کدخبر: ۱۶۳۵۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
5 شغل که روبات‌ها زودتر خواهند گرفت

۵ شغل که روبات‌ها زودتر خواهند گرفت

محققان دانشگاه آکسفورد تخمین زده‌اند که حدود ۴۷ درصد مشاغل ایالات متحده در طول دو دهه آینده، اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت انسان انجام خواهند گرفت. اما روبات‌ها کدام مشاغل را ابتدا به دست خواهند گرفت؟

آی تی ایران؛ بهتر است ابتدا معنی روبات را تعریف کنیم. روبات بخشی از الگوریتم‌های یادگیری ماشین است که بر پایه پلتفرم‌های کامپیوتری و جهت انجام اهداف به‌خصوص ساخته و آموزش داده شده‌ است و البته در حال حاضر برای اجرای دستورات به انسان‌ها نیازمند است. با نظر داشتن این تعریف در ذهن، نگاهی به چندی از تواناییهای این روبات‌ها خواهیم داشت. در ضمن چند راهکار مفید برای از دست ندادن مشاغل در ذهن داریم که در انتهای مقاله به آن خواهیم پرداخت.

1- مدیریت میانه

اگر شغل شما برداشتن یک عدد از یک ستون Excel و کپی کردن آن در یک ستون دیگر و نوشتن گزارش درباره نحوه انتقال عدد از آن ستون به ستون دیگر است، باید هر چه سریع‌تر خودتان را آماده رسیدن روبات‌ها کنید. هر شغلی که در آن دانسته‌ها و قابلیت‌های ویژه و منحصر به فرد شما درباره صنعت به منظور یافتن روابط بین اعداد صرف می‌شود، قبل از هر شغلی توسط روبات‌ها اشغال خواهد شد.

2- فروشندگان کالا

اگر رویا و وسایل جادویی نمی‌فروشید و یا حقه‌های پیشرفته، رشوه و یا دیگر ابزارهای ممکن برای انجام مذاکره را بلد نیستید، و یک فروشنده درست‌کار هستید بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال یک شغل دیگر برای خودتان باشید! روبات‌ها باعث کاهش هزینه‌ی هنگفتی از مراحل فروش کالا خواهند شد. استخدام روبات‌ها وظیفه‌ی مدیرعامل و هیأت مدیره است و به نظر شما بستگی ندارد. بهتر است هرچه زودتر به فکر شغل جدید باشید.

3- گزارش نویسان، روزنامه نگاران، مؤلفان و گویندگان

نویسندگی کار دشواری است. اما گزارش نویسی اینطور نیست. ماشین‌ها می‌توانند به منظور خواندن دیتا، تطابق تصاویر و ویدئوها یا تحلیل هرنوع موارد تحقیقاتی و حتی خلق گزارش خوانا، آموزش داده شوند. سیستم‌های تبدیل متن به گفتار در حال تکامل هستند و خیلی واقع‌گرایانه عمل می‌کنند. احتمالا مجری‌ها و دستیاران مجری نیز به زودی مشاغل خود را از دست خواهند داد. اگر قصد نوشتن یک رمان آمریکایی عالی دارید، بهتر است قبل از اینکه روبات‌ها شغل نویسندگی را به دست بگیرند این کار را انجام دهید.

4- حساب‌داران و کتاب‌داران

احتمالا، پردازش دیتا موقعیت‌های شغلی بیشتری را در مقایسه با شغل‌هایی که از بین برده، به وجود آورده است. اما با وجود یادگیری ماشینی حسابداری و کتابداری توسط روبات‌ها با کیفیت و سرعت بیشتری نسبت به انسان‌ها انجام خواهد گرفت و احتمالا شما نیز ماشین‌ها را انتخاب خواهید کرد. علی‌رغم اینکه حسابداری روبات‌ها در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد اما با این وجود در بخش محاسبات دریافتی و پرداختی، کنترل موجودی، حسابرسی و دیگر موارد حسابداری فوق‌العاده دقیق عمل می‌کند. بدون شک در آینده نزدیک 4 شرکت بزرگ حسابداری خانه‌تکانی اساسی خواهند داشت.

