کدخبر: ۱۶۶۴۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آب درمانی در استخر باعث تقویت عضلات ستون فقرات می‌شود

آب درمانی در استخر باعث تقویت عضلات ستون فقرات می‌شود

یک متخصص مغز و اعصاب در خصوص ورزش‌های مناسب برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع، گفت: بهترین ورزش‌ها در این زمینه، ‌ورزش‌های ویلیامز است. بعد از این ‌ورزش، شنا، آن هم کرال سینه و کرال پشت و آب درمانی در استخر باعث تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می‌شوند.

به گزارش ایران پزشک، افسون صدیقی، متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص ستون فقرات درباره دلیل ایجاد تنگی کانال نخاع گفت: ستون فقرات افراد از مهره‌هایی تشکیل شده که این مهره‌ها روی هم قرار گرفته‌اند و در حد واسط مهره‌ها، دیسک قرار گرفته است. در بین مهره‌ها، فضایی وجود دارد که از این فضا طناب نخاعی عبور می‌کند. به طور کلی برای این‌که قامت انسان حفظ شود، دیسک‌های بین مهره‌ها و کیوه‌های مفصل در این مجموعه وجود دارد. همه این عناصر دست به دست هم می‌دهند تا قوام و ثبات ستون فقرات حفظ شود و اجازه حرکت را به انسان بدهد. همچنین موجب انحنا و انعطاف ستون فقرات هم می‌شوند.

وی با بیان این‌که تنگی کانال نخاع به دو شکل مادرزادی و اکتسابی مشاهده می‌شود، ادامه داد: افرادی که در جوانی حتی ۱۰ الی ۱۲ سالگی دچار درد کمر می‌شوند، علت مشکل آن‌ها مادرزادی است و افرادی که در سن بالا مبتلا به این مشکل می‌شوند، علت اکتسابی دارد.

این فوق تخصص ستون فقرات در خصوص عوامل خطر تنگی کانال نخاع بیان کرد: هر عاملی که باعث شود عناصر تشکیل دهنده این کانال به هر علت ضخامت پیداکند، ‌باعث می‌شود فضای در دسترس نخاع کاهش پیدا کند. یکی از این عناصر، جسم مهره است. جسم مهره به هر علتی ضخیم شود، استخوان اضافه در آن ایجاد می‌شود که این مسئله به ستون فقرات فشار وارد می‌کند. ورزش نکردن و عدم استفاده از ستون فقرات موجب می‌شود بدن در برابر فشارهای عادی روزمره ناتوان و به استخوان‌ها فشار وارد شود و لگامال‌های جلو، عقب و کنارهای ستون فقرات صخیم شوند. این مسئله موجب تنگ شدن کانال نخاع و عناصر عصبی کوچک می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین بی‌تحرکی و ورزش نکردن در این خصوص می‌تواند موثر باشد. با افزایش سن، آرتروز هم به طور طبیعی اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد استخوان اضافه می‌شود. با ورزش کردن و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می‌توان روند بیماری را کند کرد. بیماری‌هایی که به هر علت استخوان را درگیر می‌کند، ‌مانند پوکی استخوان باعث تنظیم بار غیر متعارف می‌شود و در نتیجه به ستون فقرات فشار وارد می‌کند.

صدیقی ادامه داد: کمبود ویتامین D و کلسیم، هم باعث می‌شود اتفاقات ذکر شده روند سریع‌تری پیدا کند. از بیماری‌های سیستمیک، بیماری دیابت در این خصوص نقش دارد. افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع گاه کمردردهای خفیف و تدریجی دارند و به آن اهمیت نمی‌دهند. گاه به دنبال یک ضربه یا بلند کردن بار سنگین حمله‌های حاد روی آن مشکل قبل اضافه می‌شود و ممکن است فرد با نشانه‌های شدید به اورژانس مراجعه کند.

وی در پاسخ به این سوال که تنگی کانال نخاع چگونه تشخیص داده می‌شود، گفت: بر اساس علائم بالینی؛ معایناتی که پزشک انجام می‌دهد و در مواردی که پزشک صلاح بداند ام آر آی انجام می‌دهد. گاه علت درد مشکل عروقی است که با انجام سی تی اسکن و آ‌زمایشات دیگر مشخص می‌شود. بر اساس میزان تنگی ایجاد شده، اقدام به درمان می‌کنیم.

این متخصص مغز و اعصاب در خصوص ورزش‌های مناسب برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع، اظهار کرد: اگر روی عضلات اطراف ستون فقرات کار کنیم، برای افراد مفید است. بهترین ورزش‌ها در این زمینه، ‌ورزش‌های ویلیامز است. بعد از این ‌ورزش شنا، آن هم کرال سینه و کرال پشت و آب درمانی در استخر باعث تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که چه ورزش‌هایی را برای این افراد توصیه نمی‌کنید، اظهار کرد: ورزش‌هایی مانند دراز و نشست، ورزش‌هایی که فرد باید به حالت دمر بخوابد و ستون فقرات را حرکت بدهد، ‌خوب نیست؛ زیرا دمر خوابیدن بدترین وضعیت برای ستون فقرات است. حتی توصیه می‌کنیم افراد عادی که عادت به دمر خوابیدن دارند،‌ آرام آرام این عادت را ترک کنند.

وی در پایان با اشاره به راه‌های پیشگیری از تنگی کانال نخاع در برنامه «فراسو» رادیو سلامت اظهار کرد: برای پیشگیری از تنگی کانال نخاع، پرهیز از چاقی، پرهیز از مصرف سیگار و هر نوع دخانیات (روند تنگی کانال نخاع را تشدید می‌کنند) به افراد توصیه می‌شود.