کدخبر: ۱۶۵۹۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
خروج امپراتور ژاپن از قدرت موافقت شد

خروج امپراتور ژاپن از قدرت موافقت شد

کمیته رایزنی مربوط به کناره گیری زودهنگام امپراتور ژاپن پس از بررسی های انجام شده، در نشست امروز (شنبه) خود با خروج «آکی هیتو» ۸۲ ساله از قدرت موافقت کرد و آن را به اطلاع دولت رساند.

به گزارش ایرنا،  «آکی هیتو» مرداد ماه سال گذشته در یک پیام ویدیویی 10 دقیقه ای که از تلویزیون این کشور پخش شد، از تاثیرات ناشی از سالخوردگی در عملکرد خود در سلطنت سخن گفته بود.

پیشتر برخی منابع خبری ژاپنی اعلام کرده بودند که بیان این سخنان نشان دهنده آن است که امپراتور 82 ساله این کشور قصد دارد قبل از ناتوانی در انجام وظایفش، از سمت خود کناره گیری کند که این خبر بلافاصله توسط آژانس سلطنتی امپراتور تکذیب شد.

اما برآیند نشست کمیته رایزنی مربوط به کناره گیری زودهنگام امپراتور ژاپن نشان می دهد که امپراتور ژاپن می تواند از قدرت کناره گیری کند که البته دولت باید مساله را در اختیار پارلمان هم قرار دهد تا قانون مربوط به این موضوع تدوین شود.

طبق قوانین کنونی ژاپن، امکان کناره‌گیری امپراتور وجود ندارد و در قانون اساسی این کشور نیز هیچ بندی به موضوع استعفای امپراتوری نپرداخته است، به همین خاطر اتخاذ چنین تصمیمی نیازمند تغییر در قانون است.

روزنامه «ژاپن تایمز» امروز نوشت: دولت شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به طور حتم لایحه ای را در این باره تنظیم خواهد کرد که احتمالا در ماه آینده میلادی در اختیار پارلمان قرار می گیرد.

بنا به این گزارش، نشست پارلمان از روز ۱۹ ماه می (29 اردیبهشت ماه) آغاز و تا ۱۸ ژوئن ادامه خواهد یافت و یکی از مسایل کاری هم رای گیری در باره لایحه برکناری امپراتور خواهد بود.

در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد این اولین بار در دوران امپراتوری ژاپن در دو قرن گذشته است که چنین لایحه ای تنظیم و امپراتور به شکل زودهنگام از قدرت کنار می رود.

کمیته رایزنی که دولت ژاپن برای کناره گیری امپراتور از تاج و تخت تشکیل داده بود این تصمیم را در چهاردهمین نشست خود گرفته و پیشنهادهای نهایی مربوط را نیز را در اختیار دولت قرار داده است.

برخی رسانه های ژاپنی از جمله تارنمای نیکی، پیشتر اعلام کرده بودند مسیر کناره گیری امپراتور «آکی هیتو» از قدرت در حال هموار شدن است و «نارو هیتو» ولیعهد ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۹ میلادی جانشین وی می شود.

مساله کناره گیری امپراتور از قدرت بسیار حساس است و برخی نگران هستند که این کار باعث فروپاشی خاندان سلطنتی در ژاپن شود که یک نماد ملی محسوب می شود.

از سال 1817 میلادی به بعد هیچ امپراتوری در ژاپن کناره گیری نکرده و «آکی هیتو» یکصد و بیست و پنجمین امپراتور ژاپن از خاندان «یاماتو» است.

او سال ۱۹۸۹ پس از مرگ پدرش «هیرو هیتو» جانشین وی شد. ژاپن در دوران پدر «آکی هیتو» وارد جنگ جهانی دوم شد و پس از روی کار آمدنش تلاش زیادی کرد تا التیامی بر دردهای ناشی از این جنگ باشد.

بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط «کیودو نیوز» 85.7 درصد مردم ژاپن خواستار تغییر اساسمی در قوانین سلطنتی هستند.