اما امروز بازار روند دیگری داشت و نرخ‌ها از کانال ۳۹۰۰ تومان خارج شد و با وجود اینکه روند رو به کاهش را در پیش گرفته وبه کمتر از ۳۹۰۰ تومان رسید ولی نوسان همچنان ادامه دارد. بررسی تغییرات قیمتی از حدود ١٠:٣٠صبح امروز نشان می‌دهد که قیمت‌ها از حدود ۳۸۷۰ تومان شروع شده و تا کنون تا حدود ۳۸۵۰ تومان نیز نوسان دارد با این تفاوت که حتی تا مقطعی تا ۳۷۹۵ تومان پیش رفته و در کمتر از نیم‌ساعت به ۳۸۵۰ تومان رسیده است. نرخ‌هایی دیگر همچون ۳۸۴۰، ۳۸۲۰، ۳۸۷۰ در قیمت‌های نوسانی امروز دلار است.

این روند کاهشی نرخ دلار هر چند با نوسان در حالی است که برخی معتقدند اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی در این روند بی تاثیر نبوده است. به هر حال واکنش روز گذشته رییس کل بانک مرکزی در رابطه با جریان اخیر بازار ارز، انتقاد وی از ابراز دلایل متفاوت درباره‌ی چرایی افزایش قیمد شایعات و همچنین اعلام او مبنی بر اینکه نوسان به دلیل شوک‌های انتظاری و افزایش تقاضای فصلی بوده و گرانی پایدار نیست از جمله اظهارات سیف بود که به اعتقاد برخی کارشناسان نمی‌تواند بر روند بازار ارز بی تاثیر باشد.

از سوی دیگر برگزاری نشست اوپک و نتیجه ‌آن که موجب کاهش سهمیه تولید کشورهای عضو شد، خود می‌تواند افزایش قیمت نفت و به تبع‌آن افزایش منابع ارزی برای کشوری مانند ایران که درآمدهای بودجه‌ای آن به طور قابل ملاحظه ای از این راه تامین می‌شود را به همراه داشته باشد که بر بازار نیز بی تاثیر نیست، هرچند که این موارد عمدا جو روانی بوده و اگر قرار بر افزایش قیمت نفت هم باشد در حال حاضر تاثیری بر منابع ارزی ورودی ایران ندارد که بتواند بازار را آرام کند.


با این حال آنچه که امروز صرافان عمده و تحلیلگران بازار ارز اعلام کردند این مسائل روانی تاثیر چندانی بر بازار نداشته و انچه که موجب شده که قیمت‌ها تا حدی تعدیل شوند به افزایش تزریق ارز به بازار توسط صرافی‌های دولتی برمی‌گردد این صرافی‌ها به عنوان کانال بانک مرکزی برای عرضه ارز از صبح امروز منابع بیشتری را با قیمت پایین تر که توسط بانک مرکزی تعیین می شود، عرضه کرده اند که خود موجب شکسته شدن نرخ‌های بیش از ۳۹۰۰ تومانی شده است.