کدخبر: ۱۶۳۳۲۷ لینک کوتاه

ناامن بودن نرم افزار خودرو در برابر هک سیا رد شد

با گذشت سه روز از افشای جاسوسی سیا از خودروهای پیشرفته، شرکت های فناوری کماکان در حال واکنش نشان دادن به این موضوع هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کامپیوترورلد، بر اساس تازه ترین افشاگری های سایت ویکی لیکس، سیا قادر به هک کردن سیستم های رایانه ای مورد استفاده در خودروها برای کنترل آنها است.

یکی از این سیستم ها سیستم عامل QNX بلاک بری است. اما بلاک بری می گوید سیستم عامل یاد شده در برابر هک و نفوذ خارجی مصون است و سیا قادر به هک کردن و سرقت اطلاعات خودروها نیست.

بلاک بری در اطلاعیه ای که به این منظور صادر کرده، تصریح کرده که تا به حال موردی از حمله یا سوءاستفاده از محصولات و خدمات این شرکت و از جمله سیستم عامل QNX را شناسایی نکرده است. QNX در بیش از ۶۰ میلیون خودرو که از ۲۴۰ مدل مختلف هستند نصب شده و از آن برای مدیریت سیستم های تفریح و سرگرمی خودروها، ابزار ارتباطی و برخی دیگر از بخش های فنی اتومبیل های مختلف استفاده می شود.

بر اساس ۸۷۰۰ سند افشاشده توسط ویکی لیکس سازمان جاسوسی سیا با سوءاستفاده از آسیب پذیری های امنیتی گوشی های هوشمند، تلویزیون ها و خودروها تلاش دارد تا از کاربران آنها جاسوسی کند.

بر طبق برخی از این اسناد، سیا از سال ۲۰۱۴ با آلوده کردن سیستم های کنترل خودروهای مدرن تلاش داشته تا در صورت لزوم این خودروها را از کنترل خارج کرده و حتی برای کشتن و ترور سرنشینان آنها اقدام کند.

محققان پیش از این بارها در مورد خطرات استفاده از نرم افزارهای ناایمن در خودروهای جدید هشدار داده بودند.