کدخبر: ۱۶۶۹۴۰ لینک کوتاه

مرکل خواهان توقف حملات عربستان به یمن شد

صدراعظم آلمان در سفرش به عربستان اعلام کرد که خواهان توقف حملات هوایی عربستان در یمن است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه در جده گفت: ما روی روند مذاکرات برای حل دیپلماتیک بحران یمن حساب باز کرده‌ایم و اعتقادی به راهکار نظامی برای این بحران نداریم.

وی افزود: نباید بگذاریم مردم یمن در معرض اوضاع انسانی بدتری قرار بگیرند. عربستان تنها بازیگری نیست که ناچار به قبول راهکارهای توافقی باشد.

مرکل روز دوشنبه مذاکراتی را با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان برگزار و درباره تحولات منطقه و همکاری میان  ریاض و برلین گفت‌وگو کرد.

در این سفر توافق شد که ارتش آلمان برخی از نیروهای ارتش عربستان را در آلمان آموزش بدهد.

آلمان و عربستان همچنین بیانیه‌ای را درباره اهداف مشترک درخصوص همکاری پلیس امضا کردند. این متن مربوط به آموزش زنان عربستانی به دست زنانی از پلیس فدرال آلمان است که در زمینه حمایت از مرزها کار می‌کنند.

از سوی دیگر محمد التویجری، وزیر اقتصاد عربستان در مصاحبه با اشپیگل تأکید کرد که آلمان یک شریک اقتصادی برای کشورش است و آنگلا مرکل الگویی برای زنان عربستانی است.

آنگلا مرکل یکشنبه شب با محمد بن نایف، ولیعهد عربستان و محمد بن سلمان، وزیر دفاع این کشور دیدار و درباره تقویت روابط دوجانبه با آن‌ها بحث و گفت‌وگو کرد. در این دیدار درباره همکاری مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم بحث شد.

آلمان و عربستان یادداشت‌های تفاهم و توافق‌هایی را درباره همکاری در زمینه صنعت، تکنولوژی و امنیت امضا کردند.

همچنین پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای درباره آموزش دانشجویان در تأسیسات نظامی آلمان امضا شد.

همچنین یادداشت تفاهمی درباره حمایت از چشم انداز ۲۰۳۰ و برنامه تحول ملی عربستان در زمینه استراتژی دیجیتال و تکنولوژی مربوطه بین دو طرف امضا شد.

برنامه همکاری اجرایی در زمینه آموزش تکنولوژی و مهارت بین دو طرف نیز امضا شد.

در عین حال توافقنامه‌ای در زمینه اهداف مشترک بین وزارت کشور عربستان و آلمان و توافقنامه‌ای در زمینه توسعه به امضا رسید.

برنامه همکاری توسعه‌ای میان وزارت همکاری و اقتصاد آلمان و رئیس شورای اداره صندق توسعه عربستان نیز به امضا رسید.