کدخبر: ۱۶۶۶۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تصمیم بحث برانگیز مدیران فوتبال در ایران

مدیران فدراسیون فوتبال برای فراراز تبعات شکایت اسپانسر سابق تیم ملی و دلجویی از آنها متوسل به استفاده از طرح عجیبی شدند که فقط در ایران دیده می شود.

به گزارش سایت ورزش نویس، مدیران فدراسیون فوتبال پس از اعتراض های مکرر بازیکنان تیم ملی و کارلوس کی روش به کیفیت لباس ها درصدد فسخ قرارداد با شرکت جیووا،اسپانسر سابق تیم ملی برآمدند و در همین حال با شرکت آدیداس نیز مذاکره کردند.

شرکت جیووا که البسه بی کیفیتی را برای تیم ملی تهیه کرده بود در پی این اتفاق فدراسیون فوتبال را تهدید به شکایت کرد اما مدیران این فدراسیون بی اعتنا به این شکایت به این دلیل که آنها به تعهدات خود پایبند نبودند با شرکت آدیداس مذاکره و به توافق رسیدند. این در شرایطی بود که هنوز از مدت قرار داد فدراسیون با شرکت جیووا باقی مانده بود.

در چند روز اخیر امیر عابدینی مدیربازاریابی و اقتصادی فدراسیون فوتبال به همراه محمد رضا ساکت مدیر تیم های ملی فوتبال برای نهایی کردن قرارداد با آدیداس به دوبی سفر کردند و از توافق نهایی با این شرکت صحبت کردند.

اما به نظر می رسد شکایت اسپانسر قبلی یعنی جیووا به جریان افتاده است چرا که مدیران فدراسیون برای فراراز جریمه های احتمالی و دلجویی ازاین برند غیرمشهور متوسل به گزینه عجیبی شده اند.

*استفاده از هر دو برند! 

باتوجه به شرایطی که به وجود آمده فدراسیون فوتبال، پیشنهادی جدید به شرکت جیووا که طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال محسوب می‌شود، داده است. پیشنهاد فدراسیون به نوعی همکاری موازی با دو شرکت جیووا و آدیداس است به این شکل که فدراسیون برای تأمین البسه تیم ملی که در راه حضور در جام جهانی 2018 روسیه است با شرکت آدیداس همکاری کند و شرکت جیووا البسه دیگر تیم‌های ملی از جمله پایه‌ها، فوتسال، فوتبال ساحلی و بانوان را تهیه کند.

صفی‌الله فغان‌پور، مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با تسنیم در این خصوص گفت: از زمانی که مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال شدم، به این ماجرا پرداختم. قرارداد با شرکت جیووا هم مربوط به دوره قبل از ماست. با این حال وقتی این قرارداد را بررسی کردیم، دیدیم که قراردادها به صورت کلی ایراد دارد و البته کیفیت لباس‌ها هم بسیار پایین بود. ایرادها را در 14، 15 بند به شرکت جیووا اعلام کردیم. در این مسیر اتفاق نظری در مجموعه فدراسیون فوتبال وجود نداشت و عده‌ای می‌خواستند قرارداد ادامه پیدا کند و عده‌ای هم نمی‌خواستند این اتفاق رخ بدهد. من نمی‌خواهم بگویم آنهایی که نمی‌خواستند این قرارداد فسخ شود دنبال منافعی بودند، اما این اعتقادشان بود و آن را اعلام کردند.

وی ادامه داد: با این حال ما و آقای تاج اعتقاد داشتیم این قرارداد قابلیت اجرایی ندارد و باید فسخ شود. منافع فدراسیون فوتبال این بود این قرارداد با شرایطی که دارد قابل اجرا نیست. چون قرارداد رسمی بسته شده بود، برای اینکه در سازمان‌های بین‌المللی محکوم نشویم که قرارداد را یک طرفه فسخ کردیم، تقاضای فسخ آن را به شرکت جیووا دادیم و این موضوع را اعلام کردیم. در این خصوص به توافقی نرسیدیم، اما در آخرین پیشنهادی که دادیم این بوده که با این شرکت قراردادی جدید امضا کنیم. به این شکل که البسه تیم ملی فوتبال در بخش بزرگسالان باتوجه به اینکه در مسیر صعود به جام جهانی و حضور در این مسابقات است کیفیت بهتری داشته باشد و از شرکت آدیداس تهیه کنیم. به دنبال امضای قرارداد با این شرکت هستیم و در این صورت می‌توانیم البسه بقیه تیم‌های ملی را از شرکت جیووا تهیه کنیم.

فغان‌پور در خصوص اینکه همکاری با شرکت آدیداس در چه مرحله‌ای قرارداد و چه زمانی قرار است این قرارداد امضا شود، اظهار داشت: قرارداد پیشنهادی آدیداس هم به دست ما رسیده، اما باتوجه به مسائل حقوقی که در میان است گفته‌ام ابتدا باید قرارداد با شرکت جیووا تعیین تکلیف شود.

مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به این مسئله که اگر قرار باشد همکاری با شرکت جیووا برای سایر تیم‌های ملی ادامه پیدا کند آیا روی بالا رفتن کیفیت البسه هم بحثی وجود خواهد داشت یا نه، به تسنیم گفت: قطعا اینطور خواهد بود و روی اولین چیزی که بحث داریم، این است که کیفیت را در تولید البسه لحاظ کنند. با توجه به سیاست‌های جدیدی که داریم و آن هم استفاده از تولید داخل است، این موضوع نیز در قرارداد جدید لحاظ می‌شود. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری؛ آقای تاج و مجموعه فدراسیون فوتبال نگاه به تولید داخل دارند و این سمت قضیه را هم در نظر داریم. اینکه تولیدهای داخلی شرکت جیووا با کیفیت بهتر صورت بگیرد و در صورتی که قرارداد جدید به تولید داخل لطمه بزند، با جدیت به دنبال فسخ خواهیم بود.

این در شرایطی است که تیم ملی فوتبال کشورمان 22 خرداد در چارچوب مرحله انتخابی جام جهانی 2018 در تهران پذیرای ازبکستان خواهد بود و باید دید تا آن زمان این مشکل حل می‌شود یا خیر.