کدخبر: ۱۶۴۲۵۷ لینک کوتاه

فناوری منحصر به فرد در مسابقات فرمول یک

فرار بزرگ «فراری» با نوآوری

رقابت های فرمول یک پس از صنعت هوافضا به عنوان نوک پیکان علم مهندسی قرار دارد. تکنولوژی های مورد استفاده در این مسابقات چندین سال از صنعت خودروسازی جلوتر هستند و شاهد استفاده این تکنولوژی ها در خودرو های معمولی چند سال پس از استفاده آن ها در فرمول یک هستیم.

تیم فراری پس از یک دوران طولانی بالاخره توانست با رونمایی از خودروی SF17-H، یک خودروی سریع و رقابتی را به میدان بفرستد. این خودرو که توانست سریع ترین زمان را در تست های پیش فصل بارسلونا به ثبت برساند، در اولین مسابقه فصل نیز اولین برد خود را به دست آورد. اما دلیل این سرعت در خودروی فراری چیست؟ با تغییر قوانین اهمیت آیرودینامیک بسیار بیشتر از قبل شده و فراری توانست با چند نوآوری در شاسی خود بازی را به سوی خود یاز گرداند.

با نگاه به جلوی خودرو، طراحی ساید پاد نسبت به سال گذشته بالاتر رفته و این طراحی به خودرو امکان می دهد تا هوای تمیزی و با جریان ثابتی دریافت کند. بر خلاف تیم مرسدس و تورو روسو اجزای سیستم تعلیق باعث برهم خوردن هوای در جلو خودرو شده و هوای نامنظمی به ورودی خودرو می رسد. دیگر مزیت این طراحی هدایت بهتر هوا به زیر خودرو است که تاثیر دیفیوزر را بسیار بیشتر می کند.

طراحی متفاوت ساید پاد فراری به اینجا ختم نشده و با توجه به قسمت بالای آن متوجه دریچه ورودی آن می شویم. پس از رونمایی خودرو فراری بسیاری از تیم ها به شکل ساید پاد فراری اعتراض داشتند. براساس قوانین قسمت کناری ساید پاد که به بک سوئپت (Backswept) معروف است باید زاویه ای ۷۵ درجه نسبت به خودرو برای تاثیر بهتر و زیبایی خودرو داشته باشد. راهکار فراری عقب بردن لبه ساید پاد بوده که باعث می شود بک سوئپت نسبت به ساید پاد زاویه ای ۷۵ درجه داشته باشد اما نسیت به بدنه همچنان زاویه ای ۹۰ درجه دارد.

شاید مزیت اصلی این طراحی کوچک تر شدن ساید پاد باشد اما شاید زیرکانه ترین کار فراری سیستم خنک کننده گیربکس هیدرولیک خودرو در قسمت عقب خودرو باشد. با عریض تر شدن خودرو ها مساحتی حدود ۱۴۰ سانتیمتر فضا در قسمت عقب بدلیل ایمنی بوجود آمده است.

با توجه به پیچیدگی موتور طراحی سیستم خنک کننده در زیر بدنه کار را بسیار مشکل خواهد کرد. همان طور که در عکس پیداست تیم فراری با طراحی مجرای هوا در خارج بدنه خودرو سیستمی بسیار کارآمد و در عین حال ساده طراحی کرده اند.