کدخبر: ۱۶۲۷۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
 آیا خانه‌داری مساوی است با کسالت و افسردگی؟

آیا خانه‌داری مساوی است با کسالت و افسردگی؟

بسیاری از خانم‌های خانه‌دار از تکراری بودن کارهای روزمره‌شان می‌نالند. این تکرار وقتی برای آنها بیشتر آزار‌دهنده می‌شود که اعضای خانواده، این کارها را ساده و پیش‌پا افتاده ببینند.

همشهری آنلاین؛ زمانی که این حلقه روزمرگی و دیده نشدن کار خانم‌ها به‌طور مداوم تکرار شود، آنها ذره ذره حالاتی را در خود می‌یابند که شباهت‌هایی به افسردگی دارد. اما آیا واقعا خانه‌داری مساوی است با کسالت و افسردگی؟! این روزها که متاسفانه همه‌‌چیز درباره فعالیت خانم‌ها فقط و فقط با حضور در اجتماع آن هم از نوع فیزیکی‌اش سنجیده می‌شود، هستند زنان جوان و با استعدادی که ضمن حضور در خانه، پر از انرژی و انگیزه برای شادابی خود و خانواده‌شان هستند. خانه‌داری پر از فعالیت‌های لذتبخش است. کافی است آنها را پیدا کنید، دستی به سر و رویشان بکشید و شیرجه بزنید به سمت انگیزه و انرژی. این روزها، روزهای شهادت مادری است که برای حضور در خانه، خدا را شکر می‌کرد و شادی خود را از تقسیم کارهای داخلی برای خودش و بیرون خانه برای همسرش، با رضایت تمام به زبان می‌آورد. پس بیاییم همین روزها را مقدمه‌ای برای تغییر درنظر بگیریم و با کمک گرفتن از حضرت فاطمه زهرا(س)، یک سبک جدید از خانه‌داری را تجربه کنیم.

با چند نفر هماهنگ شوید

بسیاری از کارهایی که در ابتدای مسیر دشوار به‌نظر می‌رسند، زمانی محکوم به شکست می‌شوند که تنهایی و بدون برنامه، به سراغ آنها بروید. برای شروع با یکی از دوستان‌تان که می‌دانید او هم شرایط زندگی‌اش مشابه شماست، هماهنگ شوید. برنامه‌ریزی کنید که در هر ساعت از روز باید دقیقا چه کاری را با هم انجام دهید. به کمک موبایل، تماس تلفنی یا پیامک، از بیدار شدن همدیگر مطمئن شوید، بعد هم تیک انجام دادن کارهای مختلف خانه را با هم بزنید. مثلا می‌توانید برای شام همفکری داشته باشید. با توجه به مواد غذایی‌ای که در دسترس دارید، یک شام لذیذ را آماده کنید. یک تقویم که امکان یادداشت روزانه را داشته باشد بردارید، همه کارهایی که حدس می‌زنید امروز باید انجام شوند را بنویسید و تصویر آن را با دوست خود به اشتراک بگذارید. به همین راحتی شما می‌توانید به ذهن خود نظم بدهید.

این روزها بیشتر کارهای خانه را می‌توان با فشردن چند دکمه انجام داد. به عبارتی کار خانم خانه آن‌طوری نیست که جسمش درگیر شود و بتواند خستگی را با خود به رختخواب ببرد. همین خسته نشدن جسم، به فکر اجازه می‌دهد تا رها شود و به هر جا که دوست دارد سفر کند و حتی وارد زمین مقایسه و برتری‌سنجی‌های منفی و آسیب زننده شود. بعضی از کارهایی که در فهرست خود قرار داده‌اید را با دست انجام دهید. مثلا روسری‌های ابریشم، پرده‌های نازک یا لباس‌های سفید فرزندان‌تان را با دست بشویید و خودتان را درگیر کنید یا برای تهیه کیک به سراغ پودرهای آماده نروید. صفر تا صد الک کردن آرد و تخم‌مرغ شکستن و همزدن را خودتان انجام دهید. می‌بینید که کار بسیار لذت‌بخشی خواهد بود وقتی خودتان از زیر و بم یک کار سر دربیاورید.

از تنوع استقبال کنید

برای تنوع داشتن لازم نیست حتما خرید کنید. می‌توانید تنوع را خودتان ایجاد کنید. مدل چینش خانه را عوض کنید. برای مدتی اصلا مبل‌ها را از پذیرایی جمع کنید و خانه را مثل نمونه‌های سنتی ایرانی، با پشتی آماده کنید. این یک تزئین زیبا و بسیار متفاوت است که مطمئنا حال شما را خوب خواهد کرد. عکس‌های خانوادگی‌تان را چاپ کنید و یکی از دیوارهای اتاق خواب را کامل با عکس‌ها بپوشانید. رنگ‌های اکریلیک بخرید و به کودکان‌تان بدهید تا اتاق خودشان را با سلیقه خودشان نقاشی کنند و از رنگ‌های شاد آن لذت ببرند. یکی از هیجان‌انگیزترین کارهایی که می‌توانید به راحتی انجام دهید تجربه مزه‌های جدید و غذاهای جدید است. یک دور غذاهای شهرهای مختلف را وارد برنامه غذایی خود کنید. سالاد‌ها، سس‌ها، ته‌چین‌های مختلف و... همه می‌توانند حس گرم و سرزنده‌ای را به شما تزریق کنند.

معنویت‌درمانی کنید

معنویت و ارتباط تنگاتنگ با خداوند تأثیر عمیقی در بهبود مشکلات روحی افراد دارد. در دین اسلام که سرشار از آموزه‌‌های زندگی‌بخش است، کمبودی برای این نوع درمان وجود ندارد. در روزهای شهادت حضرت زهرا(س)، به سمت خواندن حدیث شریف کساء بروید. سعی کنید هر روز چند دقیقه‌ای را برای خواندن این متن زیبا کنار بگذارید. به معانی حدیث دقت کنید. ببینید که حضرت چطور فرزندان خود را صدا می‌زدند و چه ادبیاتی برای برخورد با همسر خود داشته‌اند. برکت در همین کارهای ظریف و ساده است. به برکت ایمان بیاورید و به تأثیری که می‌تواند در زندگی شما داشته باشد. برنامه‌ای ساده برای برگزاری یک مجلس روضه خانگی داشته باشید. می‌توانید فقط دوستان خود را دعوت کنید و با یک پذیرایی ساده، خود را برای داشتن یک میزبانی پر از نور آماده کنید.