5- پزشکان

احتمالا یکی از دستاوردها کاملا مثبت به دست گرفتن مشاغل انسان‌ توسط روبات‌ها، همین شغل پزشکی باشد. طبق گزارش دپارتمان اقتصادی و امور اجتماعی سازمان ملل متحد، جمعیت 7.3 میلیارد نفری کره زمین تا سال 2030 به 8.5 میلیارد، تا 2050 به 9.7 میلیارد و 11.2 میلیارد نفر تا سال 2100 خواهد رسید. حتی اگر همه مردم بخواهند پزشک شوند، در آینده باز هم با کمبود پزشک مواجه خواهیم شد!

خبر خوب این است که روبات‌ها می‌توانند پزشکان، متخصصین و جراحانی کاربلد باشند. و مانند انسان هم خطا نخواهند داشت. طبق گزارش بدست آمده از مرکز درمان سرطان Sloan Kettering، دکتر واتسون به همراه ده‌ها مرکز درمانی و بیمارستان در آمریکا، مشغول ارائه مشاوره در زمینه درمان سرطان و تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه پیدایش توسط روبات‌ها است. روبات‌های فوق‌العاده دقیقی نیز در حال حاضر در بخش‌های مختلف جراحی از تعویض کشکک زانو گرفته تا درمان مشکلات بینایی فعالیت می‌کنند. این نوع روبات‌ها در حال توسعه در مسیری کاملا مفید برای بشریت هستند. هنوز از نحوه برخورد این روبات‌های پزشک با بیماران مطمئن نیستیم اما احتمالا بتوان الگوریتم خون‌گرمی و شوخ‌طبعی را نیز در آنها برنامه ریزی و اجرا کرد. ما بیشتر از همه منتظر روبات‌های پزشک هستیم.

مشاغل محدودی که در امان هستند

در دوران ریاست جمهوری اوباما، گزارشی از طرف رئیس‌جمهور منتشر شد که شامل پیش‌بینی‌های نگران‌کننده‌ای می‌شد: "در 5 سال آینده، احتمال جایگزینی افراد دارای درآمد 20 دلار در ساعت توسط روبات‌ها حدود 83 درصد است و افرادی که برای هر ساعت کار 40 دلار دریافت می‌کنند، 31 درصد احتمال از دست دادن مشاغل خود و به دست گرفتن آنها توسط روبات‌ها پیش‌بینی می‌شود. ظاهرا ظهور روبات‌ها غریب‌الوقوع است.

چاره چیست؟ واکنش مردم پس از ظهور روبات‌ها چه خواهد بود؟

اول اینکه پیشرفت تکنولوژی نه خوب است و نه بد اما باید وجود آن را قبول کنیم. هیچ دلیلی برای نگرانی و مطمئنا هیچ دلیلی برای نوشتن داستان‌هایی با عنوان "روز‌های خوب گذشته" وجود ندارد، چون به هیچکس کمکی نخواهد کرد. تنها کاری که باید انجام بدهیم وفق دادن خودمان با شرایط است.

برای وفق دادن خودمان با این تغییرات لازم است نحوه تکامل همکاری انسانی-ماشینی را به طور کامل درک کنیم. شاید کمی پیچیده باشد اما شدنی است. همه می‌دانیم که یادگیری ماشینی و روبات‌ها جایگزین خیلی از مشاغلی که نیازمند درک ساده از وظایف هستند، خواهد شد. هدف این است که از قابلیت‌های شناختی پیشرفته انسان‌ها جهت انجام وظایف و مشاغلی که درک و انجام آنها برای روبات‌ها غیرممکن است بهره ببریم و به این ترتیب است که همکاری انسانی-ماشینی به عنوان بهترین نگرش و راه حل ممکن قابل اجرا خواهد بود.

با این استراتژی و با استفاده از قابلیت‌هایمان می‌توانیم عملکرد بهتری نسبت به همتاهای ماشینی خود در انجام وظایف مشترک انسانی-ماشینی به نمایش بگذاریم. در گذشته انسان همواره از ابزارها استفاده کرده اما حالا قرار است با ابزارها همکاری داشته باشد.

شاید تشکیل تیم‌های قدرتمند انسانی- ماشینی باعث بقای افراد در سمت‌هایشان نشود اما از آنجایی که باعث درک بهتر افراد از جهت گیری صحیح وظایفشان در آینده و تبدیل دارایی‌های معنوی به ثروت مادی می‌شود، به عنوان مسیری روشن جهت ادامه‌ حرفه‌ی کنونی افراد به بهترین نحو ممکن، ایفای نقش خواهد کرد.